Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks1.1K

Žena so závojom na svätej omši nie je staromódna

Zatiaľ čo cirkev mnohé zo svojich nádherných tradícií minimalizuje kvôli pohodliu svojich veriacich, veľa žien, mladých aj starších, sa rozhodlo v poslednom období vrátiť k jednému z nádherných zvykov. K noseniu závoja, mantilly.

Vďaka svojim koreňom v biblickej tradícii je zvyk nosiť závoj na sv. omšu dlhotrvajúci a krásny kúsok našej katolíckej tradície, a hoci za touto tradíciou je nesmierne bohaté pozadie, ponúkame na úvod tri veľké dôvody, prečo si zadovážiť svoju vlastnú mantilu.

1) Závoj je fyzická pripomienka, že vstupujete do posvätného priestoru

Od veľkých bazilík a katedrál po celom svete až po vlastnú domácu kaplnku je každý katolícky kostol Božím domom a každá omša je Jeho obetou. Z tohto dôvodu sa snažíme dobre obliecť na omšu ako znak úcty k domu Pána a sviatosti, ktorú prijímame. Avšak kostolný závoj rozširuje túto prax na oddanosť. Aj keď existuje veľa dôvodov na obliekanie závoja, mantilla je vyhradená len pre kostol a len pre samotný kostol. Stáva sa stálou pripomienkou dôstojnosti miesta, prípravy na omšu, ktorá je jedinečná a svätá.

Rovnako ako krása budovania cirkvi je sama o sebe vizuálnym hymnom k sláve Božej, neobliekame sa dobre pre svoju vlastnú slávu, ale ako fyzickú formu oddanosti a bohoslužby. Preto kostolný závoj označuje tieto prípravy za posvätné: nielenže sa „obliekame“; ale my sa pripravujeme na bohoslužby.

Mala som tú česť stráviť posledný semester v zahraničí s rakúskym programom Františkánskej univerzity a počas cestovania som sa rozhodla vziať so sebou svoju mantillu a nosiť ju, kedykoľvek som vstúpila do kostola. Okrem toho, že zakladanie a skladanie závoja sa dialo bez ťažkostí (najmä počas peších túr v Ríme), tento zvyk spôsobil, že mi pomohol pochopiť rozdiel medzi vstupom do kostola a akýmkoľvek iným turistickým miestom a bol dôslednou pripomienkou, že každý kostol, bazilika a katedrála je posvätná a bola v nej umiestnená Eucharistia.

Zatiaľ čo som tam bola, aby som „videla“ rôzne pamiatky a pozoruhodnosti, bolo tam niečo dôležitejšie, a to bolo to, že som tam ako pútnik.

2) Závoj je príznakom ženskej dôstojnosti

Jednou z najviac frustrujúcich mylných predstáv o praktikovaní závoja je myšlienka, že závoj predstavuje mužskú dominanciu v cirkvi, že existuje preto, aby „ponížil“ ženy a pripomenul im ich miesto. Určite táto prax pripomína ženám naše miesto, no vonkoncom to nie je ponižujúce!

Závoj označuje ženu za zasvätenú, nie vo formálnom zmysle náboženského sľubu, ale v univerzálnom zmysle, že každá žena je posvätná. Naozaj, v rámci tradície Cirkvi, zakrývame to, čo je posvätné, od príbytku, v ktorom prebýva náš Pána vo forme Bohostánku, až po oltár, na ktorom je obetovaný.

Žena je označená svojou mantillou ako príslušnosť k Bohu. Sme zahalené, nie preto, že patríme k honosnej patriarchálnej hierarchii, ale preto, že patríme k Bohu.

Táto koncepcia zahalenej posvätnosti je jedinečne spojená s osobitnou dôstojnosťou a úlohou ženy. Jedným z dôvodov, prečo sa obliekame skromne, je chrániť krásu ľudského tela pred tým, aby sa stalo bezpredmetným, a čo je zásadnejšie pre našu ženskosť. Žena je sama závojom nad svojím životom – pretože jej lono je jediné schopné niesť život.

Závoj je teda doslovným aj symbolickým závojom, závojom nielen pred očami posvätného, ale aj nad posvätným.

3) Závoj je polovicou krásnej dvojitej tradície

Závoj je tiež znakom pokory a oddanosti. Mantilla, ktorou sa majú zakryť ženské vlasy (ktoré sa tradične považujú za ženinu vrcholnú krásu), sa stáva symbolom pokory a oddanosti. Všetci poznáme úctu, ktorá sa má v kostole preferovať; znížime napríklad intenzitu našich hlasov, aby sme nerušili priestor modlitby. Účelom závoja je vizuálne predstavovať tú istú úctu.

