Clicks818
Libor Halik
4

Globalisté zdražují uměle celosvětově od teď, protože:

13.10. 2021 Na nákupní frontě chaos? Bílý dům právě varoval před výpadky v zásobování před Vánoci, Američané již registrují prázdné regály v obchodech!

V Česku krachl první dodavatel energií kvůli nulové marži při současných raketově rostoucích cenách na burzách s elektřinou a v Německu automobilky kromě čipů nemají už ani AdBlue do nádrží nově vyrobených dieselových aut! Automobilky čelí další krizi ve světle posledních zpráv od monopolního italského výrobce, že zastavuje výrobu aditiva na 4 týdny kvůli vysokým spotovým cenám plynu na komoditních burzách! Globalisté začali utahovat smyčku Velkého resetu rychleji, než se očekávalo! Výrobu zastavuje i Škoda Auto!

Sotva v České republice skončily volby, začaly se realizovat procesy v Evropě s takovými dopady, které lidé pochopí až ve chvíli, kdy se dotknou jejich peněženek, životního stylu a obsahu nákupního vozíku. Dnešní den je ve znamení dvou zásadních událostí, přičemž obě dvě spolu zdánlivě nesouvisí, ale ve skutečnosti jde o spojité nádoby globalizace. Bílý dům v USA před několika hodinami oznámil, že Američané se mají připravit na výpadky v zásobování potravinami a spotřebním zbožím před Vánoci.

A to v důsledku zhrouceného mezinárodního obchodu, nefungující lodní a kontejnerové dopravy a kvůli uzávěrám podniků z důvodu virové pandemie. Informaci dnes přinesla agentura Reuters [1] v reakci na množící se zprávy z amerických obchodů a supermarketů, že lidé nachází čím dál častěji prázdné regály v obchodech [2] a proces začal být nazýván “sovietizací” amerických obchodů s odkazem na problémy v zásobování v SSSR na konci 80. let v Sovětském svazu, kdy prázdné regály v Moskvě předznamenaly pád Sovětského svazu. Něco podobného zjevně nyní nachystali globalisté pro Američany. A nejen pro ně.
Američané začínají zažívat model sovětských obchodů z konce 80. let minulého století

Celou Českou republikou dnes otřásla informace [3], že jeden z největší dodavatelů energií v ČR vyhlásil bankrot. Společnost Bohemia Energy ukončila s okamžitou platností dodávky elektřiny a plynu pro skoro 900 000 odběratelů a situaci na krizovém zasedání musela řešit vláda Andreje Babiše. Krach tohoto dodavatele je způsoben likvidačními cenami spotových nákupů energií na burzách, kde ceny za několik posledních týdnů vyletěly na více jak trojnásobky.

Důvodem tohoto masivního nárůstu jsou dlouhodobé kontrakty velkých odběratelů, především německých automobilek, které v posledních týdnech vykoupily na 3 až 5-leté vázané smlouvy prakticky všechnu jmenovitou energii většiny dodavatelů v Evropě. Elektrárny tak mají na několik let dopředu zasmluvněny dodávky pro automobilky, které budou tuto energii potřebovat pro obchodní introdukci svých elektromobilů na evropské trhy.
Krach Bohemia Energy je špičkou ledovce chystaných krachů dalších společností v Evropě, které dodávaly obyčejným lidem laciné energie. S tím je konec, lidé se brzy nedoplatí

O procesu introdukce se v České republice vůbec nikde nepíše a ani mainstreamová média se tímto nezabývají. Již v červnu vedení Volkswagenu uvedlo, že selhávající plány prodejů elektrických aut jsou způsobeny nedostatečným objemem elektrického příkonu pro spotřebitele a jeho automobilu. Vedení automobilky proto zahájilo introdukční politiku a začalo skupovat na evropských burzách s energiemi naprosto všechny spotové tituly s elektřinou. Autombilky plánují, že spolu s auty budou prodávat i elektřinu pro jejich nabíjení v podobě přístupových karet k nabíjecím stojanům, ale i pro domácí nabíjení za dotovanou sazbu automobilkou. A není to jenom VW, ale spotové tituly vykupují teď všechny německé a francouzské automobilky.

