Clicks1K
Anton Čulen
31
Ponúkame vám krátku úvahu otca Bryana Jerabeka na tému prijímania na jazyk. V niektorých krajinách sa zaužívala prax podávať sväté prijímanie na ruku. Žiadali o to jednotlivé biskupské konferencie a …More
Ponúkame vám krátku úvahu otca Bryana Jerabeka na tému prijímania na jazyk. V niektorých krajinách sa zaužívala prax podávať sväté prijímanie na ruku. Žiadali o to jednotlivé biskupské konferencie a Apoštolská stolica to povolila Úvaha kňaza o prijímaní na jazyk.

Ponúkame vám krátku úvahu otca Bryana Jerabeka na tému prijímania na jazyk. V niektorých krajinách sa zaužívala prax podávať sväté prijímanie na ruku. Žiadali o to jednotlivé biskupské konferencie a Apoštolská stolica to povolila
Úvaha kňaza o prijímaní na jazyk.

Keď som bol dieťa a pripravoval sa na prvé sväté prijímanie, spomínam si, že ma učili, aby som tak robil tradičným spôsobom: na jazyk. V skutočnosti, ak mi ešte slúži pamäť, prijímali sme prijímanie tak, že kňaz najprv starostlivo namočil hostiu do drahocennej Ježišovej Krvi predtým, než ju položil na môj jazyk. Okrem toho sme boli poučení, že hostiu musíme nechať na jazyku rozpustiť a nežuť. Verím, že to bola veľmi praktická rada, lebo ak by sme tak učinili, čiastočky hostie by sa mohli zachytiť v zuboch, časom by z úst vyleteli v prípade zakašľania alebo kýchnutia alebo len tak počas rozprávania.

Už od toho dôležitého dňa môjho života – hoci bolo veľa rokov, keď som do kostola nechodil – vždy som uprednostnil sväté prijímanie na jazyk. A zdá sa mi to tak správne. A dokonca aj teraz, ako kňaz, keď príležitostne pristúpim k svätému prijímaniu medzi ľuďmi, stále uprednostňujem prijímanie na jazyku.

Popravde od momentu, čo som bol vysvätený za kňaza a začal veci vnímať z tesnej blízkosti, môžem sa vyjadriť k týmto veciam, ktoré často súvisia s praktickými záležitosťami, ako správne a účinne rozdávať prijímanie, ako správne čistiť posvätné nádoby atď. – a tak som pri týchto otázkach prešiel z osobných preferencií proti prijímaniu do ruky k objektívnym dôvodom týchto vážnych pochybností. Začal som si tiež uvedomovať, že mnohí ďalší kňazi zdieľajú so mnou tieto pochybnosti – a to buď z nedostatku úcty, ktorú mnohí dokazujú prijímaním do ruky (och, tie príbehy okolo toho!), cez špinavé ruky prijímajúcich ľudí, úlomky svätej hostie, ktoré nakoniec skončia na rukách ľudí alebo na zemi (Pane, zmiluj sa!), až po skutočnú možnosť krádeže na kadejaké zlomyseľné účely (čo sa stalo už na mnohých miestach).

Prijímanie do ruky sa stalo niečím, čo ma veľmi znepokojuje.

Neodmietam skutočnosť, že tento postup Cirkev povolila – aspoň teda v Spojených štátoch. Ale nemyslím si, že by to mala byť tá vhodná voľba pre nás samých. Pokiaľ ide o veľmi rozšírenú prax prijímania do ruky, existujú aj určité problémy s deťmi. Okrem toho, že často majú špinavé ruky po tom, čo sa dohrali, tiež im chýba usmernenie a súdnosť: stalo sa niekoľkokrát, že hostia deťom upadla, keď som im ju položil priamo do rúk. A to všetko kvôli ich vrteniu sa alebo nedostatku pozornosti.

