Marieta Ria
816

Len človek si vymyslel zlatú strednú cestu, sú len dve: široká vedie k zatrateniu a úzka k spáse. Zlatá neexistuje

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Foto: Facebook FK)

Katolícka cirkev by neprežila stáročia, keby jej reakcie neboli opatrné a veľmi konzervatívne, bez ohľadu na postoje jednotlivcov v jej štruktúrach. Nič na tom nezmenila politika komunistov, nič na to nezmení mediálna hystéria liberálov

Filip Kuffa a arcibiskup Ján Orosch.

Filip Kuffa (Život NS) sa v minulom týždni stretol s arcibiskupom Oroschom a o posolstvo z tohto stretnutia sa podelil na sociálnej sieti.

Hneď v úvode poďakoval “kontroverznému” arcibiskupovi za jeho odvahu: “Kontroverzný pán arcibiskup Ján Orosch? Lebo nešiel zlatou strednou cestou? Tak ho vykresľuje hlavný prúd liberálnych médií. A vždy keď sa dá, si nájdu zámienku na jeho hanobenie a hanobenie každého, kto si dovolí napomenúť svojich bratov a sestry. Je naozaj pán arcibiskup kontroverzný? Nie, iba jednoducho sa drží toho, čo káže kresťanská morálka a katolícka viera. A okrem toho to vie verejne aj interne pripomínať a napomínať blížnych. Nebál sa počas kovidu, a nebojí sa ani teraz. Tento týždeň sme sa osobne stretli u otca arcibiskupa na úrade. Mal som možnosť vidieť aj dokument, za ktorý na neho nedávno znova spustili hon na čarodejnice. Áno, ten v ktorom spomínal aj incident z teplárne. Ja som mu poďakoval za neúnavnú odvahu.”

A Kuffa zdroj jeho odvahy v ďalšom aj odkrýva, preposiela odkaz platný najmä pre politikov: “Existujú len dve cesty. Široká a pohodlná – cesta zatratenia; a úzka ťažká, na konci ktorej sa bude prechádzať úzkou bránou. Biblia nikde nehovorí o nejakej zlatej strednej ceste. To len človek si prispôsobil pre seba, že si vymyslel zlatú strednú cestu. Ak napomínam v súlade s katolíckou morálkou, konám zle? Nie, práve naopak. Je to mojou povinnosťou, ako duchovného pastiera napomínať. Je potrebné sa držať úzkej cesty, ak aj za cenu toho, že budem aj “dobitý”, ale nezradím,” interpretuje Kuffa odkaz arcibiskupa.

Ako kontrast pripomína arcibiskupa Róberta Bezáka: “Boli plusy boli mínusy. Mne tak napadá možno jedno porovnanie, za všetky ostatné, a to, že pán arcibiskup Ján Orosch by určite nikdy nešiel za ručičku s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou, a vôbec robil jej reklamu. A… určite by sa nepromenádoval s dúhovou vlajočkou.”

Postoj jadra cirkvi asi najlepšie vystihol jeden z komentárov v diskusii: “Každý izmus raz skončí… Skončil komunizmus, socializmus a tak isto skončí aj liberalizmus! Pamätajte na to ľudkovia!” A ktosi k tomu vtipne pripojil slová Mariána Kuffu: “…každý izmus doteraz mal cirkevný pohreb, takže aj tento bude taký mať!”

HS