Clicks626
Libor Halik
3

Dnes v Číně masově zavírají křesťanské kostely

Dříve byly koncentrační tábory pro vůdce. Dnes už se netýkají jen vůdců, ale všech muslimů, stejně jako křesťanů. Masově se zavírají křesťanské kostely. Vláda začala s programem, který nazvala „Clean zero“, v překladu „Vyčistit na nulu“. Týká se křesťanství a islámu. Vím o učitelích a doktorech, sestrách, kteří se museli na svých pracovištích oficiálně zříci křesťanské víry, a kdyby to neudělali, vyhodí je.

Cílem je tedy ateistická společnost, nebo se nějakým způsobem drží buddhismus?

Zrovna minulý týden jsem viděla video, které ukazovalo buddhistické mnichy, jak zpívají v klášteře komunistické písně. Dělají to, aby přežili. Nejde o buddhismus, který se v Číně stejně zvrhnul spíše v nástroj na vydělávaní peněz. Je to o primárně o komunismu a o Straně.

Prezident Si Ťin-pching je tím, kdo má být citován. A i když dojde na náboženské texty, je to strana, která je schvaluje. Vyrobili například socialistickou Bibli. A faráři si musí od strany nechat schvalovat nedělní kázaní.

Jak silná je křesťanská komunita v Číně? Divím se, že je to vlastně vůbec pro stranu téma…

Křesťanství se šířilo hodně rychle, ale snaží se ho potlačit. Lidé jsou unavení stálým lhaním, hledají pravdu a slušnost, takže křesťanství bylo v Číně v posledních letech skutečně na vzestupu. Instalovali ale do kostelů kamery. Se současnými moderními technologiemi na rozpoznávání obličejů mají naprostý přehled o tom, kdo tam chodí.

Setkala jste se v Číně se zneužíváním moderních technologií ze strany vlády? Rozpoznávání obličejů a monitorování například věřících je jedna věc. Jaké jsou další?

Používají moderní technologie ve velkém. Například na univerzitě, kde učím, jsou nainstalované kamery v každém rohu místnosti. Mají různé tvary i funkce. Jedna umí zoomovat, takže si přiblíží texty, které prezentujete, nebo zápisky, které si dělají studenti.

Monitorují telefonáty, sms zprávy, sociální média. Účet na sociálních sítích vám jsou schopní zavřít jen za to, že jste dal lajk něčemu, co nepovažují za vhodné. Špehují všechno.

Kouříš – nejedeš
Předpokládám, že na toto je nasazená umělá inteligence. Lidé by těžko takové objemy dat zvládali zpracovávat.

Je to kombinace umělé inteligence a lidského faktoru. Tisíce lidí sedí za počítači a monitorují aktivity svých spoluobčanů, ale umělá inteligence má samozřejmě také důležitou roli.

Jak do tohoto schématu zapadá systém sociálních kreditů?

Uvedu příklad. Před dvěma měsíci jsem jela v Číně ve vlaku. Hlas z reproduktoru opakovaně opakoval, že je to nekuřácký vlak. Pokud by vás chytili, že v takovém vlaku kouříte, strhli by vám ze sociálního kreditu hodně bodů. Nesměli byste dalších 18 měsíců cestovat vlakem. Takhle to funguje.

Pokud byste ale nahlásili někoho z vašeho okolí, že dělá něco nepřístojného, například kouří v parku nebo má milenku, tak vám to zase vylepší skóre. Proto se teď Straně přezdívá „Strana pěti centů“. Když lidé práskají, můžou za to dostat peníze. Zvláště staří lidé, kteří už nemají co na práci, tak sledují, poslouchají a nahlašují, co se kde v sousedství stalo.

Jak se lidé s takovým tlakem vyrovnávají?

Je to velmi těžké. Lidé opět žijí ve velkém strachu. Když přišla Čínská kulturní revoluce, žili jsme ve strachu a ten je teď zpět. Navíc čínská ekonomika je na tom teď skutečně zle. Ještě nedávno se utrácelo, jako by neměl přijít zítřek. Ale inflace, která přišla, lidem otevírá oči. Například cena vepřového, které mají Číňané v oblibě, je obrovská, stejně tak dalšího zboží, dalších potravin.

Třeba český prezident Miloš Zeman Čínu dosud prezentoval spíš jako ekonomický zázrak století a budoucího lídra světové ekonomiky…

Ne několik posledních let. V současné době má Čína obrovské dluhy, jak vnitřní, tak externí. Stačí se podívat na projekty, které začala různě po světě a které opouští nebo opustila.