Spomínam si na istú kázeň o správnom spôsobe prijímania svätého prijímania do ruky, a to najmä o potrebe vytvoriť rukami akýsi “trón”, okamžite prijať hostiu a potom skontrolovať ruky, či na nich nie sú nejaké čiastočky, atď. A potom som si na tej istej omši všimol, ako ľudia vôbec nereagovali na tieto slová, pretože len tak prišli a odchádzali z prijímania! Zdalo sa, že slová padli na neúrodnú pôdu.

Prečo majú ľudia hluché uši? Myslím, že je to preto, že sme prišli o vieru v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Oltárnej Sviatosti. Niektorí katolíci by otvorene popreli túto dogmu svojimi ústami, no prax dokazuje, že tento fakt sa stále odmieta. Myslím, že toto učenie sa stalo niečím “magickým”, ak to môžem povedať takýmto spôsobom, ale nezabúdajme, že Kristus je v hostii tajomne prítomný!

Napriek “dávnemu zvyku” a dokonca aj v rámci hraníc súčasnej disciplíny Cirkev objasnila, že prijímanie na jazyk je preferovanou praxou. Postoj Cirkvi o prijímaní na jazyk je takmer vždy odôvodnený cez pojmy úcty, oddanosti, pokory, úcty, adorácie a zdvorilosti. Pápež Ján Pavol II. odôvodňuje rozhodnutie prijímať do úst alebo do rúk slovami z listu Dominicae Cenae:
V niektorých krajinách sa zaužívala prax podávať sväté prijímanie na ruku. Žiadali o to jednotlivé biskupské konferencie a Apoštolská stolica to povolila.

No prichádzajú hlasy o žalostných prípadoch neúctivosti k sviatostným eucharistickým spôsobom, čo je veľkou urážkou, ktorá ťaží svedomie nielen osôb vinných za také počínanie, ale aj pastierov Cirkvi, ak by nedostatočne bedlili nad správaním sa veriacich k Eucharistii. Stáva sa tiež, že niekedy sa neberie do úvahy slobodná voľba tých, čo – tam, kde je dovolené udeľovať sväté prijímanie na ruku – si prajú prijať Eucharistiu priamo do úst.
Preto je ťažké nespomenúť všetky tieto bolestné zjavy v kontexte tohto listu. Keď o tom píšem, nechcem sa nijako dotknúť osôb, ktoré prijímajú eucharistického Krista “na ruku” – tam, kde je to dovolené – a robia to v duchu hlbokej úcty a nábožnosti.

Marcel Prievozník
alianciazanedelu.sk/archiv/6624
ľubica
Peter(skala)
Prečo majú ľudia hluché uši? Myslím, že je to preto, že sme prišli o vieru v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Oltárnej Sviatosti.
🤔

suhlasim, že nektorí ludia aj ked verejne vyznávaju vieru KC, predsa však už lebo ani neverili v realnu pritomnosť Ježiša v Eucharistii.

Potom však su aj takí, ktorí veria, ale myslia si, že Ježišovi nevadí ako Ho prijma do ruky, dokonca to považuje za akýsi …More
Prečo majú ľudia hluché uši? Myslím, že je to preto, že sme prišli o vieru v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Oltárnej Sviatosti.
🤔

suhlasim, že nektorí ludia aj ked verejne vyznávaju vieru KC, predsa však už lebo ani neverili v realnu pritomnosť Ježiša v Eucharistii.

Potom však su aj takí, ktorí veria, ale myslia si, že Ježišovi nevadí ako Ho prijma do ruky, dokonca to považuje za akýsi vyšší level.stupen svätosti.

