Brazília začala očkovať malé deti napriek námietkam prezidenta Bolsonara

Sao Paulo 15. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Marcelo Chello, TASR/AP-Andrew Medichini)

Brazília začala v piatok očkovať proti ochoreniu COVID-19 deti vo veku päť až 11 rokov po tom, ako bol tento krok v krajine schválený napriek námietkam prezidenta Jaira Bolsonara. Informovala o tom agentúra AFP

Osemročný domorodý chlapec bol prvým dieťaťom, ktoré bolo očkované počas oficiálneho ceremoniálu v nemocnici v Sao Paule, ktorého sa zúčastnil aj guvernér štátu Joao Doria. Prvá dávka vakcíny proti koronavírusu v Brazílii bola podaná tiež v Sao Paule v januári 2021.

Brazílsky regulačný úrad pre lieky (Anvisa) schválil novú vekovú skupinu na očkovanie pred mesiacom. Viac ako 20 miliónov detí má v prípade súhlasu rodičov nárok na očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer. Domorodí obyvatelia a deti so zdravotnými problémami sú prioritnými skupinami pre očkovanie.

Brazílsky prezident tento krok opakovane kritizoval a trval na tom, že on by svoju 11-ročnú dcéru Lauru nikdy nedal zaočkovať.
Bolsonaro, sám nezaočkovaný, spôsobil rozruch, keď požiadal o zverejnenie mien osôb zodpovedných za schválenie tohto kroku.

Ilustračné foto

Združenie zastupujúce predstaviteľov Anvisy odsúdilo Bolsonarove “fašistické metódy” a šéf úradu po vyhrážkach požiadal o policajnú ochranu pre zamestnancov úradu.

Podľa oficiálnych údajov ministerstva zdravotníctva zomrelo v Brazílii na COVID-19 viac ako 300 detí vo veku päť až 11 rokov, z celkového počtu 620.000 úmrtí na túto chorobu v krajine s 213 miliónmi obyvateľov.

Počet nových prípadov v krajine výrazne vzrástol od objavenia sa variantu Omicron koncom novembra. Počet nových prípadov bol vo štvrtok tesne pod 100.000, pričom pred dvoma týždňami to bolo menej ako 6000.

V piatok Brazília oznámila 112.286 nových prípadov za 24 hodín, čo je blízko rekordných 115.228, ktoré krajina hlásila 23. júna, keď sa nachádzala uprostred tretej vlny pandémie.
ľubica
Boh mocne nech žehná jedného z mála prezidentov, ktorí vidia a vedia prečo je očkovanie satanské!
ľubica
strašné, ked rodičia sú za smrť pre svoje dieťa....
Peter(skala)
....a Prokopová sa ešte bude ohanať nejakými falošnými študiami, že očkovanie deťom pomáha 🤪 akurat tak do hrobu

typická naivná ... Chráňme sa očkovaním: ÚVZ SR spustil web na podporu významu očkovania detí