Clicks816
Anton Čulen
5
„Velezrada, vlastizrada.“ Ak prezidentka nebude konať, bude to ťažký zločin, hovorí EXKLUZÍVNE Kuffa. „Velezrada, vlastizrada.“ Ak prezidentka nebude konať, bude to ťažký zločin, hovorí EXKLUZÍVNE …More
„Velezrada, vlastizrada.“ Ak prezidentka nebude konať, bude to ťažký zločin, hovorí EXKLUZÍVNE Kuffa.

„Velezrada, vlastizrada.“ Ak prezidentka nebude konať, bude to ťažký zločin, hovorí EXKLUZÍVNE Kuffa.

Členovia Slovenského dohovoru za rodinu žiadajú, aby prezidentka Zuzana Čaputová rešpektovala uznesenia vlády aj priania predsedu vlády Petra Pellegriniho.

Má teda informovať Radu Európy, že Slovensko sa nepridá k Istanbulskému dohovoru. Marián Kuffa dodáva, že ak Čaputová nerešpektuje uznesenie parlamentu a skrz neho priania národa, ide o vlastizradu. Na konanie v tejto veci vyzýva prezidentku aj aktivista Dohovoru za rodinu Erik Zbiňovský.

Premiér Peter Pellegrini požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby ohlásila depozitárovi Istanbulského dohovoru, že Slovensko dohovor nepodpíše, informujú Webnoviny. Predseda vlády SR zároveň navrhol, aby členovia vlády postupovali podľa uznesenia NR SR.

Národná rada prijala 29. marca 2019 a 28. novembra 2019 uznesenia, podľa ktorých vyjadruje nesúhlas s tým, aby bola Slovenská republika viazaná týmto dohovorom.

Zuzana Čaputová sa ešte v decembri minulého roka vyjadrila, že chce túto vec riešiť s odstupom a nie pred voľbami. Potenciálne chce počkať na nový parlament po voľbách 29. februára 2020.
„Druhá rovina ale je, že si myslím, že táto téma by mala byť riešená naozaj s odstupom, vecne a s chladnou hlavou, a možno nie dva mesiace pred voľbami,“ povedala vtedy prezidentka pre RTVS.
Dohovoru za rodinu sa otáľanie nepáči

Stavia sa nad zriadenie? Čaputová nechce vypovedať Istanbulský dohovor tak, ako jej to ukladá parlament a vláda. Nie je to vlastizrada?
TU: alianciazanedelu.sk/archiv/4914

Takéto otáľanie a prehadzovanie zodpovednosti medzi vládou a prezidentkou sa nepáči aktérom Slovenského dohovoru za rodinu. Kňaz Marián Kuffa sa pre Denník S vyjadril, že to, čo robí prezidentka a vláda, by nazval velezradou alebo vlastizradou.

„My sme parlamentný štát, parlamentná demokracia, to je náš najvyšší orgán. Ten, ktorý môže zrušiť aj vládu, aj prezidenta,“ zdôraznil Kuffa a dodáva, že posledné slovo teda nemá prezidentka, ale parlament. A ten to „posledné slovo“ mal už dvakrát.

„Teraz ide len o to, či vláda a prezidentka budú rešpektovať rozhodnutie parlamentu, alebo nebudú… Ja to považujem za ťažký zločin, keď prezidentka a vláda nekonajú v tejto veci. Velezrada, vlastizrada. A za tým si stojím,“ povedal kňaz. Tvrdí, že ak si prezidentka alebo vláda svojvoľne odmietne rešpektovať vôľu parlamentu, ktorý predstavuje vôľu národa, je to vlastizrada.

Žiadajú rešpektovanie uznesení
„Predstavte si, že prídem na štátnu poštu a chcem poslať doporučený list. A táto poštárka mi ho neorazítkuje, nepodpíše,“ opisuje situáciu analógiou. V takom prípade by farár podal na poštárku sťažnosť. „Ona môže mať názor aký chce, ale svoj názor si nechá, a dá tú pečiatku a svoj podpis,“ zakončuje.
Podobne to vidí aj aktivista Slovenského dohovoru za rodinu a kandidát do NR SR za SNS Erik Zbiňovský, ktorý od Čaputovej žiada, aby rešpektovala tieto dve uznesenia NR SR.

„Preto ju žiadame, aby rešpektovala aj výzvu predsedu vlády SR pána Pellegriniho, ktorý ju požiadal, aby napísala list Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru,“ vyjadril sa Zbiňovský.

Podpisu Slovenska pod Istanbulským dohovorom sa už dlhšie venuje aj líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá ide do volieb na kandidátke OĽaNO. Prezidentku vyzýva dať „najavo, že Slovensko Istanbulský dohovor ratifikovať nebude. Teraz ani v budúcnosti.“ Dnes vyjadrila aj nádej, že „po voľbách sa snáď násilie v rodinách prestane zneužívať na ideologizáciu politiky a začne sa skutočne pomáhať.“

— Peter Števkov, Juraj Orolín

alianciazanedelu.sk/archiv/5086
Peter(skala)
Ďalší dôvod, prečo by mali Čaputovú odvolať z funkcie - nové voľby