Clicks66
rokodisko

Likwidacja polskiego hutnictwa. Związkowcy apelują do premiera i zapowiadają protesty

W ramach unijnej polityki klimatycznej likwidowane są kolejne gałęzie przemysłu. Wyrok na polskie górnictwo został już podpisany. Teraz likwidowana jest branża hutnicza. Jak informują związkowcy z WZZ „Sierpień 80”, koncern ArcelorMittal Poland podjął decyzję o wygaszeniu części produkcyjnej Huty Sendzimira w Krakowie. W piśmie skierowanym do prezesa zarządu Sanjay’a Samaddara poinformowano o ogłoszeniu Pogotowia Protestacyjno-Strajkowego we wszystkich oddziałach ArcelorMittal Poland i w spółkach zależnych.

Przewodniczący „Sierpnia 80”, Bogusław Ziętek, wystosował też w imieniu związku list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przypomina, że już w 2019 roku hutnicy ostrzegali, iż koncern będzie dążył do likwidacji wielkiego pieca i stalowni. – Nie wzbudziło to wówczas, niestety, nawet najmniejszego zainteresowania z Pana strony (…) Rządy innych państw wykazują większą troskę o zakłady i miejsca pracy na swoim terytorium – pisze Ziętek
W liście znalazło się jednoznaczne ostrzeżenie przed unijną polityką klimatyczną, która została nazwana „nowotworem złośliwym”, a której podporządkował się rząd RP. – Ostrzegaliśmy, że dewastatorska polityka klimatyczna doprowadzi do brutalnego niszczenia polskiego przemysłu. Wzywaliśmy do bezkompromisowego przeciwstawienia się jej. Tak się niestety nie stało. Kolejne zakłady pod naporem unijnej polityki kończą swój żywot, a rząd milczy – pisze Ziętek.

– Nie zrobiliście też niczego w kontekście importu stali do Polski, a import ten oznacza wprost: koniec hutnictwa w Polsce! Bo koniec produkcji w Hucie Sendzimira w Krakowie to tylko preludium. Mittal rakiem będzie wycofywał się z Polski. Wielkie inwestycje w naszym kraju, o których zapewnia firma, można śmiało między bajki włożyć. Nikt nie będzie łożył na haracz zwany prawami do emisji CO2 – czytamy w liście.

Ziętek pisze, że chociaż przy epidemicznych ograniczeniach zgromadzeń publicznych do 10 osób, teraz nie dojdzie do spektakularnych i masowych protestów, to wściekłość będzie jednak narastać i eksploduje z opóźnieniem. Może za 3 lata, gdy będą kolejne wybory. Może dużo wcześniej.

Wielki piec w Hucie Sendzimira został wygaszony w listopadzie 2019 roku. Władze koncernu zapewniały wtedy, że jest to działanie czasowe. Piec miał zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2020 roku, ale do tego nie doszło. Jak we wrześniu 2020 tłumaczył dyrektor generalny Marc De Pauw, plany uruchomienia pieca pokrzyżowała pandemia. – Decyzję o uruchomieniu instalacji podejmiemy, kiedy produkcja w Krakowie będzie opłacalna, a o opłacalności w tej chwili niestety nie możemy mówić – wyjaśnił w oświadczeniu przesłanym PAP.

System EU ETS – europejski system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla – wspomniany przez „Sierpień 80”, powoduje dodatkowe koszty, których nasi konkurenci spoza Europy nie muszą ponosić, a to przekłada się na wysoki import stali, która na rynkach UE jest sprzedawana po nieuczciwych cenach – wyjaśnił De Pauw. – Dodatkowo w Polsce mamy do czynienia z wysokimi cenami energii elektrycznej, które jeszcze wzrosną po tym, jak w przyszłym roku wejdzie w życie rynek mocy – to kolejny koszt, który negatywnie wpłynie na naszą pozycję konkurencyjną – dodał.

Mój komentarz: O tym, że unijna polityka klimatyczna doprowadzi Polskę do katastrofy gospodarczej, piszę od lat. Nie trzeba nadzwyczajnej przenikliwości, żeby zrozumieć, iż coraz droższe opłaty za emisję CO2 wywindują ceny prądu i wykończą każdy przemysł. To jest oczywiste, że produkcja będzie uciekać z Europy, bo nie po to prowadzi się biznes, żeby do niego dopłacać. Rząd PO-PSL wepchnął Polskę na tę klimatyczną równię pochyłą, a rząd PiS brnie w to szaleństwo. Opowieści premiera Morawieckiego o sukcesie negocjacyjnym, jakim rzekomo ma być tzw. własne tempo dochodzenia do neutralności klimatycznej, można włożyć między bajki. Pisałam o tym w grudniu 2019 roku w felietonie pt. „Klimatyczna egzekucja na raty”. Morawiecki jest mistrzem w mydleniu oczu. Ale czego innego spodziewać się po doradcy Donalda Tuska?

Źródło informacji i cytatów: Twitter, PAP