Takže pokial ide o dôvod, prečo ludia prijmaju Eucharistiu do ruky, tak je to idividuálne, lebo jední tak robia z nevery a iní s nevedomosti alebo ešte horšie z ľahostajnosti, či dokonca tvrdohlavosti
Anton Čulen
Poštový úradník a sväté prijímanie. Aj prísny pôst pred svätým prijímanim je tradícia. Vrátime sa k tomu?
alianciazanedelu.sk/archiv/5612
Hermenegild
Keď sa upratuje kostol, v laviciach sa nájdu vypľuté žuvačky pred sv. prijímaním. Načo sa prijíma na ruku, nosia rúška, hygienické opatrenia atď., keď samotným veriacim /česť výnimkám / nič nehovorí minimálny hodinový eucharistický pôst! a vlastnými prackami ani neodpracú tú žuvačku do papierovej vreckovky ?Aká je to vlastne VIERA a v čo?
Peter(skala)
dobrá poznámka, tiež som si všimol

Podla mna to je z toho dôvodu, že hodinový pôst nedodržuju z nevedomosti a ak aj počuli o nom, tak niektorým na tom nezaleží a tí, čo uznávaju pôst a predsa ho nedodržia, tak zrejme boli ešte v praci, kde si dali kavičku alebo niečo so silným pachom, takže išli rovno z roboty do kostola.

... a aby nebolo citiť, tak dali žuvačku. Tú však do poslednej chvili …More
dobrá poznámka, tiež som si všimol

Podla mna to je z toho dôvodu, že hodinový pôst nedodržuju z nevedomosti a ak aj počuli o nom, tak niektorým na tom nezaleží a tí, čo uznávaju pôst a predsa ho nedodržia, tak zrejme boli ešte v praci, kde si dali kavičku alebo niečo so silným pachom, takže išli rovno z roboty do kostola.

... a aby nebolo citiť, tak dali žuvačku. Tú však do poslednej chvili žuli a nestihli vypluť ešte pred vstupom do kostola. Potom už v kostole, kde nemali servitku a ani obal zo žuvačky, tak radšej dali do lavice ako keby mali mať v ustach.

Je to podobný problem ako s mobilom:
Niektorí vedia a iní nie.. že mobil treba vypnuť pred vstupom do kostola. Lenže ked sa ponahlaju a ledva stihaju na sv.omšu, tak aj zabudnu vypnuť.
Potom suu takí čo zamerne nevypnu, lebo čakaju dôležitý hovor z prace. Je to drzovka a predsa to risknu, že azda nikto nezavola. Ked však sa to stane, tak vyjdu von z kostola alebo dvyhnu niekde vzadu kostola. Videl som aj také staršie ženy čo vpredu sedeli a dvyhli, lenže starši ludia su ako deti..povieš im 100X a aj tak urobia po svojom.

