Clicks38
szuirad1
3

Św. Maurycy i Towarzysze 22 września.

Święty Maurycy jest zwykle kojarzony z oddziałem wojskowym zwanym Legią Tebańską, której miał on być dowódcą, a także z cenną relikwią, jaka pozostała po nim – mianowicie włócznią zawierającą gwóźdź z Krzyża Pańskiego, dołączony później przez cesarzową świętą Helenę. Kopię tej włóczni ofiarował cesarz Otto III księciu Bolesławowi Chrobremu i do dziś przechowywana jest w skarbcu katedralnym na Wawelu.

Włócznia świętego Maurycego (mylnie kiedyś utożsamiana z bronią, którą Longinus przebił bok Chrystusa Pana) związała się nierozłącznie z dziejami europejskich monarchii. Przechowywana początkowo przez Karolingów, miała zjednywać przywódcom wspaniałe zwycięstwa – wierzono na przykład, że Karol Młot odniósł zwycięstwo nad bisurmanami pod Poitiers w 732 roku z powodu łask uzyskanych dzięki posiadaniu i czczeniu tej relikwii. Powstała swoista koncepcja owej lancy palladium władcy, które wszędzie mu towarzyszy i zjednuje pomyślność.

Lancae Sacra (po niemiecku Heilige Lanze) stała się insygnium władzy cesarzy rzymsko-niemieckich za panowania Ludolfingów. Otto I sprowadził do... pch24.pl/sw-maurycy-i-towarzysze/
szuirad1
Św Feliks IV, papież 22 września brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-22h.php3
szuirad1
Św Emmeran, męczennik 22 września brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-22h.php3
One more comment from szuirad1
szuirad1
Św Ignacy z Santhià, prezbiter 22 września brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-22d.php3