pl.news
254.2K

O. Bergoglio nie mógł publicznie odprawiać mszy

O. Jorge Mario Bergoglio nie mógł publicznie odprawiać mszy w latach 1990-92, pisze Thomas Schirrmacher, przewodniczący Komisji Teologicznej Światowego Aliansu Ewangelicznego w swojej książce "Kaffeepausen …More
O. Jorge Mario Bergoglio nie mógł publicznie odprawiać mszy w latach 1990-92, pisze Thomas Schirrmacher, przewodniczący Komisji Teologicznej Światowego Aliansu Ewangelicznego w swojej książce "Kaffeepausen mit dem Papst“ z 2017 roku (Przerwy na kawę z papieżem, brak polskiego wydania).
Według źródeł es.news te informacje są zgodne z prawdą. Bergoglio ostro ścierał się ze swoimi braćmi w zakonie, z których wielu jest jego byłymi przyjaciółmi. Był oskarżany o próbę równoległego zarządzania zgromadzeniem i spowodowanie poważnych podziałów wewnętrznych. Kiedy został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, został całkowicie odcięty od Jezuitów i zabroniono mu nocować w ich domu zakonnym.
Grafika: © Thomas Schirrmacher, CC BY-SA, #newsSzafpgcgdx
Quas Primas
No tak..., taki pastor na stolicy Piotrowej pasuje masonom.
Zwyczajny Katolik
Co ma to oznaczać? Podobne problemy mieli zarówno święci, jak i heretycy.
Jean Sarthois
@Quas Primas
Czy wie Pani co stalo sie z lista uzytkownikow i w zwiazku z nia komentarzami???????
Obserwuje juz od jakiegos czasu, ze znikaja wpisy. Tu grasuja czysciciele...?. Czy to zawsze tak bylo?
Przeciez to upokarzajace wpisanie tutaj chocby jednej literki....
Jean Sarthois
@22Cecylia napisala: "To już lepiej, jak dla mnie, kiedy wcale nie ma polskich znaków."
Ale nie bedzie problemow - powaznie mysle o zaprzestaniu pisania tutaj - mam cos innego na uwadze.
22Cecylia
"Ren wpada do Tybru" to obowiązkowa lektura.
P.S. To już lepiej, jak dla mnie, kiedy wcale nie ma polskich znaków.
Jean Sarthois
@22Cecylia napisala:"To jakaś trudność nacisnąć alt i e, żeby uzyskać ę?"
To jest tak: Z tym altem - to tzw klawiatura programisty. Probowalem kiedys ale do odrzucenia... Zreszta wlasnie sprobowalem i nie dziala.
Pozostaje klawiatura 214 gdzie pod '¨' mam 'ń' pod '^' jest 'ż ' pod '£' jest 'ć ' pod '$' jest 'ś ' pod '%' jest 'ę ' pod 'ù' jest 'ą ' pod 'µ' jest 'ź ' pod '*' jest 'ó ' pod 'm' jest …More
@22Cecylia napisala:"To jakaś trudność nacisnąć alt i e, żeby uzyskać ę?"
To jest tak: Z tym altem - to tzw klawiatura programisty. Probowalem kiedys ale do odrzucenia... Zreszta wlasnie sprobowalem i nie dziala.
Pozostaje klawiatura 214 gdzie pod '¨' mam 'ń' pod '^' jest 'ż ' pod '£' jest 'ć ' pod '$' jest 'ś ' pod '%' jest 'ę ' pod 'ù' jest 'ą ' pod 'µ' jest 'ź ' pod '*' jest 'ó ' pod 'm' jest 'ł ' pod ',' jest 'm '
Ale azeby dana literka miec trzeba (pod Wind) zmienic na dole po prawej stronie z FR na PL.
Nie jest to wcale praktyczne choc oczywiscie nie jest niemozliwe...
