Arcibiskup San Francisca Mons. Salvatore Cordileone zakázal Nancy Pelosiovej dať sväté prijímanie kvôli jej pro-potratovému postoju

Arcibiskup San Francisca Mons. Salvatore Cordileone zakázal Nancy Pelosiovej dať sväté prijímanie kvôli jej pro-potratovému postoju

Arcibiskup zo San Francisca Salvatore Cordileone (*1956) v piatok oznámil, že predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej je zakázané dať sväté prijímanie kvôli jej pro-potratovému postoju,“ uviedla agentúra Fox News.
Arcibiskup napísal priamo tejto političke a informoval ju, že by sa nemala pristupovať k svätému prijímaniu a upozornil aj svojich kňazov, že sväté prijímanie jej nemajú dať, ak by prišla a chcela.

„Katolícky poslanec, zákonodarca, ktorý podporuje umelé ukončenie tehotenstva, po tom, čo pozná učenie Cirkvi, sa zjavne dopúšťa ťažkého hriechu a pre ostatných je aj príčinou najvážnejšieho pohoršenia. Preto všeobecné cirkevné právo stanovuje, že takéto osoby ‚nesmú byť pripustené k svätému prijímaniu‘,“ píše v liste arcibiskup.

Aby Pelosiová, ktorá hovorí, že je veriacou katolíčkou, mohla znova dostať sväté prijímanie, musí odmietnuť podporovanie potratov.
„Keďže ste verejne nezmenili svoj postoj k interrupciám a naďalej sa ešte aj odvolávate na svoju katolícku vieru, nemôžete pristupovať k svätému prijímaniu,“ jasne sa vyjadril arcibiskup Cordileone.

Arcibiskup Cordileone sankcionuje Pelosiovú

Katechizmus Katolíckej cirkvi je v otázke umelého ukončenia tehotenstva jednoznačný, a to tak pri „vybavení“ potratu, ako aj pri jeho samotnom vykonávaní: „Cirkev už od prvého storočia potvrdzuje morálne zlo každého vykonaného potratu,“ hovorí nám katechizmus. Toto učenie sa nezmenilo a zostáva nezmeniteľné.
Priame umelé ukončenie tehotenstva, či už ako cieľ alebo ako prostriedok, je v závažnom rozpore s morálnym zákonom. Ide o zabíjanie detí a to je ohavný zločin.

Arcibiskup tiež zdôraznil, že aj spolupráca pri umelom ukončení tehotenstva predstavuje závažný zločin. Za tento zločin proti ľudskému životu Cirkev dáva kánonický trest exkomunikácie.
Napriek tomuto jasnému učeniu Cirkvi liberálni katolícki politici sa a neustále pokúšajú zosúladiť svoje katolícke presvedčenie s podporou práva na potrat. Guvernér štátu New York Mario Cuomo síce v roku 1984 slávne vyhlásil, že on je osobne proti potratom, ale povedal, že tento názor nemôže iným vnucovať.

Žiaľ, demokrati, ako je Pelosiová, viac podporovali pro-potratovú politiku. Prezident Biden, tiež katolík, ktorý kedysi podporil Hydeov dodatok, čím zabránil tomu, aby americké zdravotníctvo financovalo ženám potraty, ktoré podstúpia v zahraničí. Týmto svojím postojom sa chválil v roku 2020 keď kandidoval za prezidenta USA. Nedávno ale označil „právo voľby“ ženy za „základné právo“.
Arcibiskup Cordileone povedal, že ešte 7. apríla napísal poslankyni Pelosiovej, že „ak verejne nezmeníte svoju obhajobu práva na potrat, tak sa prosím zdržte odvolávania sa na svoju katolícku vieru. Ak tak neurobíte, nebudem mať inú možnosť ako vydať s kánonom 915 CIC vyhlásenie, že nesmiete dostať sväté prijímanie.“

Keď arcibiskup Cordileone minulú jeseň verejne hovoril o Pelosiovej názoroch na potraty, komentátori bagatelizovali jeho vyjadrenia v tejto otázke. „Verím, že Boh nám dal slobodnú vôľu ctiť si svoje povinnosti,“ povedala vtedy Pelosiová. V jednom rozhovore Pelosiová ako veriaca a praktizujúca katolíčka tvrdila, že Cirkev „nedokázala definovať, kedy sa život začína. Tento jej komentár vyvolal kritiku od viacerých amerických biskupov, ktorým odpovedala, že „ide o to, že by to nemalo mať vplyv na právo ženy vybrať si“.

V rozhovore tiež uviedla, že chce, aby potraty boli „zriedkavé“, čo je dosť ďaleko od súčasného postoja Demokratickej strany v USA.

Preklad AZN
Arcibiskup San Francisca Mons. Salvatore Cordileone zakázal Nancy Pelosiovej dať sväté prijímanie kvôli jej pro-potratovému postoju
Agent0
Spravne, neviem preco nie sú tak rázní biskupi aj u nás ..