tommy1
37

DZIĘKI ŚW. TOMASZOWI Z AKWINU URATOWANO NAUKĘ I LUDZKĄ RACJONALNOŚĆ

fot. Bp Ignacy Dec (@BpIgnacyDec) | Twitter

[TYLKO U NAS] PROF. P. SKRZYDLEWSKI:
28 stycznia 2022 12:30/w Kościół
Radio Maryja


Dzięki Akwinacie doszło nie tylko do uratowania Zachodu, ale także samej teologii jako racjonalnej nauki o objawionej prawdzie. Uratowano też naukę i ludzką racjonalność – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski, filozof, rektor Akademii Zamojskiej, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

W Kościele obchodzimy dziś wspomnienie św. Tomasza z Akwinu.

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła#BibliaNaDziś: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom" (Por. Mt 11, 25). EpiskopatNews on Twitter

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) January 28, 2022

Jak zaznaczył autor felietonu, święty Tomasz żył w czasach bardzo trudnych.

– Świętemu Tomaszowi przyszło żyć w czasach bardzo trudnych, gdy cała cywilizacja zachodu przeżywała głęboki kryzys, spowodowany z jednej strony odchodzeniem całych społeczności od Pana Boga, a z drugiej strony zatruwaniem życia duchowego herezjami, błędami, ideologiami i fałszem –wskazał filozof.

Prof. Paweł Skrzydlewski zaznaczył, że św. Tomasz z Akwinu, dostrzegając błędy i wynikające z nich konsekwencje, podjął skuteczną pracę nad ukazaniem prawdy o tym, że nie ma w życiu ludzkim dwóch różnych, a zarazem sprzecznych prawd dotyczących tej samej sprawy.

– Duchowe antagonizmy są skutkiem błędu i fałszu, jaki wdarł się w ludzki umysł za sprawą nieuprawnionego mieszania poznania naturalnego z wiarą religijną. By jednak dostrzec ten błąd, by go przezwyciężyć na drodze pełnego poznania, należy zdaniem św. Tomasza nie tylko zwrócić się ku poznawanej przyszłości, ale trzeba nauczyć się używać swojego rozumu – podkreślił felietonista Radia Maryja.

Św. Tomasz z Akwinu to przykład połączenia w człowieku mądrości i świętości, prawdy i miłości. Dzisiejszemu człowiekowi potrzeba Tomaszowej pokory wobec prawdy i Tomaszowego posłuszeństwa wobec Boga i Kościoła. Bp Ignacy Dec on Twitter

— Bp Ignacy Dec (@BpIgnacyDec) January 28, 2022

– Akwinata dowodził, że brak poznawania przez ludzi świata, brak nakierowania rozumu na prawdę świata, niszczy w człowieku to, co jest największym darem Pana Boga. To jest intelekt – dodał.

Profesor zwrócił uwagę, że dziś podobnie jak w XIII wieku, wielu z odwraca się od poznawania świata, od darów Boga i bywa duchowo zatruwany gnozą, herezjami, błędami i fałszem.

– Wszystko to zabiera nam możność używania rozumu. Wolność i godziwe życie prowadzi nas w odmęty antycywilizacji, w której z diabelską pychą morduje się nienarodzone dzieci, chorych i starców. Wojująca głupota – często zorganizowana państwowo i międzynarodowo – w zagładzie całego rodzaju ludzkiego widzi cel swego działania i okazję do uwolnienia przyrody od człowieka – powiedział filozof.

Felietonista Radia Maryja zaznaczył, że możemy uratować siebie i powierzone nam dziedzictwo, gdy będziemy żyć w prawdzie.

– Jak uczył nas św. Tomasz możemy to uczynić tylko wtedy, gdy nakarmimy rozum prawdą, a nasza dusza będzie otwarta na dary Boże. Poznana prawda wyzwoli nasz intelekt, da siłę i środki do odbudowy normalnego życia i do odrzucenia pseudokultury oraz barbarzyńskiej, bezbożnej cywilizacji – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski.

– Idźmy więc za św. Tomaszem, naśladujmy go w odważnym używaniu rozumu – zakończył felietonista.

Całość felietonu z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl