Peter(skala)
13

Portugalsko sa teší z výberu Svätým Otcom za dejisko SDM, na prípravu má tri roky

Novinársky brífing v Paname za účasti patriarchu Lisabonu kard. Manuela Clementeho (druhý sprava)

Portugalsko je hrdé, že bolo vybrané za hostiteľa budúcich Svetových dní mládeže. Na prípravu podujatia sú tentoraz vyše tri roky, keďže je naplánované až na rok 2022. Presný dátum ani konkrétne dejisko v rámci krajiny zatiaľ nebolo oficiálne zverejnené. Najpravdepodobnejšie je hlavné mesto Lisabon.

Patriarcha Lisabonu kardinál Manuel José Macário do Nascimento Clemente v súvislosti s voľbou Portugalska poznamenal, že táto krajina predstavuje v rámci Európy v istom zmysle perifériu a je aj styčným bodom s ďalšími časťami sveta.

V rozhovore pre Vatican News lisabonský patriarcha pripomenul duchovné bohatstvo Portugalska, v ktorom zohráva významné miesto mariánska úcta spojená s Fatimou: „Všetko v Portugalsku, nábožnosť, spiritualita, citlivosť, sú veľmi späté s Fatimskou Pannou Máriou, a tak Fatima bude prítomná v Lisabone.“

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa, ktorý sa osobne zúčastnil na závere SDM v Paname sa vyjadril, že táto voľba bude docenením celej portugalskej jazykovej oblasti, ktorá, je oveľa širšia ako iba samotné Portugalsko. „Toto je výhra pre Katolícku cirkev v Portugalsku, ale aj pre portugalsky hovoriaci svet, pretože blízkosť k Afrike bola pre Vatikán zásadným bodom,“citoval portugalského prezidenta anglický katolícky týždenník The Tablet.

Okrem Brazílie patria do tzv. „lusofónnej oblasti“ aj viaceré krajiny Afriky ako Angola či Mozambik, ale aj juhoázijská ostrovná krajina Východný Timor, ktorá je väčšinovo katolícka.

-jb-