Takže preto ostáva stale to isté..dokolečka dokola... opkovanie matka mudrosti: opakovať, opkaovať, opakovať , neustale dokolečka ako to orbí Panna Mária: často sa opakuje, kde sa zjaví stale hovorí o pokáni, modlitbe, pôste, sviatosti... stale to iste a bude to opakovať až do konca sveta, lebo vie, že my ludia sme DETI (Jej deti)
Anton Čulen
Toto hovorí diabol o prijímaní Eucharistie do ruky.
alianciazanedelu.sk/archiv/6315
Anton Čulen
A. K. Emmerichová: Ježiš chlieb vkladal do úst apoštolom, ktorí k nemu pristupovali po dvoch
alianciazanedelu.sk/archiv/6164
Peter(skala)
Anton nenechaj sa odradiť...sv.Emerichová je TUTOVKA 😇
Anton Čulen
To by sme potom už mohli spochybniť rovno aj film Mela Gibsona - Umučenie Krista a sv. Jána Pavla II. Tento keď si film nakrútený podľa videní bl. K. Emmerichovej pozrel, tak povedal: "Tak to bolo"
Barbarin
Hoki-hooki, dnes Kallistratos a Theodorá-Mariá, je zavilý nepřítel křesťanů. Jeho úkolem je rozrušovat diskuze a rýpat do uživatelů.
Když jsem přinesl důkaz, že multinickaří i na facebooku, vyhrožoval mi policií.
Chraňte si své soukromí a rozhodně mu nesvěřujte svou identitu. Libor Halík zde je pod pravým jménem a proto přišel o zaměstnání. Bůh oplať satanistickému udavačovi podle jeho skutků!
Anton Čulen
Sv. Inocent I. od roku 404 nariadil obrad sv. prijímania iba na jazyk. V liste Decenziovi, biskupovi Gubbia, z roku 416, ktorý ho požiadal o smernice týkajúce sa rímskej liturgie, ktorú mal v úmysle prijať, odpovedal potvrdzujúc pre všetkých povinnosť rešpektovať v tomto ohľade tradíciu rímskej Cirkvi, pretože ona pochádza od samotného Petra, prvého pápeža. Ten istý sv. Inocent I. – ako sme …More
Sv. Inocent I. od roku 404 nariadil obrad sv. prijímania iba na jazyk. V liste Decenziovi, biskupovi Gubbia, z roku 416, ktorý ho požiadal o smernice týkajúce sa rímskej liturgie, ktorú mal v úmysle prijať, odpovedal potvrdzujúc pre všetkých povinnosť rešpektovať v tomto ohľade tradíciu rímskej Cirkvi, pretože ona pochádza od samotného Petra, prvého pápeža. Ten istý sv. Inocent I. – ako sme práve povedali – od roku 404 nariadil obrad sv. prijímania iba na jazyk.
Peter(skala)
Dakujem za info., lebo minule tu jeden písal, ževraj sv.Cyril Alexandrijský ktorý žil práve v 4 storočí tak UDAJNE nariadil prijmať do ruky
🥱
Podla mna to je haluuuuuuuuuuuuz, ktoru si vymyslel zrejme o.Vitek v TVLUX a len sa na to chytili ako na udicu - bez toho, aby si to overili.

Nechce sa mi veriť žeby sv.Cyril A. take niečo nariadil, ked papež nariadil dávať len do ust. Este zaujimavo …More
Dakujem za info., lebo minule tu jeden písal, ževraj sv.Cyril Alexandrijský ktorý žil práve v 4 storočí tak UDAJNE nariadil prijmať do ruky
🥱
Podla mna to je haluuuuuuuuuuuuz, ktoru si vymyslel zrejme o.Vitek v TVLUX a len sa na to chytili ako na udicu - bez toho, aby si to overili.