A to vede k jedinému jevu, že na burzách prakticky už dnes nekoupíte energie za přijatelné spotové ceny a dlouhodobé kontrakty jsou již vyprodány. To vede k tomu, že to málo, co je na spotovém trhu k dispozici, vyletělo do astronomických výšin, za trojnásobné ceny a očekává se další nárůst. V takovém prostředí nemohla Bohemia Energy přežít. Ta fungovala na principu spotových transakcí a skupovala elektřinu na burzách, která se neprodala, prostě o elektřinu nebyl zájem a tím se otevíral skvělý prostor pro podnikatelské projekty.
Tiskové oznámení konce činnosti Bohemia Energy

Založila se firma na distribuci energií, na přebytkovém trhu se na burze nakoupila spotová elektřina a plyn, aby se následně se ziskem prodaly domácnostem a firmám za mnohem nižší sazby, než za jaké prodávají velcí dodavatelé elektřiny s dlouhodobými smlouvami. Jenže po spuštění elektromobilní éry se rázem na trhu s energiemi situace změnila.

Automobilky začaly vykupovat dlouhodobé alokace dodávek energií a objem spotové elektřiny a plynu se začal zmenšovat a tím logicky ceny za spotové pozice začaly letět nahoru. Zatímco elektrárna dříve prodala na paušální smlouvy na 3 až 5 let jenom 50% své vyrobené elektřiny a zbytek elektrárna prodávala spotově, tak dnes je situace v pozici, kdy elektrárna bez problému prodá na paušály 100% jmenovitého výkonu a spotovou elektřinu vůbec nenabídne. Jinými slovy, všechen jmenovitý výkon elektráren je vyprodán na několik let dopředu. Chápete?
Spotový trh s energiemi je na odpis! To málo, co je v nabídce, je astronomicky přestřelené o 300 a více procent

Spotový trh umožňoval domácnostem laciný provoz elektrických spotřebičů, protože dodavatelé energií uměli nakoupit za zlomek ceny nepotřebnou elektrickou energii za spotové ceny a domácnosti potom z nízkých cen profitovaly. Jenže tato éra podle všeho právě skončila. Kde nic není, jenom nejvyšší nabídka bere. Bohemia Energy se specializovala právě na nákupy laciných spotů na burzách, takže krach společnosti není překvapením.

Pamatujete, jak ČEZ minulý pátek na den voleb v ČR skokově zdražil pro nové zákazníky sazby o cca. 60% a u některých tarifů to bude ještě více? To je jednoduché, protože ČEZ reaguje na situaci na trhu, kde zmizela skoro veškerá spotová energie, takže proč by měl ČEZ dodávat energie lacino? Konkurence v podobě spotových přeprodejců je zlikvidována, spoty jsou vykoupeny a ČEZ musel už minulý pátek vědět, že Bohemia Energy vyhlásí krach. Tohle se nedá utajit, tam prostě tyhle informace v ČEZu už minulý pátek museli mít.
Skupina ČEZ

Takže klienti Bohemia Energy přejdou k jiným dodavatelům, ale nové smlouvy budou mít za jiné a aktuální sazby, rozuměj mnohem dražší. Evropské automobilky tak vykoupily na několik let dopředu většinu paušální elektřiny a to není všechno. To samé se děje na burze s plynem. A znovu je hlavním problémem zhroucení spotových pozic.

Ruský Gazprom podle ruských novinářů spotoval v minulosti až 60% své plynové produkce, pouze 40% plynu bylo zasmluvněno paušály na dlouhý termín. Minulý měsíc v září Gazprom nabízel ve spotu už jen 18% své produkce a číslo stále klesá. Čínské firmy totiž nakupují paušální dodávky na dobu 5 až 7 let, takže Gazprom si mne ruce a spotový plyn postupně mizí z nabídek burz. A ten dopad je katastrofální a opět se dotkne primárně automobilového průmyslu.
Německé automobilky kromě čipů už nemají ani AdBlue do nových dieselových aut, italská chemička na měsíc zastavuje výrobu kvůli vysokým spotovým cenám zemního plynu

Jméno globální firmy Yara Chemicals v italském městě Ferrara vám asi mnoho neřekne, ale v její továrně v tomto městě se vyrábí téměř 60% veškeré světové produkce aditiva AdBlue do moderních dieselových spalovacích motorů. Jedná se o močovinu, která se vstřikuje do výfukových plynů z motoru a za pomoci amoniaku a CO2 dochází k rozkladu oxidů dusíku na obyčejný dusík a vodu. Bez tohoto aditiva dieselový motor nenastartuje.

