Przerażająca broń masowego rażenia Rosyjskiej armii

Sarmat, znany przez NATO jako Satan II

Sean Seddon — Metro 30 kwietnia 2022

Władimir Putin powiedział, że Rosja zwracała uwagę świata, testując w tym miesiącu międzynarodową kontynentalną rakietę balistyczną nowej generacji.
Sarmat – nazwany przez NATO „Szatanem II” – to zaawansowany system przenoszenia broni, który może trafić w dowolne miejsce w Europie lub Stanach Zjednoczonych niszczycielskim ładunkiem nuklearnym.
Podobno może przebyć ponad 11 000 mil, dostarczyć 10 ton materiałów wybuchowych i osiągnąć prędkość 20 machów.
Aby umieścić to w kontekście, prędkość dźwięków wynosi Mach 1, a Waszyngton znajduje się 4800 mil od Moskwy.
Jest to znacząca modernizacja rosyjskiej zbrojowni nuklearnej z czasów zimnej wojny, a Zachód uważnie śledzi jej rozwój.
Ale Sarmat nie jest bynajmniej jedyną bronią, nad którą pracuje kremlowa sieć wojskowych naukowców i przemysłowców.
W marcu 2018 r. Putin wygłosił jedno z najbardziej agresywnych przemówień w swoim dotychczasowym urzędzie.


Ujawnił, że jego ministerstwo obrony pracuje nad licznymi ściśle tajnymi projektami broni, które jego zdaniem dadzą Kremlowi przewagę nad NATO.
Trudno oddzielić fakty od fikcji na temat broni, którą Rosja rozwija od tamtego czasu, ale niektóre szczegóły wyciekły – być może celowo – podczas gdy niezależni eksperci byli w stanie zebrać więcej.
Oprócz Sarmata wiemy o pięciu innych przerażających planach, które Putin próbuje wprowadzić w życie, aby zrównać swoje wojsko z NATO.
To broń, która, jak twierdzi, zapewni Rosji status supermocarstwa XXI wieku, czy Zachodowi się to podoba, czy nie.

Samochód ciężarowy Avangard
Hiperdźwiękowa broń typu boost-glide Avangard została pokazana podczas testów w lipcu 2018 r. i jest teraz wdrożona operacyjnie.
Pociski Glide to nowa klasa broni opracowywana przez światowe supermocarstwa wojskowe.
Podobnie jak pociski balistyczne, opuszczają orbitę Ziemi przed ponownym wejściem, ale szybowce są zaprojektowane tak, aby były bardziej zwrotne, gdy zbliżają się do celu, co utrudnia ich przechwycenie.
Lecą na niższej wysokości, co daje im prędkość ICBM, ale zdolność do latania poniżej pola widzenia systemów obronnych, jak pocisk manewrujący.
Władimir Putin twierdził, że kurs Awangardu można regulować w powietrzu i że będzie on latał z prędkością powyżej 20 do 27 machów, co czyniłoby go jedną z najszybszych broni, jakie kiedykolwiek opracowano.
Jednostki odpowiedzialne za utrzymanie broni są już w służbie bojowej.
Fot. Czapka DF-17: Pociski Glide to broń nowej generacji łącząca cechy pocisków balistycznych i manewrujących – powyżej, jeśli chodzi o model Chin, który ujawnił w 2019 roku.

Autonomiczny pojazd podwodny Poseidon

Zachód wiedział o rozwoju bezzałogowego drona podwodnego od 2015 roku, nowego typu systemu uzbrojenia zdolnego do przenoszenia bomby atomowej.
Podobno jest zaprojektowany tak, aby osiągnąć głębokość 1000 metrów i – jeśli doniesienia, że jest zasilany energią jądrową są prawdziwe – ma teoretycznie nieograniczony zasięg.
Według amerykańskiej analizy miałby być przewożony na pokładzie konwencjonalnego okrętu podwodnego i uzbrojony w dwumegatonowe głowice, które mogłyby zostać zdetonowane pod powierzchnią.
Uważa się, że ma być bronią odpowiedzi na wypadek, gdyby Rosja została najpierw uderzona ładunkiem nuklearnym.
Oprócz możliwości uderzania w cele morskie za pomocą konwencjonalnych głowic, może być również używany do atakowania miast na wybrzeżu, wywołując to, co raporty opisują jako „radioaktywne tsunami” podczas detonacji blisko brzegu.
Władimir Putin opisał je jako „ciche, bardzo zwrotne i [nie] mają prawie żadnych słabych punktów, które mógłby wykorzystać wróg”.