Nechce sa mi veriť žeby sv.Cyril A. take niečo nariadil, ked papež nariadil dávať len do ust. Este zaujimavo hovorí papež, že ten obrad je tradiciou od počiatku apoštola Petra, takže tí, čo si myslia, že prví kresťania prijmali do ruk, tak maju o tom mylné predstavy. Ibažeby sa odvolavali na kresťanských heretikov, či odpadlikov, ktorý už v rannej Cirkvi robili problemy (tzv.liberali z ranných čias:)
Anton Čulen
List Vdp. Štefana Mordela Vdp. J. Vittekovi: Uvedomujete si, dôstojný pán, do akého zmätku a bolestivého duševného rozpoloženia uvádzate veriacich? Nič Vám nehovorí, že prekračujete dovolené hranice? Naozaj bolo také prísne nariadenia biskupov? Nehovorí sa v tomto nariadení, že ide o „dovolenie“ prijímať na ruku? Dovolenie predsa neznamená nariadenie. Nedokážete to rozlíšiť? Je to skutočne smutné …More
List Vdp. Štefana Mordela Vdp. J. Vittekovi: Uvedomujete si, dôstojný pán, do akého zmätku a bolestivého duševného rozpoloženia uvádzate veriacich? Nič Vám nehovorí, že prekračujete dovolené hranice? Naozaj bolo také prísne nariadenia biskupov? Nehovorí sa v tomto nariadení, že ide o „dovolenie“ prijímať na ruku? Dovolenie predsa neznamená nariadenie. Nedokážete to rozlíšiť? Je to skutočne smutné
alianciazanedelu.sk/archiv/6532
dyk
"A potom som si na tej istej omši všimol, ako ľudia vôbec nereagovali na tieto slová, pretože len tak prišli a odchádzali z prijímania! Zdalo sa, že slová padli na neúrodnú pôdu."
Ľudia "len tak" prijímajú aj keď im dáte SP na jazyk. Veľa ľudí si vôbec neuvedomuje, že sú na Sv. Omši a že v Eucharistii je Ježiš. Je im to v podstate jedno. Myslím si, že u nich sa nedá hovoriť o viere.
...
" spomí…More
"A potom som si na tej istej omši všimol, ako ľudia vôbec nereagovali na tieto slová, pretože len tak prišli a odchádzali z prijímania! Zdalo sa, že slová padli na neúrodnú pôdu."
Ľudia "len tak" prijímajú aj keď im dáte SP na jazyk. Veľa ľudí si vôbec neuvedomuje, že sú na Sv. Omši a že v Eucharistii je Ježiš. Je im to v podstate jedno. Myslím si, že u nich sa nedá hovoriť o viere.
...
" spomínam si, že ma učili, aby som tak robil tradičným spôsobom: na jazyk."
Vtedy sa neuvažovalo či tradične alebo nie. A keď už tak, tak tradične je na ruku, lebo toto bolo skôr a trvalo to od začiatku kresťanstva niekoľko storočí.
...
To slovo tradične zdegenerovali tzv. tradičný kresťania svojou obskurnosťou vo viere. Takže to neberte ako kritiku. Úvaha sa mi páči.
ľubica
dyk, ale na ruke mali korporálik! A svojím vlastným JAZYKOM prijali EUCHARISTIU I OMRVINKY NA korporáliku! Absolútne sa svojimi packami nedotýkali Najsvätejšieho Tela a Krvi Krsitovej!!! Kedy to pochopíš? Nevidíš tento rozdiel??? To čo nariadila KBS je kalvínsky štýl! Lebo kalvíni takto chceli zareagovať na katolíkov v minulosti! Urážkou! Na paprče! Toho sú schopní len Boží nepriatelia, …More
dyk, ale na ruke mali korporálik! A svojím vlastným JAZYKOM prijali EUCHARISTIU I OMRVINKY NA korporáliku! Absolútne sa svojimi packami nedotýkali Najsvätejšieho Tela a Krvi Krsitovej!!! Kedy to pochopíš? Nevidíš tento rozdiel??? To čo nariadila KBS je kalvínsky štýl! Lebo kalvíni takto chceli zareagovať na katolíkov v minulosti! Urážkou! Na paprče! Toho sú schopní len Boží nepriatelia, nepriatelia Eucharistie ako boli i sú kalvíni a luteráni! No pozri týchto na tom´to linku.... Kristus tam nie je prítomný a oni evanjelici klačia a do úst!
www.lifenews.sk/14735/bratia-evanjeli…
dyk
Ľubica.
Potom na paprče prijímali aj prvý svätci a tak hrešili?
Dôvod, prečo sa začalo prijímať na jazyk bol, že sa Eucharistia vynášala zo spoločenstva zneužíval sa. Nie kvôli tomu, že to je dôstojnejšie. Toto mi napísal aj o. Manjackal.
Prijimanie na ruku neznesväcuje Eucharistiu!!! Toto je fakt. Potom aj na jazyk by malo byť hriechom, lebo jazykom sa omnoho viac a ťažšie hreší.
Ježišovi pri …More
Ľubica.
Potom na paprče prijímali aj prvý svätci a tak hrešili?
Dôvod, prečo sa začalo prijímať na jazyk bol, že sa Eucharistia vynášala zo spoločenstva zneužíval sa. Nie kvôli tomu, že to je dôstojnejšie. Toto mi napísal aj o. Manjackal.
Prijimanie na ruku neznesväcuje Eucharistiu!!! Toto je fakt. Potom aj na jazyk by malo byť hriechom, lebo jazykom sa omnoho viac a ťažšie hreší.
Ježišovi pri sv. Omši ide o spoločenstvo a nie o spôsob, ako sa prijíma. Toto On ani ne registruje. Ale keď máš nečisté srdce, tak toto Ho zraňuje a neposlušnosť voči pastierovi Mu spôsobuje veľké bolesti. Toto je dôležité a nie či na jazyk, alebo na ruku. On toto nesleduje.
Peter(skala)
to je zaujímavé: Potom na paprče prijímali aj prvý svätci a tak hrešili?
🤔

