01:53
Znakpustyni
11.5K
Święta biblijne. Purim, czyli o uszach Hamana i karnawale. Więcej darmowych materiałów o świętach: app.getresponse.com/…/webform.html abcjudaizmu.pl Święto Purim współcześnie to radosne, karnawałowe …More
Święta biblijne. Purim, czyli o uszach Hamana i karnawale.

Więcej darmowych materiałów o świętach:
app.getresponse.com/…/webform.html
abcjudaizmu.pl

Święto Purim współcześnie to radosne, karnawałowe święto, które rozciąga się na cały miesiąc marzec. Jest upamiętnieniem wydarzenia biblijnego opisanego w księdze Estery, w którym Estera, dziewczyna z nizin społecznych została królową, po to, aby uratować swój lud od zagłady. Wpływowy na dworze króla Aswerusa minister Haman zaplanował zemstę na żydzie Mordehaju i wszystkich członkach jego narodu. Estera jednak wbrew zakazowi udała się do tronu króla ryzykując życie i została wysłuchana.
Współcześnie 4 marca w synagodze czyta się księgę Estery, grzechotkami oznajmiając jej imię. Spożywa się uroczysty posiłek z ciasteczkami : Uszy Hamana, oraz świętuje na ulicach w strojach inscenizujących to wydarzenie.
Wiecej materiałów:
app.getresponse.com/…/webform.html
Kategoria
Edukacja
Licencja
Standardowa licencja YouTube
LovVal
Usuń list
LovVal 2014-03-24 15:27:42
Ty tchórzu bez kręgosłupa przestań szkalować siostry zakonne. Jeżeli masz pretensję do jakijś osoby zakonnej to rozlicz się z nią osobiście zamiast wszystkich wrzucać do jednego błota. Zakonnica jest oblubienicą (zaślubioną) samego Boga i o jej prawa sam Bąg się upomni.