pl.news
562

Nazwiska winnych Traditionis Custodes

Traditionis Custodes (TC) było, poza tym, że odpowiedzialnym był Franciszek, pomysłem włoskich biskupów, powiedział francuski ojciec Claude Barthe na blogu Rorate-Caeli.blogspot.com (30 lipca).

Biskupi w Ameryce i Francji, gdzie obrządek trydencki jest bardziej rozpowszechniony, byli zaskoczeni TC i zareagowali ze wstrzemięźliwością.

Barthe ujawnia, że Sekretariat Stanu Parolina – który jest prawą rąkę Franciszka – "kierował tym wszystkim", ale był "niezwykle dyskretny". Pojawiły się prośby, prawdopodobnie ze strony Ladarii (Kongregacja Nauki Wiary), o odłożenie TC, aby "nie rozpętać nowej wojny liturgicznej w Kościele".

Nazwiska głównych winowajców to: Bergoglio, Parolin, jego zastępca Peña Parra, Versaldi (Edukacja Katolicka), we współpracy z przedstawicielami Liturgii, Duchowieństwa, Biskupów i Sekretariatu Stanu, którzy uczestniczyli w spotkaniach antymszowych.

Inna duża grupa lobbystyczna pochodziła z Włoch, gdzie młodzi księża dopiero teraz budzą się, celebrują Ryt Trydencki i przyjmują idee katolickie.

Głównym powodem nienawiści wobec Mszy jest według Barthego doktryna, którą ona reprezentuje, oraz to, że "kładzie palec na tym, co boli, mianowicie na doktrynalnym statusie Vaticanum II, który nigdy nie został rozstrzygnięty."

Grafika: © Joseph Shaw, CC BY-NC-SA, #newsClesmqprtj