Jean Sarthois
„Wyłączyć mu mikrofon!"
jeden z prasowych obserwatorów soboru, o. Ralph Wiltgen SVD, relacjonuje następujące wydarzenie z okresu debaty o liturgii: „Dnia 30 października 1962, czyli dzień po swoich siedemdziesiątych drugich urodzinach, kard. Ottaviani [prefekt Św. Oficjum] skierował do Soboru protest przeciwko, jego zdaniem, drastycznym zmianom, jakie mają być wprowadzone we Mszy św. «Czy próbujemy …More
„Wyłączyć mu mikrofon!"
jeden z prasowych obserwatorów soboru, o. Ralph Wiltgen SVD, relacjonuje następujące wydarzenie z okresu debaty o liturgii: „Dnia 30 października 1962, czyli dzień po swoich siedemdziesiątych drugich urodzinach, kard. Ottaviani [prefekt Św. Oficjum] skierował do Soboru protest przeciwko, jego zdaniem, drastycznym zmianom, jakie mają być wprowadzone we Mszy św. «Czy próbujemy wzbudzić ciekawość, a może nawet wywołać skandal wśród wierzących chrześcijan, wprowadzając zmiany do starodawnego, czcigodnego obrzędu, który jest obecnie ogólnie znany?... Obrzęd Mszy św. nie może być traktowany jak część ubrania, którą się modeluje w zależności od kaprysu danego pokolenia». Mówiąc bez tekstu pisanego (z powodu bardzo słabego wzroku), kard. Ottaviani przekroczył wyznaczony limit dziesięciu minut dla każdego wystąpienia, co oczywiście nie uszło uwadze zebranych. Kard. Tisserant, Dziekan Prezydium Soboru, pokazał zegarek kard. Alfrinkowi, który przewodniczył posiedzeniu tego ranka. Gdy kard. Ottaviani przeciągną) swą mowę do piętnastu minut, kard. Alfrink użył dzwonka. Jednakże mówca był tak zaabsorbowany swym wystąpieniem, że nie zwrócił uwagi na sygnał — a może po prostu go zignorował. Wówczas na znak kard. Alfrinka obsługa techniczna wyłączyła mikrofon. Kard. Ottaviani sprawdził ten stan rzeczy, pukając palcem w urządzenie, po czym, wyraźnie zmieszany i upokorzony, wycofał się na swoje miejsce. Oto najpotężniejszy kardynał Kurii Rzymskiej został «wyciszony», a zgromadzeni Ojcowie Soboru zaczęli bić brawo, rozbawieni sytuacją" [i].

[i] R.M.Wiltgen SVD, Ren wpada do Tybru, Poznań 2001, 31-32.
22Cecylia
@Jean Sarthois To jakaś trudność nacisnąć alt i e, żeby uzyskać ę?
Jean Sarthois
@22Cecylia napisała: "Czy mógłbyś ujednolicić swoją ortografię i pisać z polskimi znakami?"
Raczej nie!!! A dlaczego raczej i dlaczego nie?
Tutaj nie używa się klawiatury QWERTZ czy QWERTY ale AZERTY, która to posiada niezbędne klawisze do pisania po francusku a w tym w języku pisze więcej. Mozna na niej wywołać klawiaturę polska czyli QWERTY - to znaczy te znaki one będą ale pod innymi klawiszami …More
@22Cecylia napisała: "Czy mógłbyś ujednolicić swoją ortografię i pisać z polskimi znakami?"
Raczej nie!!! A dlaczego raczej i dlaczego nie?
Tutaj nie używa się klawiatury QWERTZ czy QWERTY ale AZERTY, która to posiada niezbędne klawisze do pisania po francusku a w tym w języku pisze więcej. Mozna na niej wywołać klawiaturę polska czyli QWERTY - to znaczy te znaki one będą ale pod innymi klawiszami - albo do wywołania z ALT albo przestawiając w konfiguracji ale niestety rozmieszczenie klawiszy fizycznych niezmiennie pozostaje AZERTY. Pisze wiec jak leci i potem poprawiam korektorem ortografii ale ten nie podaje wszystkich wyrazów bez akcentów jako błędy.
Jeśli nie, to musiałbym sprowadzić sobie z Polski klawiaturę QWERTY bo tutaj w sklepach tego nie ma. I potem do pisania na Gloria musiałbym przesiąść się na właśnie taka.
Dla przykładu w tym tekście wstawię wszystkie czcionki polskie które mi wskaże korektor ale to nie będzie 100%.
22Cecylia
@Jean Sarthois Czy mógłbyś ujednolocić swoją ortografię i pisać z polskimi znakami?