ktorí svätci príjmali Eucharistiu do ruky?
napíš menovite...
dyk
V prvých storočiach... myslím až do 12 sa prijímalo na ruku. Až po 12. storočí sa začalo iba na jazyk prijímať.
Peter(skala)
ja rozumiem že veríš ako sa v prvých storočiach prijmalo do ruky, lebo si to viackrat už písal, dokonca si aj uviedol priklad sv.Cyrila Alexandrijskeho, ževraj to zaviedol... ale stale sa pritom všetkom pýtam a to je pre veriacich najdôležitejšie, že odkial tomáš, že sa naozaj tak prijmalo?

Skusim sa opýtať inač:
Niekto povie, že v prvom storočí jedli štvorcový chlieb (nie okruhly, ani ovalný, …More
ja rozumiem že veríš ako sa v prvých storočiach prijmalo do ruky, lebo si to viackrat už písal, dokonca si aj uviedol priklad sv.Cyrila Alexandrijskeho, ževraj to zaviedol... ale stale sa pritom všetkom pýtam a to je pre veriacich najdôležitejšie, že odkial tomáš, že sa naozaj tak prijmalo?

Skusim sa opýtať inač:
Niekto povie, že v prvom storočí jedli štvorcový chlieb (nie okruhly, ani ovalný, ale hranatý-štvorcový).
Iní mu oponuju, že si to vymyslel, ale on stale tvrdí dookola, že on tak počul, čital a verí tomu.
Ked sa ho opýtaju, že kde o tom počul, kde o tom čital, tak sa odvolá na média (TV-internet...)
Oni na to opakovane reaguju, že to su vymysly, ktoré nemaju ani historicke dôkazy vtedajších žijucich ludí alebo aspon historikov, ktorí by zaznamenali udaje o takomto chlebe.

Už chapeš o čo ide?

Ty môžeš čitať, počuvať v mediach, že udajne v prvých storočiach sa podávalo sv.prijmanie oficialne len do ruky, ale poklial nemáš dôkazy, že to nariadil niektorý z pápežov vtedajšej doby ako napr. sv.Peter, sv.Sixtus ... alebo aspon nejaký vtedajší biskup jednotlivej diecézy, tak stale to budu len medialne šumy-domnienky-výmysly.

Na druhej strane však môžeme vidieť, že práve naopak pápeži, cirkevné snemy-synody-koncili... hovoria o sv.prijmaní len do ust.
Sväté prijímanie na rukách revolúcie

Ak naozaj veríš že v prvých storočiach prijmali do ruk a neboli to nejaký schizmatici, tak príd s nejakým dôkazom: oficialnym vyhlasením pápeža, alebo biskupa, kde píše, že sa má podávať sv.prijmanie do ruky.

Ked už nie kvôli sebe, tak aspon kvôli diskutérom
dyk
"dokonca si aj uviedol priklad sv.Cyrila Alexandrijskeho, ževraj to zaviedol..."
...
On to nezaviedol, ale to písal pre katechumenov, ako majú prijímať Eucharistiu a opisoval to, čo bolo praxou vo vtedajšej dobe.
Peter(skala)
Dakujem za konkretnejšie vysvetlenie, ale znova sme pritom istom: dôkaz !

