Clicks136
Peter(skala)
1

Politik zistil, že pandemická komisia klame, dištancuje sa od nových obmedzení

Bratislava 11. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák, Pavel Neubauer) AKTUALIZOVANÉ

hlavnespravy.sk/…a-sas-su-zasadne-proti/2315440

Pandemická komisia navrhuje zatvoriť reštaurácie, zástupcovia SaS sú zásadne proti. Počas rokovania Ústredného krízového štábu to uviedol minister hospodárstva a predseda strany Richard Sulík. „Sme za to, aby sa dodržiavali hygienické opatrenia, dvojmetrové odstupy, rúška, dezinfekcia rúk, pokojne aj meranie teploty,“ povedal. SaS podľa neho rovnako nevidí dôvod na zatváranie fitnescentier či divadiel

„Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. My nevieme, koľko z tých nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla či reštaurácie. Vieme akurát, že ohniská nákazy sú svadobné hostiny. V poriadku, tie zakážme, limitujme alebo inak výrazne obmedzme. Tomu rozumiem, to je pochopiteľné,“ konštatoval Sulík. Práve pre chýbajúce dáta považuje takéto zákazy ‚za strieľanie od pása‘ a zároveň mimoriadne škodlivé pre ekonomiku.

Neskôr šéf rezortu hospodárstva na sociálnej sieti pritvrdil, keď premiérovi smeroval tvrdú výčitku a vyjadrenia pandemickej komisie nazval tliachaninami:

Na sociálnej sieti sa koaliční partneri takto pochytili

Šéf rezortu hospodárstva okrem toho pripomenul, že už na jar prišlo k veľkým škodám na ekonomike. Reštaurácie či fitnescentrá si podľa neho vyčerpali svoje rezervy.

„Melú z posledného. Keď teraz príde zákaz, tak ich vlastne zlikvidujeme,“ povedal Sulík. Dúfa preto, že takéto rozhodnutie nepadne. „Za to, že na svadobných hostinách sa nakazí množstvo ľudí na Orave, predsa nie je dôvod zatvárať reštaurácie v Poltári,“ uviedol minister.

Ak by však Ústredný krízový štáb o ich zatvorení rozhodol, štát podľa neho musí pokračovať v kompenzáciách, ktoré však nikdy nenahradia plné výpadky príjmov.

Premiér: Správanie koaličného partnera považujem za mimoriadne nezodpovedné

Vyjadrenia Richarda Sulíka a jeho boj o prežitie ľudí nazval premiér ako mimoriadne nezodpovedné správanie:

„Sú ľudia, ktorí sa ani v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. Na sociálnej sieti to napísal premiér Igor Matovič.

Richard Sulík totiž opustil nedeľné rokovanie ústredného krízového štábu. Správanie Sulíka dokonca označil za mimoriadne nezodpovedné a mimoriadne neľudské.

„Hoci majú povinnosť byť na ústrednom krízovom štábe, prídu tam na chvíľu, nevypočujú si argumenty. V pohode si odídu na obedík, hoci koniec zasadnutia najdôležitejšieho krízového štábu je v nedohľadne, a idú sa opäť hrať na pekných pred médiá ako počas prvej vlny,“ skonštatoval predseda vlády.

„Primitívne útoky v médiách“ na ľudí z pandemickej komisie a ústredného krízového štábu ešte počas jeho zasadnutia podľa Matoviča výrazne znižujú šancu, že ľudia budú následne ochranné opatrenia dodržiavať.

Sulíkov odchod z ústredného krízového štábu a jeho následné vystúpenie pred médiami skritizoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Považuje to za nešťastné.

„My sme si to všimli priamo na ústrednom krízovom štábe a hodnotili sme to veľmi negatívne. V tejto situácii musíme byť veľmi jednotní. Práve preto tam sedíme všetci, aby sme našli tú jednotu, na čom sa dohodneme,“ vyhlásil minister v živom vstupe v diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza.

Pokiaľ sa bude komunikovať spôsobom, že „jeden chce toto a druhý hento“ a nebude v tom jednota, podľa šéfa rezortu zdravotníctva vojnu s pandémiou Slovensko veľmi ťažko vyhrá.

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v relácii Na telo taktiež negatívne zhodnotil Sulíkovo konanie. Uviedol, že minister hospodárstva má sedieť na rokovaní ústredného krízového štábu a argumentovať, nie odchádzať preč a vypisovať na sociálnych sieťach.

Europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa postavila na stranu Sulíka. Vyjadrenia premiéra nie sú podľa nej hodné situácie, v akej sa Slovensko nachádza. Tiež ho kritizovala za to, že ľudia nedodržiavajú opatrenia. Krajčímu aj Matovičovi podľa nej chýba plán.

„Domnievam sa, že aj pre neprofesionálne verejné vystupovanie premiéra a ministra zdravotníctva, ktorí riešia viac vlastné emócie ako dáta, fakty a premyslené plány postupov, ľudia nedodržiavajú opatrenia,“ napísala na sociálnej sieti. „Čo robili v lete, keď naše nemocnice nie sú pripravené na narastajúci počet ľudí s COVID-19?“ pýta sa.

V reštauráciách podľa nej pracujú reálni ľudia s reálnymi rodinami, „ktorých rozpočty sa ešte stále nestihli spamätať z lockdownu“. „Ak im teda máme zaraziť ďalšiu krutú ranu, potrebujeme vedieť na základe akých dát,“ dodala.
Peter(skala)
17.októbra na Námestí Slobody v Bratislave sa stretnú odporcovia vlády a reštriktívnych obmedzení .…