Clicks847
pl.news

Synod o synodach: matka wszystkich nieporozumień

Watykan przygotował się do Synodu o Synodalności poprzez "słuchanie wszystkich", zwłaszcza tych, "którzy są na egzystencjalnych peryferiach", powiedział LaVie.fr (11 września) kardynał Grech, sekretarz generalny Synodu.

W rzeczywistości Watykan jest zdesperowany, by płynąć z głównym nurtem, a nie z "peryferiami".

Grech ma nihilistyczną koncepcję Synodu: "nie musimy zgadzać się na słowa, wystarczy, że się spotkamy". Synod nie będzie "konfrontował opinii i punktów widzenia", wyjaśnia Grech, ale jest "dialogiem", aby dzielić się "tym, co czujemy", co Duch Święty w nas mówi.

Zapytany o to, czy katolicy są gotowi na synod po rozłamie, jaki Franciszek wywołał w związku z Traditionis Custodes i Amoris Laetitia, Grech wyciąga czarodziejską różdżkę: "naprawdę wierzę, że synodalność jest 'odpowiedzią' na wszystkie trudności, które właśnie wskazałeś!".

Podkreśla, że "wszyscy otrzymaliśmy moc Ducha Świętego, aby mówić", ale "biskupi" są [= powinni być] "autentycznymi strażnikami", "interpretatorami" i "świadkami wiary".

Po tak wielu słowach, Grech przewiduje zły koniec: "jeśli nie uwierzymy, że Duch Święty będzie czuwał, to synod będzie porażką."

Grafika: Mario Grech, © wikicommons, CC BY-SA, #newsCovltmpizs