Kým osobitný akt závoja sa však týka iba žien, túto úctu by mali praktizovať všetci. Tradícia závoja sa preto odráža v povinnosti muža zložiť si klobúk v kostole. V skutočnosti to pre mužov bolo zvykom, keď dokonca prešiel okolo kostola, ako známka oddanosti Eucharistickému Kristovi, rovnako ako pri pozdravovaní so ženou, išlo o zloženie pokrývky hlavy.

Závoj sa tak podieľa na duálnej tradícii, keď muži a ženy pri vstupe do kostola odkrývajú a zakrývajú hlavy.

Táto tradícia skutočne odráža všeobecnú povahu spirituality pre mužov a ženy. Zatiaľ čo celé ľudstvo je povolané na rovnakú úroveň svätosti, muži a ženy majú rôzne cesty a povolania.

Rovnako ako muži a ženy vykonávajú rôzne povolania, alebo dokonca protichodné povolania, aby získali rovnakú svätosť, oni sami tiež sledujú tradície zrkadlového obrazu a vyjadrujú rovnakú úctu k Pánovmu domu.


A bonus? Závoje sú jednoducho krásne!
Peter(skala)
Rozdiel medzi mužom a ženou pri nosení pokrývky hlavy:

Pokrývky hlavy znazornuju bud nadradenosť alebo naopak podriadenosť.
Avšak nie v zmysle medzi mužom a ženou ale medzi nimi a Bohom, čo sa týka ohlasovania Božieho Slova. Kedže muž má poslanie ohlasovať Božie Slovo na verejnosti v zastupení Boha, tak jeho pokrývka má vyzerať dominantne-vystupujuca nahor. Preto knazi a biskupi maju pokrývjky …More
Rozdiel medzi mužom a ženou pri nosení pokrývky hlavy:

Pokrývky hlavy znazornuju bud nadradenosť alebo naopak podriadenosť.
Avšak nie v zmysle medzi mužom a ženou ale medzi nimi a Bohom, čo sa týka ohlasovania Božieho Slova. Kedže muž má poslanie ohlasovať Božie Slovo na verejnosti v zastupení Boha, tak jeho pokrývka má vyzerať dominantne-vystupujuca nahor. Preto knazi a biskupi maju pokrývjky hlavy vyustene smerom nahor. Počas kázne kňaz aj biskup má pokrývku stále nahlave, až ked pristupuje k premeneniu Pána, vtedy sklana pokryvku z hlavy, aby dal najavo, že prichádza väčší ako on, lebo prichádza Najvyšší hovoriť rečou premenenia Božieho Tela a Krvi.

Kedže laici-muži prichadzaju do kostola aby počuvali Božie Slovo, preto dávaju pokryvku-klobuky dole, lebo vo všeobecnosti sú to pokrývky, ktoré dominuju svojim tvarom.
Keby muži nosili pokrývky hlavy ako nosili kedsi izraeliti, čiže dečky na hlave, tak by si ich ani nemuseli davať dole. Avšak také nie su - nemaju a preto dominantne pokryvky musia dať dole.
Hovorí sa tomu, že so slušnosti, ale prakticky ťažko niekto vysvetlí, prečo je tomu tak.