To si len počul alebo čital v mediach, či máš aj nejaký dôkaz, že to naozaj písal? Ak máš, tak napíš doslovné znenie textu jeho listu a zdroj, odkial si čerpal.
ľubica
celé zlé dyk! @ :myslím až do 12 sa prijímalo na ruku. Až po 12. storočí sa začalo iba na jazyk prijímať
------------------------------------
prečo skôr ako niečo napíšete, si to neoveríte, ale píšete bludy? len .....aby sa niečo napísalo??? BLUD?
Historicko-liturgické poznámky k svätému prijímaniu
Sväté prijímanie na rukách revolúcie
ľubica
dyk, zle čítaš!
dyk, ale na ruke mali korporálik! A svojím vlastným JAZYKOM prijali EUCHARISTIU I OMRVINKY NA korporáliku! Absolútne sa svojimi packami nedotýkali Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej!!! Kedy to pochopíš? Nevidíš tento rozdiel??? To čo nariadila KBS je kalvínsky štýl! Lebo kalvíni takto chceli zareagovať na katolíkov v minulosti! Urážkou! Na paprče! Toho sú schopní len Boží …More
dyk, zle čítaš!
dyk, ale na ruke mali korporálik! A svojím vlastným JAZYKOM prijali EUCHARISTIU I OMRVINKY NA korporáliku! Absolútne sa svojimi packami nedotýkali Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej!!! Kedy to pochopíš? Nevidíš tento rozdiel??? To čo nariadila KBS je kalvínsky štýl! Lebo kalvíni takto chceli zareagovať na katolíkov v minulosti! Urážkou! Na paprče! Toho sú schopní len Boží nepriatelia, nepriatelia Eucharistie ako boli i sú kalvíni a luteráni! No pozri týchto na tom´to linku.... Kristus tam nie je prítomný a oni evanjelici klačia a do úst!

www.lifenews.sk/14735/bratia-evanjeli…
a tu je další dôkaz od felicitaa: Reholna sestra -www.nachfolgejesu.com/…/Der-Heiland-sel…
podava svedectvo o slovach Pana Jezisa, o velkom Bozom hneve voci knazom kardinalom, reholnym sestram....z dovodu sv.prijimania na ruku,
One more comment from ľubica
ľubica
dyk@:....Ježišovi pri sv. Omši ide o spoločenstvo a nie o spôsob, ako sa prijíma. Toto On ani ne registruje. Ale keď máš nečisté srdce, tak toto Ho zraňuje a neposlušnosť voči pastierovi Mu spôsobuje veľké bolesti. Toto je dôležité a nie či na jazyk, alebo na ruku. On toto nesleduje.
..................................
no predstav si dyk dykovitý, že to tak nie je! veľmi dobre to vie, a že sleduj…More
dyk@:....Ježišovi pri sv. Omši ide o spoločenstvo a nie o spôsob, ako sa prijíma. Toto On ani ne registruje. Ale keď máš nečisté srdce, tak toto Ho zraňuje a neposlušnosť voči pastierovi Mu spôsobuje veľké bolesti. Toto je dôležité a nie či na jazyk, alebo na ruku. On toto nesleduje.
..................................
no predstav si dyk dykovitý, že to tak nie je! veľmi dobre to vie, a že sleduje spôsob podávania SP, ktorý mu spôsobuje veľké bolesti, dokazuje život reholnej sestry Maria Cornelia Holewick (13.03.1911 - 09.03.1985) Táto podava svedectvo o slovach Pana Jeziša, ktore obdrzala o velkom Božom hneve voci kňazom kardinálom, reholnym sestrám....z dovodu sv.prijimania na ruku www.nachfolgejesu.com/…/Der-Heiland-sel…
No keďže dyk je fanda Modrej knihy, kde M. Božia na viacerých miestach opisuje nárast neúcty voči jej Synovi v Eucharistii, odštartovaný hierarchiou, tak nezaškodí si v nej zalistovať!
Okrem iného je ( mala by byť ) duchovným osobám známa Matka Božia uctievaná ako Rosa Mystica, s troma ružami na hrudi. Videla som na vlastné oči ako jeden páter kapucín, má sochu tejto Matky Rosa Mystica vo výnimočnej veľkosti vo svojej pracovni cca 150 cm. Vo svete je známych stovky sôch RM, ktoré ronili slzy ( aj krvavé slzy ) ! A čuduj sa svete milý dyk, posolstvo tejto Matky Rosa Mystica je určené hlavne pre duchovné osoby, zvlášť tie ktoré sa dotýkajú Eucharistie, či už ako kňazi priamo počas sv. obete, alebo ako rozdavatelia SP. Keďže je o tom celá kniha ( na webe magnificat sk , tu dole, len zopár riadkov o nej ), aspoň v odsekoch načrtnem posolstvo=bolesti a slzy Rosa Mystica:
- pre tie duchovné osoby, ktoré kráčajú cestou bludu a už nemajú bázeň ani úctu pred Eucharistiou
pre tie duchovné osoby, ktoré stratili vieru i odvahu vyznať a uznať prítomnosť Tela, Krvi, Duše i Božstva JEJ SYNA v Eucharistii

