pl.news
33.7K

Finanse Watykanu: Ryba psuje się od głowy

Libero Milone, lat 74, były audytor Watykanu oraz jego zastępca, Ferruccio Panicco, lat 63, pozwali Watykan. Today.it (17 listopada) udostępnia częściowe informacji na ten temat.

- Milione poinformował ówczesnego prywatnego sekretarza Franciszka, Jego Eminencję Yoannisa Lahzi Gaida, o poważnych zadłużeniach oraz nieodpowiedniej kooperacji pomiędzy biurem prokuratury Watykanu a Urzędem Wywiadu Finansowego.

- W październiku 2015 Franciszek dowiedział się o ukrywaniu środków finansowych pochodzących z Kongregacji Nauki Wiary, malwersacjach, których dopuścił się Jego Eminencja Papieskiej Rady ds. Rodziny, a także o poważnych konfliktach interesów pomiędzy kluczowymi członkami Prefektury ds. Ekonomii i obstrukcjonizmie wobec wszelkiej kontroli ze strony APSA.

- 2,5 mln EUR z Fundacji Bajola Parisani, przeznaczone na budowę nowego oddziału w szpitalu Bambino Gesù, rozpłynęły się w powietrzu. Z tego, co zostało, ufundowano tabliczkę pamiątkową przy wejściu do starego oddziału.

- 500 000 EUR przetransferowano ze szpitala Bambino Gesù do Fundacji Szpitala Dziecięcego Bambino Gesù. Środki miały sfinansować kampanię marketingową, ale zamiast tego wykorzystano je do nielegalnego opłacania kampanii wyborczych włoskich partii politycznych w 2013 roku.

- Środki finansowe watykańskiej żandarmerii zostały niezgodnie z przepisami przeznaczone na pokrycie kosztów restrukturyzacji (170 000 UER), którą miał opłacić dowódca, Domenico Giani.

- Milione zwęszył nieprzejrzyste zarządzanie środkami przeznaczonymi na Jubileusz 2015 przez pewnego jego eminencję.

- Zabezpieczenia przed cyberprzestępczością były takie kiepskie, że można było zyskać dostęp do poczty e-mail Franciszka bez większego trudu.

- Rzucające się w oczy środki finansowe Bambino Gesù, które to głownie pochodzą z budżetu włoskiego NFZ (dziesiątki milionów wypłacane co roku z kasy Włoskiej Krajowej Służby Zdrowia), często były używane niezgodnie z przeznaczeniem (do 2015) nawet do inwestycji obarczonych dużym ryzykiem.

- Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów otrzymywała faktury od dobrze znanej firmy odzieżowej za usługi, których nigdy nie wykonano.

- Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów w tajemniczych okolicznościach wynajęła luksusowe mieszkanie w centrum Rzymu dla sławnego dziennikarz RAI.

- Starszy prałat zwrócił jakieś 30 000 EUR, które "przypadkowo" wyprowadził z konta bankowego Watykanu po tym, jak Milione przyłapał go na gorącym uczynku.

- Kardynał "dobrowolnie" zwrócił 500 000 EUR, które wyprowadził z zarządzanej przez siebie instytucji. Pieniądze "przypadkiem" trafiły na jego prywatne konta.

- Sekretarz wspomnianego kardynała podał swój własny numer konta bankowego zamiast numeru konta wierzyciela.

- Franciszek przyjmował Milione w regularnych odstępach, ale naciskał, aby ten rozwiązywał delikatne sprawy za pomocą łagodnych metod.

- Fraciszek obiecywał Milione "swoją bliskość i poparcie", ale w końcu odmówił spotkania z nim.

- Wszystkie dochodzenia Milione spełzły na niczym - tak więc wszyscy odetchnęli z ulgą.

- Kardynał Becciu zarzucił Milione malwersacje i szpiegostwo, doprowadzając do jego aresztowania, a sam Franciszek zastosował papieską dyskrecję, aby zatuszować zamieszanie wokół rezygnacji Milione.

Grafika: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-ND, #newsYbqpdveslb
Jarujestem
Posłuchajcie, co ojciec Pelanowski mówił na tematy finansowe Watykanu za rządów Franciszka i porównajcie to z tym, co wychodzi na jaw.
Wyklepywacz monet wszystkie części.
Ojciec Augustyn Pelanowski | Wydawnictwo paganini
Walczyć o prawdę
Ona już się popsuła i nie nadaje się już do skonsumowania.
sługa Boży
Mam przewrotne pytanko:
Jaka jest różnica pomiędzy finansami watykańskimi a finansami mafii ?
Można by spytać jeszcze - co wiedział o tym Paweł I i jak długo wiedział 🤔 ?More
Mam przewrotne pytanko:

Jaka jest różnica pomiędzy finansami watykańskimi a finansami mafii ?
Można by spytać jeszcze - co wiedział o tym Paweł I i jak długo wiedział 🤔 ?