Peter(skala)
83

Projekt návratu kresťanov na Ninivskú planinu - rozhovor s Martinou Hatokovou

Hlavní účastníci konferencie Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi „Návrat ku koreňom“ (Rím, 28. sept. 2017) - ANSA
30/09/2017 08:30
POSUŇ ĎALEJ:

Vatikán/Slovensko 29. septembra - V Ríme sa v tomto týždni stretli čelní predstavitelia Vatikánu a irackej kresťanskej komunity na medzinárodnej konferencii organizovanej Pápežskou nadáciou ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi (Aid to the Church in Need, Kirche in Not), ktorá má od marca tohto roku zastúpenie aj na Slovensku.
Témou stretnutia bola nedávno začatá rekonštrukcia niekoľkých miest a obcí na Ninivskej planine a návrat časti ich obyvateľov v aj naďalej napätých politických, náboženských a spoločenských podmienkach. Ide o celosvetovú iniciatívu s názvom „Návrat ku koreňom“, podporujúcu návrat irackých kresťanov do ich domovov na Ninivskej planine.
Účastníčka zo Slovenska, riaditeľka Národnej kancelárie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi Slovensko Martina Hatoková priblížila pre Vatikánsky rozhlas ducha, v akom sa podujatie nieslo. Uviedla aj konkrétne údaje o projekte „Návrat ku koreňom“ na pomoc návratu kresťanov na Ninivskú planinu, z ktorej boli vyhnaní počas vyčíňania tzv. Islamského štátu. Podľa jej slov sa do podpory projektu zakrátko budú mať možnosť naplno zapojiť aj obyvatelia Slovenska.
Rozhovor s Martinou Hatokovou v audiopodobe:

Na konferencii sa okrem predstaviteľov troch hlavných kresťanských cirkví v Iraku - Sýrskej pravoslávnej cirkvi, Sýrskej katolíckej cirkvi a Chaldejskej katolíckej cirkvi - zúčastnili zástupcovia vlád, čelní predstavitelia ekonomického života niekoľkých krajín, veľvyslanci pri Svätej stolici a zástupcovia medzinárodných humanitárnych a dobročinných organizácií. Hlavnému konferenčnému podujatiu vo štvrtok 28. septembra za účasti štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina predsedal kardinál Mauro Piacenza, ktorý je prezidentom Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.
(Na snímke sú hlavné osobnosti konferencie ACN v Ríme: prvý zľava apoštolský nuncius v Iraku a Jordánsku Mons. Martin Ortega, arcibiskup Sýrsko-pravoslávnej cirkvi Antiochie Timothaeus Mosa Alshamany; hlavný penitenciár Apoštolskej penitenciárie a prezident Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi kard. Mauro Piacenza; sýrsko-katolícky arcibiskup Mosulu Yohanna Petros Mouche; vatikánsky štátny sekretár kard. Pietro Parolin a Chaldejsko-katolícky patriarcha Babylonie Louis Raphael I. Sako.)
Pripravil Jozef Bartkovjak SJ