Clicks22
Bob

Chiny mogą zostać pozwane na biliony dolarów za straty spowodowane koronawirusem.

Źródło: 123rf.com

Zachód oskarża Chiny o zatajanie informacji, związanych z pojawieniem się i wybuchem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dezinformacja sprawiła, że wirus szybko pojawił się w większości państw, a świat nie zdążył się przygotować na pandemię. Brytyjski think tank uważa, że Chiny powinny zostać pozwane o wypłatę gigantycznego odszkodowania.

Organizacja The Henry Jackson Society przygotowała raport, w którym oskarżyła Chiny o zatuszowanie rzeczywistej skali epidemii koronawirusa. Obliczono również, że z powodu trwającej pandemii, państwa z grupy G7 poniosą straty w wysokości co najmniej 6,5 biliarda dolarów. Nie chodzi tu tylko o śmierć ludzi, ale też o katastrofalny w skutkach zastój gospodarczy.

Brytyjski think tank twierdzi, że Chiny mogą zostać pozwane na 10 różnych sposobów, w zgodzie z prawem międzynarodowym. Przede wszystkim, tamtejsze władze od samego początku uspokajały, że sytuacja jest pod pełną kontrolą, a koronawirus nie rozprzestrzeni się na inne państwa. Ponadto, chiński rząd powiadamiał, że nie było żadnych dowodów na transmisję wirusa z człowieka na człowieka.

Dopiero 31 grudnia, Chiny oficjalnie powiadomiły Światową Organizację Zdrowia o niebezpiecznej chorobie COVID-19, jaką wywołuje nowy koronawirus. Tymczasem chińska gazeta South China Morning Post, powołując się na dokumenty rządowe, informowała o niemal 200 przypadkach zakażenia na dzień 27 grudnia. Brytyjski think tank wskazuje, że Chiny zamiast udostępniać wszystkie dane związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zatajały informacje, a nawet uciszały lekarzy, którzy głośno ostrzegali przed epidemią.

Brytyjscy specjaliści sugerują pozwanie Chin w strukturach Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i Stałego Trybunału Arbitrażowego, Światowej Organizacji Handlu, Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza oraz sądów lokalnych w Chinach i innych państwach świata. Nie można wykluczyć, że koronawirus został celowo rozprzestrzeniony po świecie, aby osłabić Stany Zjednoczone i cały szeroko rozumiany Zachód. W tym kontekście, koronawirus SARS-CoV-2 należałoby traktować jako broń biologiczną.

Źródło: zmianynaziemi.pl/wiadomosc/chiny-moga-zost…