Orbán chtěl, aby EU nejpozději do 1.1.2023 zrušila sankce proti Rusku, ale vyměkl !

Maďarský premiér Viktor Orbán chce, aby Evropská unie nejpozději do konce roku 2022 zrušila sankce, které uvalila na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu. Orbán to řekl podle deníku Magyar Nemzet na středečním uzavřeném jednání parlamentního klubu své strany Fidesz.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
FOTO: fidesz.hu


Pravdivost tohoto výroku dnes agentuře Reuters potvrdil mluvčí Fideszu Zoltán Kovács. Podle Magyar Nemzet Orbán svým spolustraníkům řekl, že unijní protiruské sankce vyhnaly vzhůru ceny plynu i inflaci a že pokud by byly zrušeny, cena plynu by okamžitě klesla o polovinu a stejně tak by to bylo s inflací. Bez sankcí by Evropa mohla znovu nabýt sílu a vyhnout se hrozící recesi, řekl Orbán a zopakoval, že unijní opatření proti Moskvě více dopadají na sedmadvacítku než na Rusko. Na svém profilu na facebooku napsal, že "sankce uvalené Bruselem přivedly Evropu do energetické krize".
Šéf parlamentního klubu Fideszu Máté Kocsis dnes podle agentury AP řekl, že strana chce mezi obyvateli Maďarska provést "národní konzultaci" ohledně sankcí. Půjde o neformální průzkum, během kterého každý dospělý bude moci odpovědět na otázky ve formuláři na internetu nebo ho v tištěné podobě poslat poštou. AP píše, že vláda Fideszu podobnou "národní konzultaci" v minulosti uspořádala už několikrát. Tyto průzkumy kritizují profesionální agentury pro výzkum veřejného mínění i opozice, protože otázky jsou podle nich neobjektivní a zavádějící a nejsou nijak právně relevantní. Kocsis připustil, že chystaný průzkum je "politickým nástrojem", který vláda může použít při vyjednávání s EU o dalším osudu protiruských sankcí.

Zatímco šéf maďarské vlády požaduje zrušení protiruských sankcí, EU uvažuje o jejich zpřísnění. Děje se to v situaci, kdy se na Ruskem ovládaných a okupovaných územích na východní Ukrajině budou konat pseudoreferenda o jejich připojení k Ruské federaci. Evropská unie dala jasně najevo, že jejich výsledky neuzná. Ruský prezident Vladimir Putin také ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku.
Přijetí nových sankcí musí schválit všechny členské země sedmadvacítky.
Zdroj: Orbán chce, aby Evropská unie nejpozději do konce roku zrušila sankce proti Rusku | EuroZprávy.cz

23.9.2022 Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v srpnu zrychlil na 15,6 procenta z červencových 13,7 procenta. Inflace se tak nacházela na nejvyšší úrovni za více než 20 let. Růst inflace přiměl maďarskou centrální banku k výraznému zvyšování úroků, její základní sazba se nyní nachází na 11,75 procenta. Ve čtvrtek nicméně banka oznámila, že po dalším zvýšení sazby v příštím týdnu by mohla zvážit ukončení nynějšího cyklu zvyšování úroků.
Varga dnes rovněž uvedl, že bude zapotřebí přepracovat rozpočet na příští rok. Nynější podoba rozpočtu schválená v červenci předpokládá, že hospodářský růst bude v příštím roce činit 4,1 procenta a inflace 5,2 procenta. Tyto prognózy jsou ale v důsledku krize na trhu s energiemi v Evropě podle ministra už zastaralé.
Zdroj: Maďarsko zřejmě směřuje do recese, míní ministerstvo financí | EuroZprávy.cz

23.9.2022 Podle informací webu Politico už Maďarsko dalo najevo, že hodlá blokovat veškeré sankce spojené s energetikou. Mluvčí unijní diplomacie Peter Stano dnes 23.9.2022 v reakci na dotaz ohledně postoje Budapešti zdůrazňoval, že Borrellovo prohlášení o přípravě nových sankcí proti Rusku podpořilo všech 27 členských států unie (čili Bohu žel i Maďarsko - i Orbán!).
Zdroj: Na úrovni EU začala intenzivní jednání o reakci na ruskou eskalaci války | EuroZprávy.cz

23. září 2022, 12:09 — Autor: ČTK
Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó se jako jediný politik ze zemí Evropské unie sešel ve čtvrtek v OSN s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.
Szijjártó se s Lavrovem sešel i v červenci, kdy přijel do Moskvy vyjednávat právě o navýšení dodávek plynu nad rámec dlouhodobého kontraktu.
"Pokud mírová jednání brzy nezačnou, svět bude čelit ještě hroznějším dopadům (války) než nyní," dodal šéf maďarské diplomacie. Připomněl, že Maďarsko, soused Ukrajiny, zažívá vysokou inflaci a příliv uprchlíků.
Szijjártó také uvedl, že ruský plynárenský gigant Gazprom každý den dodává do Maďarska 5,8 milionu metrů krychlových zemního plynu na základě nedávné smlouvy o navýšení dodávek. Tento týden na uzavřeném jednání se svými spolustraníky Orbán prohlásil, že chce, aby EU sankce nejpozději do konce letošního roku zrušila. Pak by podle něho cena plynu okamžitě klesla o polovinu a stejně tak by to bylo s inflací.
Zdroj: Z politiků ze zemí EU se s Lavrovem sešel v OSN jen maďarský ministr Szijjártó | EuroZprávy.cz

Z