Clicks1.1K
pl.news

Kolejny kardynał "winny" niepopełnionej zbrodni: "nie widzę w czym miałbym zawinić"

Kardynał Philippe Barbarin z Lyonu we Francji został 7 marca skazany na sześć miesięcy w zawieszeniu za "niezawiadomienie" o nadużyciach o. Bernarda Preynata.

Do nadużyć doszło przed 1991 r. Barbarin został wysłany do Lyonu w 2002, ponad 10 lat po fakcie.

O. Preynat został usunięty ze stanowiska asystenckiego w lutym 1991, po tym, jak archidiecezja dowiedziała się o nadużyciach, której dopuścił się w grupie harcerskiej, którą założył i prowadził od 1972 do 1991. Po sześciu miesiącach Preynat został wysłany na inną parafię bez formalnych oskarżeń.

Barbarin dowiedział się o sprawie, kiedy nawiązał w 2014 kontakt z ofiarą duchownego. Przekazał sprawę Kongregacji Doktryn Wiary, która w lutym 2015 zaleciła odsunięcie Praynata od posługi. Tego dokonano w kwietniu 2015.

W sierpniu 2016 prokurator porzucił oskarżenia przeciw Barbarinowi o "niepoinformowanie o napastowaniu seksualnym nieletnich" z powodu niestwierdzenia znamion przestępstwa.

Używając prawniczego wybiegu, organizacja związana z propagandą nadużyć, wymusiła ponowne otwarcie sprawy w 2017 przy pomocy dezinformacyjnej kampanii medialnej. Barbarin w styczniu powiedział: "Nie widzę, w czym miałbym zawinić. Nigdy nie próbowałem się ukrywać, nie mówiąc już o kryciu tych potwornych wydarzeń."

Prawnik Barbarina ogłosił, że kardynał złoży apelację. Sam Barbarin zapowiedział, że zgłosi papieżowi Franciszkowi swoją rezygnację (poniżej film we francuskiej wersji językowej).

Grafika: Philippe Barbarin, #newsNakmdgikkf