-pre tie duchovné osoby, ktoré výslovne odmietajú až zavrhujú Prítomnosť Boha v Najsvätejšej Sviatosti, čo je ovocím (pre Božiu Matku nekonečne bolestného )podávania SP na ruku

-pre tie duchovné osoby, ktoré prestali vysluhovať zmierenia a falošne tolerujú hriechy veriacich, ktorí v takomto stave prichádzajú k SP

-pre tie duchovné osoby, ktoré sú nasmerované vo všetkom podľa ducha sveta a takto vedú aj zverené osoby

-pre tie duchovné osoby, ktoré sú uponáhľané počas liturgie a neúctivo nakladajú s Eucharistiou

-pre tie duchovné osoby, ktoré sa vzdali svojho povolania
-pre tie duchovné osoby, ktoré nemajú posvätené ruky ako kňazi a sú rozdavateľmi SP ( rehoľné osoby), zvlášť bolestnou je skutočnosť, že mnohí tzv. laickí rozdavatelia sa dotýkajú EUCHARISTIE ( miništranti, ženy i muži, ktorí vedú nábožný život )
www.magnificat.sk/rosa-mystica-vznesena-putnicka/
tu na tomto videu je vyobrazenie Matky Božej ako Rosa Mystica, je to film v 4 dieloch v nemčine
www.youtube.com/watch
dyk
Čo sa týka laických rozdávateľov tak aj v tridente a aj teraz je tzv. Akollitát, kedy laik prijíma službu rozdávania SP..
Ako by ste riešili prípad, keď kňaz kvôli chorobe alebo starobe ešte odslúži Sv. Omšu, ale SP už nezvládne kvôli trasúcim a slabím rukám? U nás je taký kňaz. To ľudia nedostanú SP? To vyvoláva hnev Panny Márie?
ľubica
dyk, tá vec nie je neriešiteľná, mal by o tom vedieť ABU alebo prinajmenšom dekan vo vašom dekanáte, predsa existuje aj bratstvo kňazov v rámci tej farnosti ktorej sa to týka a v tom čase keď má páterko sv. omšu, by mu mal byť k dispozícii aspoň diakon, ked spolubrat kňaz nemôže... ja som zažila staručkého kňaza, ktorý nemohol stáť a preto sedel počas podávania SP, ľudia sa bud hlboko zohli …More
dyk, tá vec nie je neriešiteľná, mal by o tom vedieť ABU alebo prinajmenšom dekan vo vašom dekanáte, predsa existuje aj bratstvo kňazov v rámci tej farnosti ktorej sa to týka a v tom čase keď má páterko sv. omšu, by mu mal byť k dispozícii aspoň diakon, ked spolubrat kňaz nemôže... ja som zažila staručkého kňaza, ktorý nemohol stáť a preto sedel počas podávania SP, ľudia sa bud hlboko zohli alebo si kľakli.... aby od neho prijali Eucharistiu