Clicks162
frondziak

Pani Jasnogórska ma nową sukienkę

Poświęcenie nowej sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej, hołd z kwiatów na wzór rzymski w łączności z Papieżem Franciszkiem i 65. rocznica Apelu Jasnogórskiego czyli wieczornej modlitwy Polaków, to główne punkty dzisiejszej uroczystości w częstochowskim sanktuarium. Uczestniczą w niej tysiące pielgrzymów, którzy specjalnie przybywają, by właśnie tutaj uczcić Niepokalaną.

Nowa sukienka – perłowa – wzorowana jest na tej skradzionej w 1909 r. wraz z koronami papieża Klemensa XI. Jest to dar artysty Andrzeja Majewskiego, paulinów i pielgrzymów. „Chcemy uczcić Maryję, Jej piękno, czystość, oddanie Bogu a perły to symbolizują” – twierdzi jasnogórski przeor. O. Marian Waligóra podkreśla, że w to szczególne wotum wkomponowane są również dary przybywających tu wiernych: „Fenomenem pielgrzymowania na Jasną Górę jest przynoszenie różnych darów Matce Bożej, nieraz rzeczy bardzo osobistych i cennych w naszym życiu, precjozów, które przypominały nam drogie osoby, a my to zostawiamy, chcemy żeby to w jakiś sposób upiększało, dodawało chwały Bogarodzicy”.

W hołdzie Niepokalanej przed Jej figurę na placu przed szczytem pielgrzymi przynoszą dziś białe kwiaty modląc się przede wszystkim za Kościół, papieża i Ojczyznę. Te intencje towarzyszyć będą także podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego, który w tej formie o godz. 21.00 celebrowany jest od 8 grudnia 1953r. Najpierw był wołaniem o uwolnienie kard. Stefana Wyszyńskiego i zmagającą się z komunizmem Polskę. Dzięki Janowi Pawłowi II wszedł do dziedzictwa Kościoła powszechnego i jest nieodłącznym punktem codziennego dnia w sanktuarium.

Źródło: VaticanNews.va

www.fronda.pl/a/pani-jasnogorsk…