A právě tento výrobce tohoto aditiva právě oznámil, že ve své továrně v Itálii zastavuje výrobu AdBlue, zatím výhledově na měsíc [4], a to kvůli extrémně vysokým cenám zemního plynu, kterou firma nemůže akceptovat. Firma Yara Chemicals má totiž s odběrateli AdBlue uzavřené fixované smlouvy za stanovené ceny, které firma nemůže změnit. A protože cena zemního plynu, který se k výrobě močoviny používá, je extrémně vysoká, firma by se na výrobě AdBlue dostala do ztráty. Takže pro firmu je lepším řešením zastavit výrobu, což povede k vytvoření tlaku na odběratele, aby přistoupili ke změnám smluv a k podstatnému zdražení ceny za AdBlue. Jenže zdražení nemusí stačit.
AdBlue od Yara Chemicals

Italská firma totiž nakupovala pro výrobu AdBlue zemní plyn právě za zmíněné spotové ceny. A protože spotového plynu rapidně ubývá a současně Yara Chemicals nemá uzavřené dlouhodobé paušály, tak to prostě znamená, že tato situace nemá a nebude mít řešení. Buď firma nakoupí extrémně drahý plyn, ale bude muset extrémně zdražit produkci, anebo prostě výroba bude zastavena na hodně dlouho.

A pozor, na spotovém plynu fungují nejen výrobci z Itálie, ale i mnozí dodavatelé plynu pro velké podniky a továrny. A pokud jde o zmíněný AdBlue, jeho spotřeba v osobním automobilu sice není tak velká, ale u nákladních aut je obrovská. A pokud kvůli AdBlue nevyjedou kamiony, sami si představíte, jaký dopad to bude mít na zásobovací řetězce. Proč ale tato krize s plynem vůbec nastala?
Ani kapitalismus, ani centrálně plánovaná ekonomika. Tohle je plán “vyvážené” ekonomiky, kterým globalisté likvidují západní civilizaci a její rozvinutí

Tím hlavním důvodem je Čína, kde začínají problémy s výpadky elektřiny a čínská vláda se musí připravit na zimu, která prý bude velmi tuhá. To samé hlásí předpovědi v Evropě a v USA, jako kdyby globalisté dopředu a s předstihem půl roku věděli, jaké bude počasí. Není vám to divné? Globalisté ovládají modifikace počasí, takže si mohou dovolit prohloubení krize, že kromě viru, kromě pandemie, kromě zdražování elektřiny a plynu, připraví ještě tuhou zimu, která vystřelí energie na burzách do astronomických výšin. A protože i Čína začala razit Green Deal, tak to znamená obrovský přechod Číny od ropy k elektřině a k zemnímu plynu, jako právě teď vidíme v Německu. V Číně je to stejný globalistický proces. A domácnosti to celé zaplatí. Všude se zdražuje, obchodníci zvyšují ceny a roztáčí se inflace, která má za úkol jedinou věc, znehodnotit úspory obyvatelstva.
Likvidace Pax Americana globalisty zevnitř USA

Na ekonomických fakultách se dodnes přednáší, že centrálně plánovaná ekonomika v socialistických zemích před rokem 1989 byla ekonomikou nedostatkovou, zatímco kapitalismus na západě byl ekonomikou přebytkovou. Současný proces Velkého resetu globalismu má za úkol zavést poprvé v historii ekonomiku vyváženou. Jenže balancovaná ekonomika je ve skutečnosti kočkopes, který si z obou systémů bere jen to nejhorší.

