Rafał_Ovile
2550

ARCHANIOŁ RAFAŁ

ARCHANIOŁ RAFAŁ
Niebiańskie lekarstwo Boga
Pogromca demona Asmodeusza
Z hebrajskiego Rafał oznacza:
• Rapha – uleczać
• El – Bóg
Czyli Bóg uzdrawia. Rafał rozdziela energię uzdrawiającą.
Bóg posyła Rafała pod postacią młodzieńca, bo dwoje ludzie pragnie śmierci
Stary Testament mówi o Archaniele Rafale w Księdze Tobiasza. Wiekowy, miłosierny i pobożny Tobiasz jest niewidomy i czuje, że jego dni są policzone. Całe życie rozdawał jałmużnę i grzebał umarłych ryzykując życiem, lecz oślepł i modli się o śmierć, gdyż wszyscy z niego szydzą.
Swojemu synowi, młodemu Tobiaszowi udziela świętobliwych napomnień i opowiada mu o pewnej kwocie pieniędzy, które pożyczył krewnemu Gabaelowi w mieście Raga w Medii, wiele lat wcześniej. Chce, żeby jego syn odebrał te pieniądze, ale najpierw pragnie znaleźć jakiegoś człowieka, który mógłby mu towarzyszyć w jego podróży ( Tb 5,3).
Kiedy stary Tobiasz prosi o śmierć, w tym samym czasie wiele kilometrów dalej Sara - przyszła żona młodego Tobiasza pragnie się powiesić. Ostatecznie również błaga Pana o śmierć.
Bóg interweniuje i wydaje rozkaz archaniołowi Rafałowi, by ten pojawił się pod postacią młodego człowieka o imieniu Azariasz i towarzyszył młodemu Tobiaszowi w podróży z Niniwy do ziemi medyjskiej, by przyniósł pokój ducha dwóm rodzinom.
Czy to Anioł? Czy przyjaciel, mentor i lekarz
Archanioł pojawił się ni stąd, ni zowąd pod domem Tobiaszów pod postacią młodego młodzieńca, który szukał pracy. Chętnie zgadza się pomóc młodemu Tobiaszowi w wędrówce. Stary Tobiasz testuje towarzysza syna, Anioł zapowiada mu uzdrowienie ze ślepoty ( Tb 5,10), a przez Tobiasza mówi Duch Święty, że jego syna prowadzi Anioł. Nie zna jednak prawdy.
Młody Tobiasz za namową Anioła zbacza z trasy i idzie do Raguela. Nigdy się nie sprzeciwia swojemu towarzyszowi. Pierwszego wieczoru anioł instruuje Tobiasza, jak ma sobie poradzić z monstrualną rybą, która wyskoczyła z rzeki, żeby go ugryźć. Każe ją zabić i wypatroszyć, ale żółć, serce i wątrobę każe zachować na podróż jako lekarstwo. Później wątroba i serce ryby zostaną użyte do egzorcyzmu przyszłej żony Tobiasza – Sary; żółć do wyleczenia starego Tobiasza.
Tobiasz nie chce żony „czarownicy”, ale anioł wlewa mu miłość w serce
Sara była córką Raguela, wdową po 7 mężach – wszyscy zmarli w noc poślubną. Zabijał ich demon Asmodeusz. Rafał chce przekonać Tobiasza do poślubienia swojej kuzynki Sary, która miała złą sławę. Tobiasz się boi, ale ufa towarzyszowi, który obiecuje mu, że ich małżeństwo będzie szczęśliwe i błogosławione. Jeszcze nie widział Sary, ale już ją pokochał. Rafał radzi młodzieńcowi, by w noc poślubną położył wątrobę i serce z ryby na rozżarzone węgle. Co też zrobił. Demon ucieka w popłochu, ale Rafał dopada go i związuje. Egzorcyzm zostaje zakończony, a młodzi modlą się o błogosławieństwo w małżeństwie.
Rafał uzdrawia starego Tobiasza i objawia prawdę o sobie
Tobiasz zostaje z żoną, a Rafał robi przyjacielowi przysługę i sam wyrusza do Gabaela po pieniądze. Wraca do Tobiasza wraz z Gabaelem, po czym wszyscy karawaną wyruszają do Niniwy. W drodze powrotnej jednak Rafał namawia Tobiasza, aby ten wyprzedził karawanę i szybciej podążył do swojego ojca z woreczkiem żółci. Tobiasz, ufający bezgranicznie Rafałowi, pociera oczy ojca żółcią, a ten zdrowieje. W końcu Azariasz objawia prawdę o sobie ( Tb 12, 14-15). Jest jednym z 7 Aniołów Oblicza.
Historia Tobiasza zawiera najważniejszą angelofanię
( objawienie anielskie)
Jeśli archanioł nie przybrałby ludzkiego kształtu, wówczas nie mógłby pozostawać w tak zażyłych kontaktach z ludźmi, z powodu instynktownego strachu, jaki odczuwa człowiek w obecności duchów niebieskich.
Jan Steen „Tobiasz i Sarah modlą się, podczas gdy Rafael wiąże demona”

Rycerze Św. Michała Archanioła - Kielce
V.R.S.
Nieco spóźnione życzenia imieninowe. Oby pana patron w Niebie wspierał pana i ochraniał w dzisiejszych czasach pomieszania z poplątaniem.
Rafał_Ovile
Bóg zapłać za pamięć i życzenia mieszczące się w oktawie... 🙏