Clicks21
tr.news

Francis, Borçları Ödemek İçin Çocuk Hastanesinden Para Aldı

NCRegister.com sitesinin 10 Aralık tarihli haberine göre, Francis’in Vatikan’ı iflas eden Istituto Dermopatico dell’Immacolata (IDI) kurumunu kurtarmak üzere Bambino Gesú çocuk hastanesinden 50 milyon Euro almak için aldatıcı yöntemler kullandı.

Daha sonra Kardinal Domenico Calcagno liderlik edeceği Papalık Kilise Vakıfları İdaresi (APSA), paranın devlet tarafından finanse edilen Bambino Gesù'dand eğil de APSA'dan alınmış gibi görünmesini sağladı.

Dönemin Ekonomi Bakanı Kardinal George Pell anlaşmaya şiddetle karşı çıktı ama Francis onu görmezden geldi. NCRegister.com sitesine verdiği demeçte bir kaynak “Papa yine kendi düzenleyici otoritelerini ezip geçmeyi ve yerine, görevden almak konusunda başarısız olduğu 'eski gardiyan' liderleri seçti" dedi.

İki meslekten olmayan danışmanlar da dahil olmak üzere anlaşmayı yapan yetkililer, maaşlarının üstüne altı rakamlı komisyon aldılar.

Francis daha sonra hata yaptığını fark ettiğinde kredisini iptal etti, ancak 50 milyon Euro henüz Papalık Kilise Vakıfları İdaresi (APSA) tarafından Bambino Gesú'ya iade edilmedi.

Resim: © Mazur, CC BY-SA, #newsSrmdkwkgzq