Jean Sarthois
@Faustinus napisal: "L. E. szaleje na tym portalu i w imieniu modernistycznego Radia Maryja oraz TV Trwam"
To jest rzeczywiscie smutne i tragiczne zarazem. Nie chodzi tu o kogos podpisujacego sie L.E. ale o te media torunskie. Pomyslec ile ludzi tak jak ja sie na nich zawiodlo....?
Sam wplacalem...ach...! - szkoda gadac.
Nowa ewangelizacje głoszą.... Matke Boza za opiekunke głoszenia modernistycznej …More
@Faustinus napisal: "L. E. szaleje na tym portalu i w imieniu modernistycznego Radia Maryja oraz TV Trwam"
To jest rzeczywiscie smutne i tragiczne zarazem. Nie chodzi tu o kogos podpisujacego sie L.E. ale o te media torunskie. Pomyslec ile ludzi tak jak ja sie na nich zawiodlo....?
Sam wplacalem...ach...! - szkoda gadac.
Nowa ewangelizacje głoszą.... Matke Boza za opiekunke głoszenia modernistycznej zarazy sobie obrali. Jak piękną i pożyteczną mogli by wykonac prace duszpasterska utrzymujac Polakow w tradycji narodowej, ktorej glownym filarem byla niegdys Tradycja Apostolska....Majac takie media... glosza modernizm. Zamiast ewangelizowac "od nowa" - ewangelizuja po nowemu tak jak chcial inicjator - JXXIII / JPII - dostosowac nauczanie wiary do potrzeb swiata, nb swiata ktorego ksieciem jest szatan. Koncerty po kosciolach - artysci wypinaja sie na tabertankulum, gdzie swieci sie lampka...
Teraz stare nauczanie, nauczanie Ojcow Kosciola stalo sie zle, bo to co nowsze - "modern" jest dobre - nareszcie. Dobrze to wyklada na filmikach ten jezuita, ktorego imienia wstyd mi tu przytaczac. Pamietam jak kiedys zatelefonowalem do RM i zwrocilem uwage... Prosze pana - odpowiedzial redemptorysta - pan to pewnie od tych lefebrystow bos pan taki precyzyjny...
Kiedy zyl jeszcze o.Jan - zapowiadal cos takiego: uslyszelismy pieśń w juz nam nieznanym jezyku... a to bylo bodajze SANCTUS w wykonaniu Choru...Mozna by dlugo.
22Cecylia
Do tej pory nie było nikogo, kto tego nie rozumiał, albo się nikt nie przyznawał.
____________________________
@Jean Sarthois 11 minuty temu
....Czesto przytaczane sa wpisy "zaprzeszle" - dwa kroki w tyl - konie z rzedem temu kto to zrozumie....
Jean Sarthois
@22Cecylia napisala: "To po co Ty cytujesz??????"
Bardzo dobre pytanie bo na jego odpowiedz przed kilkunastoma minutami poswiecilem caly wpis - musi to byc trudne do wyjasnienia.
Odpowiadam po raz ktorys... -Na listach dyskusyjnych czy innych forach wpisy zaznaczone sa automatycznie albo numerem kolejnym albo innym reference aby byly rozpoznawalne w przypadku koniecznosci badz to dopowiedzenia (…More
@22Cecylia napisala: "To po co Ty cytujesz??????"
Bardzo dobre pytanie bo na jego odpowiedz przed kilkunastoma minutami poswiecilem caly wpis - musi to byc trudne do wyjasnienia.
Odpowiadam po raz ktorys... -Na listach dyskusyjnych czy innych forach wpisy zaznaczone sa automatycznie albo numerem kolejnym albo innym reference aby byly rozpoznawalne w przypadku koniecznosci badz to dopowiedzenia (uzupelnienia wypowiedzi) badz ustosunkowania sie do konkretnego wpisu przez innego dyskutanta.
Gloria to wydawnictwo artykulow roznego pochodzenia(to nie wazne) z mozliwoscia komentowani ich (artykulow a nie!!!! innych komentarzy) - system tak dziala, tak napisano oprogramowanie.
Tymczasem takie wydawnictwo (samo w sobie bardzo dobra idea) wykorzystywane jest do innych celow niekiedy stosujac socjotechnike.

Dlatego!!!!!!!!! - jako reference (znak rozpoznawczy cytuje fragment poczatkowy wpisu do ktorego sie odnosze.
