Clicks1.7K
Coburg
1

Mons. Cyril Vasiľ: Skutočná paľba a bombardovanie sa (na Cirkev) ešte len chystá

Z vysviacky pátra Mariána A. Pacáka za biskupa

Michalovce, 2.9.2018 - V nedeľu 2. septembra sa v bazilike redemptoristov v Michalovciach uskutočnila biskupská vysviacka redemptoristu Mariána Andreja Pacáka. Pápež František vymenoval 5. júla 2018 otca Mariána Andreja Pacáka za biskupa slovenskej Eparchie sv. Cyrila a Metoda v Toronte v Kanade. Stal sa tretím sídelným biskupom torontskej gréckokatolíckej eparchie. Homíliu predniesol arcibiskup Cyril Vasiľ. Povedal aj tieto slová:
Otec Marián Andrej sa nestáva biskupom, aby „išiel do lepšieho“.
Každému, kto vníma súčasné dianie v Cirkvi, je jasné, že hádam ešte nikdy v histórii spoločenský kredit biskupa, a to najmä v anglosaskom svete, do ktorého patrí aj Kanada, nebol na takej nízkej úrovni, ako je to v posledných rokoch, v týchto časoch škandálov devastujúcich najmä hierarchiu Cirkvi kvôli jej starým i súčasným hriechom, kvôli neochote či neschopnosti mnohých jej predstaviteľov adekvátne reagovať na pohoršenie, ba zločiny vo vlastných radoch.
Ale okrem pochopiteľného a oprávneného rozhorčenia nad hriechmi a nezákonnosťami, čo je jednou stranou mince, nezávisle od všetkého toho, v západnom sekulárnom svete rýchlo rastie aj skutočná ideologická nenávisť voči Cirkvi, predovšetkým voči jej hierarchickej štruktúre. Táto nenávisť sa prejavuje predovšetkým ako podráždená reakcia zoči - voči konzekventnému ohlasovaniu katolíckeho učenia, zvlášť v takých elementárnych oblastiach, ako je téma dôstojnosti ľudského života od počatia pro prirodzenú smrť, v otázke manželstva či antropologickej identity človeka.
Nedávno zosnulý chicagský kardinál George pri pohľade na vývojovú krivku postoja k Cirkvi a jej učeniu v západnom sekularizovanom svete vyhlásil:

Komunizmus natláčal všetkým totalitný životný štýl založený na základnom predpoklade: Boh neexistuje. Najvernejším spojencom a pokračovateľom komunizmu je sekularizmus. ...

Ja ešte dúfam, že umriem na svojom lôžku, môj nástupca pravdepodobne vo väzení a jeho nástupca zomrie na verejnom námestí ako mučeník. Avšak verím, že jeho nástupca pozbiera úlomky rozbitej spoločnosti a pomaly pomôže k obnove civilizácie – urobí teda to, čo Cirkev už v dejinách ľudstva neraz urobila.“

Z našej slovenskej perspektívy sa tieto slová môžu zdať príliš pesimistické či zbytočne alarmujúce, no na Západe ich mnohí považujú za prorocké. Na Slovensku ešte tak trochu žijeme, ba tak povediac hovieme si v doznievaní eufórie zo znovuzískanej náboženskej slobody po páde komunizmu. Nová kultúrna vojna protináboženského liberálneho sekularizmu moderného Západu k nám ešte nedorazila v plnej sile, ale len v niektorých ojedinelých periférnych prejavoch. Sem - tam sa ozve nejaký výstrel, či skôr výstrelok, ale skutočná paľba a bombardovanie sa ešte len chystá.
Obávam sa, že ani spoločenstvo veriacich, ani hierarchickí predstavitelia Cirkvi na Slovensku ešte nie sme dostatočne pripravení na tento vývoj a čím dlhšie si budeme myslieť či svorne navrávať, že sa nás netýka, alebo že sa nám vyhne, tým bolestivejšie rany v tomto duchovnom a kultúrnom boji skôr či neskôr utŕžime.
Bolo by teda tragické, keby sme sa aj naďalej tvárili tak flegmaticky či optimisticky, ako je to v tom vtipe o paradajke, ktorá keď sa skotúľala z okenného parapetu, z okna na paneláku – letí a hovorí si – aha, siedme poschodie... a všetko je v poriadku, ... aha, šieste poschodie a všetko je v poriadku, ... aha, piate poschodie a všetko je v poriadku, ... aha, štvrté poschodie ...


Viac na odkaze: svetkrestanstva.postoj.sk/36090/este-nikdy-v-hi…
dáždik