Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks279

Republika Środkowoafrykańska: Morderstwo pastora i zniszczenie dwóch kościołów

13 lutego bieżącego roku w Bangui zwolennicy muzułmańskiej grupy rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej zamordowali pastora i zniszczyli dwa kościoły podczas ataku odwetowego. Pastor Jean Paul Sankagui zginął z rąk islamskich bojówkarzy.

Do zdarzenia doszło po tym, jak żołnierze Republiki Środkowoafrykańskiej, przy wsparciu ze strony sił pokojowych ONZ, rozpoczęli operację, która miała na celu schwytać Youssouf Malinga, przywódcę miejscowej grupy muzułmańskich rebeliantów. „Podczas operacji wojskowej, która miała na celu schwytanie Youssof'a Malinga, muzułmańscy rebelianci i ich przywódca otworzyli ogień. Podczas strzelaniny zginęło dwóch cywilów. Żołnierze podczas wymiany ognia zabili Youssof'a Malinga i jednego rebelianta. Podczas tej strzelaniny trzech żołnierzy RŚA odniosło rany” - powiedział w wywiadzie dla prasy rzecznik prasowy ONZ Vladimir Monteiro.

Zwolennicy Malinga dokonali odwetu na chrześcijanach. Muzułmańscy rebelianci otoczyli zbór, w którym pastor Sankagui prowadził działalność duszpasterską. Naoczni świadkowie całego zdarzenia powiedzieli, że duchowny namówił modlących się wiernych, aby ci uciekli z kościoła po to, aby nie padli ofiarą przemocy. Jednak w tym samym czasie do świątyni wtargnęli muzułmańscy rebelianci, zaatakowali i zabili pastora Sankagui zadając mu kilka ciosów nożem.

Pan Monteiro potępił atak na zbór: „To straszne, że ludność cywilna padła ofiarą ze strony tych przestępców”.

Jednak muzułmańscy rebelianci nie poprzestali tylko na zborze pastora Sankagui. Bojówkarze zaatakowali również drugi kościół i zniszczyli szkołę. W wyniku obu ataków kilkanaście osób odniosło rany.

W 2013 roku w Republice Środkowoafrykańskiej muzułmańscy rebelianci z ugrupowania Seleka obalili ówczesnego prezydenta Francois Bozize, który jest chrześcijaninem. Od tamtej pory w kraju trwa wojna domowa.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. moje: Militem Jezu et Mariae

Źródło:www1.cbn.com/…/revenge-attacks…