Tak wlasnie bo widze ze inne metody sa chyba najbardziej czytelne dla tego kto pisal.
Czesto przytaczane sa wpisy "zaprzeszle" - dwa kroki w tyl - konie z rzedem temu kto to zrozumie.
Najprawdopodobniej na Gloria wpisy-komentarze czyta sie pogd jednym katem, instrumentalnie - nie wazna tresc merytoryczna - wazne jest aby jak najszybciej znalezc w tekscie haka na przeciwnika i mu przylozyc!!!!! - i to jest normalne funkcjonowanie czesci komentatorskiej tego wydawnictwa....
22Cecylia
To po co Ty cytujesz??????
________________
Jean Sarthois 10 minuty temu
@22Cecylia napisala: "Najbardziej czytelny sposób, to zacytować"
Tylko po jaka cholere?More
To po co Ty cytujesz??????
________________
Jean Sarthois 10 minuty temu

@22Cecylia napisala: "Najbardziej czytelny sposób, to zacytować"
Tylko po jaka cholere?
Jean Sarthois
@22Cecylia napisala: "Najbardziej czytelny sposób, to zacytować"
Tylko po jaka cholere? - doslownie!!! kiedy tu natychmiast tworzy sie bagno o ktorym pisalem tuz przed chwila?
Czy nie mozna toczyc dyskusji, pozytecznych w sposob cywilizowany, gdziej indziej, póki jeszcze istnieje mniej wiecej swobodny dostep do internetu, a co jak widac pomalutku sie konczy by wejsc w Orwelowski swiat....?????????
22Cecylia
@Jean Sarthois Najbardziej czytelny sposób, to zacytować ( skopiować ) cały konkretny fragment, do którego się chcesz odnieść, włącznie z nickiem usera, odciąć jakąś kreską i napisać swój własny komentarz.
Quas Primas
Jean Sarthois To kopiuj komentarz danego usera i do niego się wypowiadaj. Wtedy będzie czytelnie. Napisałam Tobie jak ja to robię, co widać... To, że KASUJĄ NIEWYGODNE komentarze to jest również wiadomo. Z drugiej strony, trzeba wiedzieć w czyich artykułach się wypowiada... Jeśli piszesz w artykułach prowokatorów, to wiadomo, że niewygodne komentarze skasują.
Jean Sarthois
DO @Quas Primas @Weronika.S napisane: @Jean Sarthois Wobec tego powtórzę. W wieczór,"
Juz wielokrotnie tlumaczylem, ze aby zaznaczyc czego (ktorego z komentarzy) dotyczy moj tekst przytaczam poczatek przedmiotowego tekstu, ktory wcale nie musi byc podmiotem. Komentarze tutaj nie maja numeracji ani zadnych znakow rozpoznawczych, dlatego jedyny sposob to przytoczyc poczatek tekstu... no chyba jasniej …More
DO @Quas Primas @Weronika.S napisane: @Jean Sarthois Wobec tego powtórzę. W wieczór,"
Juz wielokrotnie tlumaczylem, ze aby zaznaczyc czego (ktorego z komentarzy) dotyczy moj tekst przytaczam poczatek przedmiotowego tekstu, ktory wcale nie musi byc podmiotem. Komentarze tutaj nie maja numeracji ani zadnych znakow rozpoznawczych, dlatego jedyny sposob to przytoczyc poczatek tekstu... no chyba jasniej nie mozna.
W konkretnym przypadku chodzilo mi o to ze moj komentarz byl jakby kontynuacja tego co napisala Weronika.S a to wlasnie zniknelo. A wiec co z nim sie stalo????
Quas Primas
To samo zauważyłam. Też zrobiłam tak jak TY.
--------------------------------------
Weronika.S teraz
@Jean Sarthois Wobec tego powtórzę. W wieczór, bezpośrednio po po wyborze Franciszka, przeczytałam na Wikipedii informacje, które za kilka dni zniknęły (wiadomo,że były niechlubne)More
To samo zauważyłam. Też zrobiłam tak jak TY.
--------------------------------------
Weronika.S teraz

@Jean Sarthois Wobec tego powtórzę. W wieczór, bezpośrednio po po wyborze Franciszka, przeczytałam na Wikipedii informacje, które za kilka dni zniknęły (wiadomo,że były niechlubne)