Aj ženy prichadzaju počuvať Božie Slovo a preto by nemali mať nahlave dominantne klobuky, ale len dečky alebo nazveme to ako chceme - vid.priklad žena na obrazku. Častokrat ženy tieto detaili nerozlišuju, myslia si, že je jedno čo maju na hlave, hlavne že niečo maju, kedže to maju povolene podla všeobecnej mienky. V skutočnosti sa to len akceptuje ako niečo na čo maju právo a je to lepšie ako keby mali ukazovať prefarbene vlasy, alebo ostrihane vlasy, či pozaplietane vlasy. Tak, či tak, treba rozlišovať.
ľubica
tymian, ked nerozumieš TLO , neporozumieš ani tomuto... nerozumieš lebo nechceš....
Tymián
Ľubica, povedz pravdu, ty nosíš závoj na každej sv.omši?
Ak áno, tak ja budem skladať čiapku pred každou návštevou kostola. A ak nie aj tak.
ľubica
to je smutné tymian a velmi že ako chlap doteraz ste neskladali čiapku pred každou návštevou kostola. Návšteva kostola je čo podla vás? Nakuknutie do kostola? Alebo osobná chvíla na modlitbu 5-10 min? Alebo ten termín má označovať návštevu bohoslužby? 🙄 ... to dúfam nie..... 🤨 lebo to je potom absencia viery, takto označovať účasť na sv. Obete, teda na liturgii sv. omši....
PS: A znovu opakujem: …More
to je smutné tymian a velmi že ako chlap doteraz ste neskladali čiapku pred každou návštevou kostola. Návšteva kostola je čo podla vás? Nakuknutie do kostola? Alebo osobná chvíla na modlitbu 5-10 min? Alebo ten termín má označovať návštevu bohoslužby? 🙄 ... to dúfam nie..... 🤨 lebo to je potom absencia viery, takto označovať účasť na sv. Obete, teda na liturgii sv. omši....
PS: A znovu opakujem: ak nechces rozumiet TLO, nechces si o tom prečítat, ved materiálov o TLO je tu na gtv dost.... nebudem o tejto veci a o závoji, s tebou viest dialog.... to pre tušenie že si agent KBS! ..... a máš aj foťák? tak si ho zober a cvakni ma....
Tymián
OK. Neviem, ale mne tie zavoje na hlave akosi nesedia. Určite som zato, aby sa ženy obliekali primerane kvôli posvatnosti miesta...a aby nedrazdili svojím oblečením mužov, to áno...
Peter(skala)
sv.Pavol hovorí že žena má na miesto závoja vlasy, takže ak žena má dlhé vlasy, potom nie je také hrozné, ked nenosí šatku. Avšak u reholných - zasvätených žien to je iné... prečo?

ide o mentalitu ženy, ktorá je iná ako mužská:
žena totiž nedokaže až tak odolávať hriechu ako muž, ked ide o krásu. Boh totiž stvoril ženu tak aby bola pre muža i svet obrazom Božej krásy a dal im k tomu aj dary, …More
sv.Pavol hovorí že žena má na miesto závoja vlasy, takže ak žena má dlhé vlasy, potom nie je také hrozné, ked nenosí šatku. Avšak u reholných - zasvätených žien to je iné... prečo?

ide o mentalitu ženy, ktorá je iná ako mužská:
žena totiž nedokaže až tak odolávať hriechu ako muž, ked ide o krásu. Boh totiž stvoril ženu tak aby bola pre muža i svet obrazom Božej krásy a dal im k tomu aj dary, ale na druhej strane maju kvôli tomu ťachší zapas so Zlým, ktorí ich pokuša viac práve v tejto oblasti.

Všimni si kolko hriechov su schopne urobiť ženy pre krasu a kolko muži?
Je tam diametralni rozdiel a preto žena potrebuje sa zaroven chraniť pred vlastnou ctižiadostivosťou a namyslenosťou, ktorá aj ked je od Zleho, predsa vychádza z jej srdca, ak podlieha viac samotnej krase ako Bohu. Ked si ciel zamiena za prostriedok.

Žena na rozdiel od muža ešte aj kvôli vlasom dokaže zhrešiť resp. kvôli výzoru hlavy a preto Boh jej dáva určité obmedzenia, aby to dokazala korigovať v rozmedzí čností.
Preto Pavol zaroven hovorí, že žena by nemala nosiť drahe šperky, pozaplietane vlasy... doslovne hovorí, že nemá nosiť pozaplietané vlasy?

Prečo nie kratke vlasy?
Kratke vlasy spôsobuju, že zaroven odhalia krk, ktorý je pre mužov velkým vplyom, aj ked si to nie každý chce priznať. Podvedome ale u dospelých a skusených ludí aj vedome dochadza k pokušeniu.

Všimni si ako sa správaju muži, hlavne nadriadení... ku ženám, ktoré s nimi spolupracuju vo vyzývavých šatach ale aj výzore, čo sa týka hlavy, vlasov, šminky... ako podliehaju ich pôvabu, ktorý je zmyselný a muža lachšie ovladatelný. Taku ženu skôr prijmu do zamestnania alebo im vyhoveju aj v tom, čo nepovažuju za správne.

Mnohé ženy to vedia a napriek tomu to robia, lebo su to ich zbrane a nechcu kračať uzkou a namahavejšou cestou.

tak preto ten závoj a preto mníšky, ked vidim ako nosia zavoje LEN ako nejaký doplnok prišpendlený na konci temena, tak mi je až smiešno, že nepochopili zmysel závoja a kratke sukne to čisto výsmech zasvätenemu životu 😀
Lola123456
Krásne vysvetlené, vďaka.