Clicks2.6K
pl.news
14

Trzy dni za wcześnie? 134 jokerów chce "zniesienia" mszy trydenckiej

Grupa 134 nieznanych osób, głównie Włochów, podpisała 29 marca list otwarty z żądaniem zniesienia tradycyjnej mszy trydenckiej (TLM).

List ten powinien był zostać opublikowany trzy dni później. Przewodniczącym grupy jest Andrea Grillo, antykatolik, który uczy "liturgii" benedyktynów w Sant'Anselmo w Rzymie.

W swoim liście Grillo twierdzi, że TLM jest "zamknięta w historycznej przeszłości". To samo można powiedzieć o Chrystusie, Ewangelii i Mozarcie.

Nazywa mszę, która – w przeciwieństwie do Novus Ordo – przyciąga młode rodziny, młodych ludzi i nowe powołania "obojętną", "skamieniałą", "bez życia", "bez wigoru".

Według niego, TLM "uodparnia" wiernych na to, co nazywa "szkołą modlitwy Soboru Watykańskiego II", chociaż "szkołą modlitwy" tego Soboru była TLM.

Grillo nazywa nieudaną reformę liturgiczną Pawła VI, która zerwała z Soborem, "zesłaną przez Opatrzność na wspólną drogę kościoła".

Wierzy on zatem, że "podwójna, konfliktowa forma rytualna doprowadzi do znacznego podziału w wierze". Jednocześnie Grillo popiera obrządek amazoński, ale zdaje się ignorować fakt, że w samym Kościele łacińskim istnieje obecnie 17 różnych rytuałów, z których chce zniszczyć jedynie TLM.

Symboliczne jest to, że opublikował list dokładnie w momencie zawieszenia Novus Ordo na całym świecie, podczas gdy TLM jest kontynuowany w podziemiu.

Grafika: © Joseph Shaw, CC BY-NC-SA, #newsPecydmalkn
Henri_Kumans
Jak wskazuje doświadczenie, szatan zawsze wie lepiej. Wie lak naprawić świat, Kościół, jak ten świat zbawić, tudzież jak zaprowadzić raj na ziemi. Ale cała ta jego wiedza na nic mu się zdała, bo w międzyczasie nie zauważył, że wpada do piekła.
Mark0S
Znieść mogą co najwyżej jajko i do tego zbuka
pmichal
O Grillo mówił swego czasu o. Augustyn Pelanowski:
Grilluje za to Andrea Grillo, po cichu przygotowując barbecue, dla mszy ekumenicznej.
Wg abpa Redaelli, Motu proprio Benedykta XVI, dotyczące tradycyjnej liturgii, nie przedstawia żadnej mocy prawnej. Rektor Instytutu Liturgii Duszpasterskiej z Opactwa Benedyktynów w Santa Giustina w Padwie Luigi Girardi i wykładowca z tego instytutu Andrea …
More
O Grillo mówił swego czasu o. Augustyn Pelanowski:
Grilluje za to Andrea Grillo, po cichu przygotowując barbecue, dla mszy ekumenicznej.
Wg abpa Redaelli, Motu proprio Benedykta XVI, dotyczące tradycyjnej liturgii, nie przedstawia żadnej mocy prawnej. Rektor Instytutu Liturgii Duszpasterskiej z Opactwa Benedyktynów w Santa Giustina w Padwie Luigi Girardi i wykładowca z tego instytutu Andrea Grillo, postępowy liturgista domu papieża Franciszka, dążą do tego by wreszcie zniknęła ta enklawa szacownej starej liturgii. Szukają natomiast nowych fiksacji liturgicznych w kierunku ekumenizmu, a nawet zmutowanych tak, by wyznawcy różnych religii mogli się w niej dobrze poczuć.
olek19801
Odkrywają swoje zamysły będąc na przegranej pozycji. Chrystus zwyciężył i powróci na ziemię jako Sędzia sprawiedliwy.