Z centrálního plánování si bere prázdné regály a nedostatek zboží v regálech, včetně podpultového prodeje, např. herních konzolí, nebo čipů do aut, a z kapitalismu si pro změnu bere mohutnou inflaci a znehodnocování úspor obyvatelstva. Ano, přesně tyto dvě ceny bude muset civilizace zaplatit za projekt vyvážené ekonomiky, což je ve skutečnosti eufemistické označení pro systém, ve kterém obyvatelstvo bude omezováno na spotřebě, pohybu a lidských právech, a za to dostane sociální jistoty a později i nepodmíněný příjem.
Utopie “vyváženého” trhu? Dnes je to realita!

Tato utopistická myšlenka vyrovnaných trhů pochází z hlavy ekonoma George Friedmana, který tento systém sám před lety označil za neživotaschopný, snad jen s výjimkou krize či mimořádné události, kdy lidé by byli ochotni zbavit se svého životního stylu, úrovně, svobody nákupů a cestování, protože by to bylo nevyhnutelné. Podle něho vyvážené trhy znamenají, že člověk se musí přizpůsobit trhu, namísto toho, aby se trh řídil zákazníkem.

Aby vyvážený trh fungoval, zákazník musí přestat nakupovat, když mu to řekne dozorový orgán řídící vyváženou ekonomiku. A naopak, musí začít nakupovat, když mu to orgán přikáže. Podle Friedmana by se něco takového dalo realizovat jen v totalitní diktatuře bez existence hotovostních plateb, kde by režim ovládal konta obyvatel a nakupoval by za ně, pokud by sami nechtěli nakupovat, anebo by jim nákupy zablokoval na určitý počet hodin nebo dnů, aby vyvážení trhu bylo zachováno.
Digitální ekonomika podle Klause Schwaba je krokem k bezhotovostní společnosti. A v ní půjde realizovat vyvážená ekonomika. Lidem bude povolováno a zakazováno na jejich kontu, kdy mohou a kdy naopak musí nakupovat

A právě virová krize se stala touto mimořádnou událostí. Lidé dobrovolně nikam nejezdí do ciziny, kvůli covidu. Lidé dobrovolně nechodí do obchodů, nakupují z domova. Lidé dobrovolně přestávají používat hotovost, platí bezhotovostně. Lidé dobrovolně přestanou nakupovat. Dobrovolně z aut přesednou na koloběžky. Lidé dobrovolně se nechají očkovat, prý kvůli zdraví, ale už ne kvůli svobodě, kterou očkování nepřináší.

Friedman možná netušil počátkem 90. let, že globalisté použijí jeho koncept vyvážených trhů k uchopení totální kontroly nad obyvatelstvem. Lidé budou pozorováni dronem ze vzduchu, na Slovensku již testují prototyp [5], budou monitorováni, natáčeni, bude jim měřena teplota, budou sledováni ve vyhrazeném prostoru, ohraničeni neviditelným ohradníkem. Sami se teď podívejte okolo sebe, jak vypadá svět, ze kterého odstraníte ropu. Zmizí svoboda pohybu jednotlivce. Kvůli přechodu k elektrickým autům vzniká krize v domácnostech, krachují dodavatelé elektřiny.
George Friedman varoval již před 30 lety, že kdokoliv bude někdy chtít zaútočit na USA, nepoužije rakety, ale zaútočí na postavení a význam ropy v globální ekonomice ve světě

Ochod od ropy tlačí ceny plynu nahoru a dochází k zastavování výroby, protože firmy odebíraly spotovou elektřinu i plyn. A největší automobilka v ČR oznámila, že omezuje a dokonce zastavuje výrobu [6], a to až do konce tohoto roku. Automobilka úplně zastavila výrobu modelu Karoq [7] a nepřijímá nové objednávky. Nejsou čipy. A nejen čipy. Už není ani AdBlue do nádrží nově vyrobených dieselových aut, tedy těch, které se pořád ještě prodávají nejvíce, než je Brusel úplně zakáže. Co vám to připomíná? Ano, to je ta utopistická Friedmanova vyvážená ekonomika, automobilka vám řekne, kdy nesmíte od ní nic nakupovat. A až se vyváží trh, řekne vám, že musíte nakupovat. Chápete?
Analytik a ekonom George Friedman

