Sv. Filoména – malá trpiteľka a veľká orodovníčka kresťanov

Sv. Filoména – malá trpiteľka a veľká orodovníčka kresťanov

Príbeh sv. Filomény je natoľko nezvyčajný, že si právom zasluhuje našu pozornosť. Úctu k nej mali pápeži i neskorší svätci medzi ktorými vynikal „farár z Arsu“, sv. Ján Maria Vianney.
Skutočne pozoruhodným je však samotný život sv. Filomény. Narodila sa v 3. storočí jednému z lokálnych vládcov v Rímskej ríši. Keď malo dievča 11 rokov, sľúbilo sa Kristovi.

O dva roky na to ju rodičia vzali so sebou do Ríma, kde šiel jej otec na dôležité politické rokovania. Na ich prekvapenie sa cisár Dioklecián do ich ešte iba 13 ročnej dcéry zahľadel a ihneď ju požadoval za svoju manželku. Rodičom sľuboval všetky možné výhody cisárskej priazne.

Filoména ho však pre svoj sľub Kristovi odmietla. Rozzúrený tyran – dnes tiež známy ako posledný veľký prenasledovateľ kresťanov v Rímskej ríši – ju dal zbičovať a hodiť do žalára s tým, že má 40 dní na rozmyslenie. Ani takýto krutý trest nedokázal dievča zlomiť. Podľa legiend sa jej vo väzení dokonca zjavila sama Panna Mária a zahojila jej rany po bičovaní.

Po 40 dňoch dal zúrivý Dioklecián priviazať Filoménu ku kotve a vhodiť ju tak do Tiberu. Kotva sa však uvoľnila – kresťania vždy tradovali že sa tak stalo na zásah anjela z neba – a Filoménino telo vytiahli na breh, kde sa prebrala.

Cisár hneď začal špekulovať, že šlo o dôkaz jej „čarodejníctva“ a vymýšľal nové tresty akými by ju mohol trápiť. Takto ju dal vláčiť rímskymi ulicami za vozom. Lenže aj odreniny a rany z ťahania sa jej vo väzení zázračne vyliečili. Dioklecián povolal lukostrelcov, aby ju usmrtili, no podľa legiend sa ich vystrelené šípy od nej otočili a usmrtili ich. Napokon dal starý Dioklecián malú Filoménu sťať, čo bolo pre ňu konečným oslobodením od strašného pozemského utrpenia, ktorým si muselo mladučké dievča prejsť.

Hrobku sv. Filomény sa podarilo objaviť až v roku 1802, teda 1500 rokov po jej tragickej smrti. Hrobka niesla latinský názov, ktorý sa dá preložiť ako „Pokoj s tebou Filoména“. Aj vďaka tomuto objavu sa v 19. storočí stala sv. Filoména veľmi známou medzi bežným obyvateľstvom. Najviac ju však preslávili početné zázraky, ktoré sa stali na príhovor ku tejto svätici.

Takto napríklad po modlitbe ku nej v roku 1835 už mŕtva manželka Bernarda Fazia vstala zo svojej truhly a šla sa do kostola, kde mala mať pohreb, poďakovať Bohu za tento zázrak. Tento prípad je miestnymi úradníkmi a kňazmi dobre zdokumentovaný. Ešte o rok skôr sa po modlitbu ku sv. Filoména zázračne zastavil požiar, ktorý hrozil až zničením mestečka Poggio Cinolfo.

Často uvádzaný je aj prípad francúzskej šľachtičnej Pauline Jaricotovej, ktorá sa v roku 1837 napriek svojej ťažkej chorobe vydala do Talianska uctiť si pozostatky sv. Filomény a poprosiť ju o pomoc. Koncom januára sa ťažko chorá žena stretla aj s pápežom Gregorom XVI. Pauline bola na tom už tak zle, že sa zdalo, že každým dňom umrie. Potom, čo však vošla do cieľa svojej cesty, úplne vyzdravela na nesmierny údiv množstva svedkov. Dokonca aj sám Gregor jej poslal blahoprajný list, keď sa dozvedel o zázraku, ktorý sa udial.

Pri príležitosti sviatku sv. Filomény – 11. augusta – preto tiež Christianashop dáva do pozornosti publikáciu Libora Rosnera „Tichá ruža mučeníctva – Sv. Filoména“, ktorá do podrobností opisuje príbeh tejto inšpiratívnej mladej svätice.

Knihu „Tichá ruža mučeníctva – Sv. Filoména“ od autora Libora Rosnera si môžete objednať na tejto webovej adrese:
Tichá ruža ruža mučeníctva - Sv. Filoména - Christianashop.sk
MG
Sv. Filoména – malá trpiteľka a veľká orodovníčka kresťanov
dominikguzman
Ale Zachej ju má v slovenčine a nie v češtine tu: Tichá ruža mučeníctva (Libor Rösner) • Zachej.sk Keď môžem, tak preferujem slovenčinu pred češtinou, nič v zlom.
Immanuela Sophia
Zítra je poslední den Noveny ke sv.Filimence 😇 🙏 🙏 😇