m.rekinek
Producenci samochodów przedstawiają plany biometryczne: system tęczówki do lusterek wstecznych, rozpoznawanie bicia serca, rozpoznawanie twarzy dla każdego siedzenia itp.

Producenci samochodów ujawniają plany biometryczne, ponieważ przewiduje się, że do 2027 r. rynek przekroczy 700 milionów dolarów

Według nowego raportu MarketDigits, biometria w przemyśle motoryzacyjnym będzie reprezentować …More
Producenci samochodów przedstawiają plany biometryczne: system tęczówki do lusterek wstecznych, rozpoznawanie bicia serca, rozpoznawanie twarzy dla każdego siedzenia itp.

Producenci samochodów ujawniają plany biometryczne, ponieważ przewiduje się, że do 2027 r. rynek przekroczy 700 milionów dolarów

Według nowego raportu MarketDigits, biometria w przemyśle motoryzacyjnym będzie reprezentować globalny rynek o wartości 709 milionów dolarów do 2027 roku. Odpowiada to średniej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 19 procent w porównaniu do 210 milionów dolarów w 2020 roku.

Raport dzieli rynek na komponenty sprzętowe i programowe, a następnie dzieli go w oparciu o modalności biometryczne i regiony geograficzne.

Raport rynkowy pojawia się w trakcie ożywionej aktywności w tej dziedzinie.

Gentex kończy opracowywanie lusterka wstecznego z rozpoznawaniem tęczówki

Gentex opracował biometryczny system tęczówki do lusterek wstecznych, który można wykorzystać do aktywacji profili kierowcy, w tym ustawień personalizacji pojazdu i ewentualnych ograniczeń, m.in. B. dla młodych kierowców.

Biometryczne lusterko wsteczne ma również służyć jako możliwy centralny system dla systemów cyfrowych rozmieszczonych obecnie w całym samochodzie. Osobistym asystentem można było sterować z deski rozdzielczej, profil kierowcy mógł być osadzony w breloku, a mechanizm otwierania drzwi garażowych w osłonie przeciwsłonecznej, donosi Autoblog.

W 2018 r. Gentex nawiązał współpracę z Fingerprint Cards w celu opracowania danych biometrycznych tęczówki dla samochodów.

Lusterko wsteczne jest wyposażone w zintegrowany system opłat drogowych, który został wprowadzony w Audi w 2018 roku i może być również powiązany z danymi biometrycznymi kierowcy w celu uwierzytelnienia.

Tymczasem inteligentna sztuczna inteligencja połączyła siły z Edgetensor, Jungo Connectivity i PathPartner Technology Driver Monitoring Systems (DMS), aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na monitorowanie sterowników wspierane przez sztuczną inteligencję.

Firma chce włączyć wykrywanie rozproszonego kierowcy do swoich kamer, aby poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Pojazdy koncepcyjne aż do uruchomienia produkcji

Samochód koncepcyjny Vision AVTR Mercedes-Benz rozpoczyna się, gdy kierowca przeprowadza biometryczne uwierzytelnianie, kładąc rękę na konsoli środkowej, aby rozpoznać oddech i bicie serca, pisze TechSpot.

Na targach IAA Mobility 2021 w Monachium firma pokazała również funkcję, która reaguje na myśli kierowcy za pośrednictwem elektrod urządzenia BCI noszonego na głowie. Kierowca spogląda na określoną lampkę na desce rozdzielczej, aby wywołać akcję.

Startup pojazdów elektrycznych Faraday Future otrzymał od Palantir inwestycję w wysokości 25 milionów dolarów na krótko przed upublicznieniem w lipcu, wynika z dokumentu SEC niedawno opublikowanego przez The Verge.

Faraday Future podpisał również umowę na korzystanie z oprogramowania Palantir i chociaż firma nie ogłosiła żadnych planów dotyczących umowy ani inwestycji w oprogramowanie, jej pojazd FF 91, który ma wejść do produkcji w lipcu 2022 r., ma być wyposażony w kamery zdolne wykonywania rozpoznawania twarzy dla każdego miejsca.

Na dorocznej imprezie w sierpniu firma Baidu przedstawiła swoją wizję mobilności przyszłości, która obejmuje „robo-samochody” z funkcją rozpoznawania głosu i twarzy w celu personalizacji – donosi AftermarketNews.

Wizja obejmuje również wiele innych funkcji sztucznej inteligencji, które wspierają zarówno autonomiczną jazdę, jak i osobistych asystentów oraz inne funkcje.

System ActiveGlide do jazdy bez użycia rąk po autostradzie, zastosowany w Lincoln Navigator 2022, wykorzystuje biometryczne rozpoznawanie twarzy, aby zapewnić kierowcy skupienie się na drodze, zgodnie z Yahoo News, podobnie jak działa funkcja BlueCruise Forda.

Toyota instaluje czujnik odcisków palców w kluczyku zapłonowym, aby zmniejszyć liczbę kradzieży samochodów, donosi Japan Times.

Oczekuje się, że funkcja ta będzie oferowana w Land Cruiserze z serii 300 w 2022 roku, który nie zostanie wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się jednak, że w przyszłości będzie on używany w innych pojazdach Toyoty lub Lexusa.

Genesis GV70 2022 ma również biometryczny czujnik odcisków palców wbudowany w deskę rozdzielczą nad przyciskiem zapłonu, pisze The Drive.

Przedstawiciel Genesis powiedział The Drive, że płatności w samochodzie na rynku koreańskim są już uwierzytelniane za pomocą funkcji biometrycznych, takich jak tankowanie i parkowanie. Kierowca musi również mieć przy sobie telefon, aby uruchomić samochód, co zdaniem recenzenta The Drive jest zbędne.

biometricupdate.com/…s-plans-as-market-forecast-to-surpass-700m-by-2027