To všechno je důsledkem odchodu globalizace od ropy, která je postavena na americkém petrodolaru. George Friedman v roce 1993 pronesl prorockou větu: “Pokud někdo v budoucnu zaútočí na naši zemi (pozn. USA), nebude to raketami, ale bude to útok na ropu a její nenahraditelnou úlohu ve světové globální ekonomice.” A když se dnes podíváme, jakou hysterii globalčiky rozjeli proti ropě a fosilním palivům ve světě, tak najednou to všechno do sebe zapadá. Proces odstavování USA a likvidace Pax Americana a jeho petrodolaru skrze operaci masivního odříznutí celého světa od spalovacích motorů a úlohy ropy. Ani na sekundu nejde globalistům o ochranu planety a klimatu. Je to plán na odstavení a izolaci USA a všech jeho spojenců! Proto globalisté likvidují nejen USA, ale i všechny spojence neoconů v Evropě. Sestřelení Andreje Babiše a jeho vlády kauzou Pandora Papers jako spojence amerických neoconů č. 1 v Evropě je toho nesporným důkazem.

-VK-

Šéfredaktor AE News aeronet.cz/…krachl-prvni-dodavatel-energii-kvuli-nulove-marzi/
Public domain
Libor Halik
15.10.2021 Evropě začíná na trhu chybět AdBlue, bez něhož se neobejde většina vozů na naftu. Podle slovenské tiskové agentury TASR jeho výrobu omezuje už i největší producent v Evropě, kterým je tamní Duslo Šaľa. „S výrobou hnojiv je spojena i výroba AdBlue a Duslo je největším výrobcem v Evropě. Druhý největší je v Německu a ten začal škrtit výrobu AdBlue. Třetí největší je v Polsku a ten …More
15.10.2021 Evropě začíná na trhu chybět AdBlue, bez něhož se neobejde většina vozů na naftu. Podle slovenské tiskové agentury TASR jeho výrobu omezuje už i největší producent v Evropě, kterým je tamní Duslo Šaľa. „S výrobou hnojiv je spojena i výroba AdBlue a Duslo je největším výrobcem v Evropě. Druhý největší je v Německu a ten začal škrtit výrobu AdBlue. Třetí největší je v Polsku a ten výrobu zastavil,“ prohlásil začátkem tohoto týdne na setkání s novináři slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

„Když tyto roztoky na trhu nebudou, znamená to, že všechny motory kategorie od Euro 5 výše, které AdBlue potřebují, budou velmi pravděpodobně muset být odstaveny,“ prohlásil šéf společnosti Duslo Šaľa Petr Bláha a upozornil, že nejde pouze o osobní vozy, ale i o nákladní vozidla a autobusy.

Bez močoviny nelze jezdit
AdBlue začíná podle TASR chybět kvůli vysokým cenám zemního plynu. Jeho samostatná produkce totiž není ekonomicky udržitelná, proto je součástí výroby jiných produktů. Například v Duslo Šaľa je navázána na výrobu některých hnojiv, kterou podnik výrazně utlumil kvůli zmíněným vysokým cenám zemního plynu. Podle Bláhy je však ve hře i její úplné přerušení, dokud nebudou ceny příznivější.
AdBlue je nezbytný především pro snižování emisí oxidů dusíku v moderních naftových motorech tak, aby vyhovovaly emisní normě Euro 5 a novějším. Právě tento roztok syntetické močoviny neutralizuje škodliviny – množství oxidů dusíku ve výfukových plynech redukuje až o 95 procent. Motory, které jej využívají, nemohou v případě nedostatku AdBlue fungovat. iprima.cz/…ou-mit-co-tankovat-zacne-totiz-chybet-adblue-35750
... ... PROKOP
Diktatura EU zakazuje zlevnění plynu a benzínu a nafty v ČR a SR, které nastává, aby se odsud dotovalo Španělsko a jiné jižní státy.