Clicks1.3K

Liberálom (aj v Cirkvi) začína prekážať orientácia najväčšej katolíckej televíznej siete EWTN

Liberálom (aj v Cirkvi) začína prekážať orientácia najväčšej katolíckej televíznej siete EWTN.

Najväčšia celosv
etová katolícka televízna sieť Eternal Word Television Network (EWTN), so sídlom v USA, ktorú založila v roku 1980 sestra Angelica, začína prekážať liberálom nielen mimo Cirkvi, ale aj v jej radoch.

Poukazujú na množstvo politicky nekorektných príspevkov, kritizovanie pápeža Františka či podporu Trumpovej administratívy. Ich zdesenie sa týka aj personálnych zmien, ku ktorým došlo na prelome roka, a ktoré v televízii uprednostnili redaktorov s konzervatívnymi názormi.

Medzi nich zaradili aj Kimberly Hahnovú, manželku slávneho katolíckeho apologétu a teológa (bývalého protestanta) Scotta Hahna, ktorá bude mať nový program venovaný ženám alebo Timothy Gordona, ktorý je známy svojimi pravicovými názormi, a ktorý prirovnal hnutie Black Lives Matter k teroristickej organizácii. Ďalšou novou konzervatívnou tvárou v EWTN sa stala mladá Montserrat Alvaradová, ktorá je riaditeľkou Beckettovho fondu pre náboženskú slobodu.

Sťažnosti na EWTN priniesla organizácia National Catholic Reporter (NCR), ktorá sa sama označuje za „progresivistickú“. Hlási ďalej, že EWTN sa vzdala pokračovania rozhlasového programu „Open Line“ s o. Larry Richardsom, údajne preto, že sa v programe často zastával pápeža Františka.

Upozorňuje aj na zmenu, ktorá nastala koncom novembra. EWTN pozastavila vysielanie programu, v ktorom vystupoval newyorský kňaz o. George Rutler. Bol však obvinený zo sexuálneho obťažovania ženy, slúžiacej v bezpečnostných službách budovy potom, čo ho údajne nahrala pri sledovaní gay porna. O. Rutler obvinenia poprel a newyorská arcidiecéza uviedla, že prípad vyšetruje okresný prokurátor.

Situácia pripadá agentúre NCR závažná, pretože šéf EWNT, Michael Warsaw je stále konzultantom Vatikánskeho dikastéria pre komunikáciu. NCR pritom označuje za jeden z hlavných prehreškov EWNT fakt, že sieť poskytuje v programe Raymonda Arroya pravidelne priestor bývalému pápežskému nunciovi v USA, arcibiskupovi Carlovi Viganòvi.

Proti EWNT sa ozval aj známy jezuita o. James Martin SJ, ktorý verejne podporuje iniciatívy LGBT hnutia a je tiež konzultantom Vatikánskeho dikastéria pre komunikáciu. Obvinil EWNT z toho, že umožňuje kritické komentáre k Svätému otcovi a dodal, že EWNT by sa mala skôr volať Eternal Viganó Television Network. Otázkou zostáva, ako by sa potom, vzhľadom k aktivitám o. Martina, mala volať agentúra America Media, ktorej je šéfredaktorom.

Najvyšší tromf politickej korektnosti, ktorý vytiahla progresívna NCR, bol odchod Glorie Purvisovej z EWNT, ktorá bola, ako uvádza NCR „jedinou afroamerickou ženou v EWTN“. 30. decembra oznámila EWNT zrušenie jej programu. Za týmto krokom je podľa NCR fakt, že Purvisová vyjadrovala zdesenie nad smrťou Georgea Floyda a bojovala proti rasizmu.

Z uvedených informácii môžeme usudzovať, že polarizácia medzi dvoma víziami sveta, liberálnou a konzervatívnou, sa prehlbuje a bude narastať. Tak, ako budú liberáli naďalej postupovať v deštrukcii tradičného obrazu sveta a človeka, tak budú konzervatívci vo svojom zúfalstve strácať strach a v istote neodvratného konfliktu budú odhadzovať z ideového „balóna“ (pokiaľ nechcú klesnúť do liberálneho mora a utopiť sa) vrecia s liberálno-konzervatívnymi polovičatosťami.

BM
alianciazanedelu.sk/archiv/7920