Proč tedy Čína stále tak urputně propaguje projekt Nové hedvábné stezky?

To je skutečně ďábelský projekt. Snaží se vyvézt koncept plánované ekonomiky a na podporu toho používají státní peníze. Jenže těch peněz teď moc nemají a docházejí jim i peníze na úplatky, které používali.

Navíc v demokratických zemích, kde se vlády pravidelně střídají, je mnohem komplikovanější uplácet politiky než v zemích, kde je u moci stejný aparát řadu let. Další věc, která vládu trápí, je napětí s Indií ohledně Kašmíru.

Jedním z hlavních témat spojených s Čínou byla loni celosvětově firma Huawei a zavádění 5G sítí. Řada zemí se shodla, že zavádění sítí 5G právě touto společností by mohlo ohrozit jejich národní bezpečnost. Někteří odborníci ale tvrdili, že celá kauza je spíše snahou Spojených států zpomalit rozvoj 5G v Číně, protože USA v tomto ohledu zaspaly a potřebují náskok Číny nějak dohnat…

Nejsem odborník na IT, ale vím, že moderní technologie se v Číně používají ke špehování lidí. Je to jejich hlavní využití, takže asi tak.

Český prezident Zeman má pocit, že by se naše země mohla Čínou v lecčems inspirovat. Jsou podle vás nějaké věci hodné následování?

Chtějí moc, chtějí ovládat a používat ke svým cílům spřátelené země. Je to studená válka, co teď probíhá se Spojenými státy. Směřují svou politickou agendu na Venezuelu, Severní Koreu, africké státy a pak bývalé komunistické země, kde vidí nějaký potenciál pro své zájmy.

Čína je kapitalistická společnost. Privatizace tu proběhla velmi úspěšně a i když Britové, Němci a Francouzi říkají, že volný trh selhal, Čína ten pocit nemá. Využili ho. Ale používají ho k posílení státního vlivu. Malé živnostníky nepodporují. To ale není dlouhodobě udržitelný systém.

Nějakou dobu to fungovalo dobře a měli dobrá čísla, ale to se neudrží. Mají strategie, jak zničit soukromé podnikání, banky například nedávají malým podnikům půjčky. Není to dlouhodobě udržitelné.

Nemůžu přestat. Je nás už málo
Sama jste ale zmínila, že dříve byla situace mnohem lepší. Kdy došlo k té změně? Stalo se něco konkrétního?

V 80. letech a 90. letech došlo k velkému ekonomickému rozvoji. Dokonce i příslušníci armády a vlády si zakládali vlastní podniky, restaurace, hotely atd. Teď je vše regulované. Například příslušníci policie ani armády už rozhodně nesmí vlastnit žádný byznys.

Rychle naopak roste státní kapitalismus. Pro Si Ťin-pchinga je teď mnohem podstatnější ideologie. Chce posílit komunistickou stranu, chce mít věci opět více pod kontrolou. Proč, to ale nevím.
Více na: hlidacipes.org

Li Zhao Schoollandová se narodila a do 26 let žila v Číně. Roku 1984 si vyjednala stipendium v USA - a už se natrvalo nevrátila. Smí do Číny jezdit.
Více na: finmag.penize.cz/ekonomika/410686-cine-vzd…
Čína, kde žije asi 90 milionů křesťanů. Zpráva Open Doors mluví o zničení více než pěti a půl tisíce kostelů (5576) pouze za uplynulý rok a upozorňuje na stále rafinovanější omezování náboženských svobod za užití biometrických technologií a umělé inteligence. www.radiovaticana.cz/clanek.php
2019 katolický kostel srovnaný se zemí v okrese Guantao v Číně, protože se nepodřídil komunistické VSČK.…More
Čína, kde žije asi 90 milionů křesťanů. Zpráva Open Doors mluví o zničení více než pěti a půl tisíce kostelů (5576) pouze za uplynulý rok a upozorňuje na stále rafinovanější omezování náboženských svobod za užití biometrických technologií a umělé inteligence. www.radiovaticana.cz/clanek.php
2019 katolický kostel srovnaný se zemí v okrese Guantao v Číně, protože se nepodřídil komunistické VSČK. Pro @acer
Tomislav
V Číně jsou likvidovány viditelné struktury všech náboženství, takže všechna náboženská činnost musí přejít do podzemí. Tohle čeká také nás.
acer
Křesťanka formovaná v USA - k smíchu. Čím víc se žvaní o křesťanech v Číně, místo, abychom se za ně modlili a konali pokání, tím hůř pro ně i pro nás. Nejzhoubnější jsou světové ďábelské organizace na obranu lidských práv.