Burevestnik pocisk wycieczkowy z napędem jądrowym

Rosja stara się opracować pocisk manewrujący o teoretycznie nieograniczonym zasięgu, ponieważ byłby on napędzany przez reaktor jądrowy.
Pociski Cruise są zaprojektowane do latania na małej wysokości, aby uniknąć wykrycia i trafić w bardzo dokładne cele.
Buresevestnik miał kłopoty z rozwojem: lot testowy z użyciem silnika jądrowego zakończył się katastrofą, kiedy eksplodował i zabił co najmniej pięciu naukowców nuklearnych wysłanych, by wydobyć go z morza, w którym rozbił się.
W amerykańskim raporcie stwierdzono, że byłaby to „unikalna” broń, gdyby udało się przezwyciężyć trudności techniczne, ale wydaje się, że broń nadal jest w fazie rozwoju.
Podczas ceremonii uhonorowania specjalistów zabitych w wybuchu w sierpniu 2019 r. Putin powiedział, że Rosja „z pewnością będzie doskonalić tę broń niezależnie od wszystkiego”.

Pocisk balistyczny wystrzeliwany z powietrza Kinzhal

Kreml opracował pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia głowicy nuklearnej, którą można wystrzelić z samolotu.
Według USA broń jest zmodyfikowaną wersją systemu rakietowego Iskander, używanej od ponad dekady naziemnej wyrzutni, przeznaczonej do montażu w naddźwiękowych myśliwcach.
Jego mniejszy zasięg oznacza, że został potencjalnie opracowany do atakowania celów morskich, ale w przeciwieństwie do innych rodzajów broni z listy, mógł być już używany na Ukrainie.
Gdyby się to potwierdziło, byłby to pierwszy raz, kiedy pocisk hipersoniczny – rakieta zdolna do poruszania się z pięciokrotnie większą prędkością dźwięku – zostałby użyty w działaniach wojennych.
Pocisk odpalany z powietrza został już rozmieszczony w niektórych jednostkach operacyjnych. Kliknij, aby powiększyć
Khinzal może być wyposażony w głowicę nuklearną, ale niósł konwencjonalną bombę, kiedy Rosja twierdzi, że była używana na Ukrainie.
Władimir Putin twierdzi, że można go przenosić w powietrzu, a tempo, w jakim jest wystrzeliwany i podróżowany, ma pomóc mu omijać systemy obrony przeciwrakietowej.

Naddźwiękowy pocisk wycieczkowy Tsirkon

Tsirkon to przeciwokrętowy hipersoniczny pocisk manewrujący, który może latać z dziewięciokrotnie większą prędkością dźwięku i może być wystrzeliwany ze statków nawodnych lub podwodnych.
Władimir Putin twierdził, że może trafić w cel oddalony o 1000 km, a ministerstwo obrony opracowuje wersję lądową.
Po wystrzeleniu przez silnik wspomagający osiąga duże prędkości poprzez zasysanie otaczającego go powietrza za pomocą „scramjet” i leci tak szybko przez atmosferę, że powietrze przed nim zamienia się w plazmę.
Jest to istotne, ponieważ plazma pochłania fale radiowe, co utrudnia wykrycie jej przez systemy wykrywania pocisków.
Nieszczypany-Nieżyd Roman
Jakim cudem, nazwę Sarmat, NATO przekonwertowało sobie na Szatan? Im to już się wszystko z "czarnym" kojarzy? 🤔