Christmas Campaign: Financial Insights
Clicks696
PiotrM
6

Słowa rzecznika Episkopatu będą miały poważne konsekwencje.

Słowa rzecznika Episkopatu będą miały poważne konsekwencje. Umywanie rąk w chwili krytycznej zawsze zmienia bardzo wiele

Kościół

opublikowano: 10 godzin temu

aktualizacja: 3 godziny temu


autor: Fot. wPolityce.pl

Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu Polski, przypomniał ważną rzecz: sprawa aborcji nie dotyczy „praw kobiet”, ale prawa każdego człowieka do życia.

To nie jest tak, że jedno prawo do życia może niwelować prawo drugiego. Że w imię dobra jednego prawa możemy zniszczyć prawa drugiego. Na tym polega trudność dialogu

— zaznaczył ks. Gęsiak.

Ale na tym się nie skończyło. Zapytany o tzw. kompromis aborcyjny, ks. Gęsiak odpowiedział:

Musimy szukać rozwiązań i nie znaleźliśmy tego w Polsce. Kompromis był taką drogą pośrednią, która uspokajała sytuację. To jest też konflikt polityczny.

O protestujących wyraził się zaś tak:

To jest ważna grupa i trzeba jej słuchać. I to nie jest mała grupa, bo protesty objęły cały kraj.

W sumie rzecznik KEP podkreślił, że orzeczenie TK jest „decyzją polityczną”, a Kościół nie chciał tej „wojny”.

To jest decyzja polityczna. To nie Kościół tę wojnę wywołał. Naprawdę nie chcieliśmy tej wojny.

Musimy żyć, wybierać władze, wybieramy je, i te władze zdecydowały tak, a nie inaczej. Ja nie chcę powiedzieć, że to była dobra decyzja.

Ta wypowiedź stoi w sprzeczności z oświadczeniem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego:

Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego – napisał w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być chronione przez państwo.

Również abp Marek Jędraszewski dziękował sędziom TK:

Trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość podaną właśnie dzisiaj, w obchodzoną przez nas tutaj na Białych Morzach w Krakowie, w sanktuarium św. Jana Pawła II uroczystość. Uroczystość papieża, który pragnął przejść do historii przede wszystkim jako papież rodzin.

Wyrażamy wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów i uczestników wielkiego ruchu społecznego, który stanął w obronie świętości każdego ludzkiego życia od momentu jego poczęcia do chwili naturalnej śmierci.

Słowa ks. Gęsiaka są w istocie radykalnie inne i w tonie, i w przesłaniu. Dystansują Kościół od decyzji, która pewnie by nie zapadła, gdyby nie stałe podkreślanie przez wielu biskupów i księży konieczności ochrony każdego życia, zwłaszcza najsłabszego. Gdyby nie częsta krytyka tzw. kompromisu aborcyjnego. Czasem krytyka bardzo ostra.

Być może ta różnica to wynik podziałów w Episkopacie. Podziałów, które istnieją od dawna. Być może. Ale trzeba też powiedzieć, że takie wypowiedzi:

To jest decyzja polityczna. To nie Kościół tę wojnę wywołał. Naprawdę nie chcieliśmy tej wojny -

— będą miały swoje konsekwencje. Nie stając w obronie sędziów i Trybunału w takim momencie, absurdalnie sprowadzając całą sprawę do „decyzji politycznej”, umywając ręce od sporu, duża część Kościoła odbiera sobie prawo do kierowania pod adresem obozu rządzącego postulatów, które w realizacji są bardzo trudne albo trudne, które wymagają odwagi i wiążą się z ogromnym ryzykiem. I nawet nie trzeba tłumaczyć, dlaczego tak się dzieje.

I nie chodzi tu o tę konkretną konstelację polityczną. Nie, to coś, co zostanie z nami na dłużej.

Zresztą, może o to chodzi, by nie musieć takich postulatów już stawiać?

Mówiąc w skrócie: wiadomość jest jasna, czytelna i zrozumiała. Nic więcej dodawać nie trzeba.
JezusMaryja1
Kosciol katolicki w swoich najwyzszych pasterzach /dzis to juz tylko NAJEMNICY masonscy/ zostawia wiernych samym sobie lub stara sie ich zmodernizowac, czyt. poddac obrobce masonskiej.
Tymoteusz
Marek Miśko do kapłanów i kard. Kazimierza Nycza :

drive.google.com/…nr6Vs02QJUJP4mSLDCj-aFIVW/view
MementoMori+++
Wypowiedzi prymasa i episkopatu , dyspensy od mszy świętych , świętokradcze komunie na ręke , zakaz klękania , odżegnywanie się od wiernych świeckich . Prosi się aby zostawić tych najemników . Bo najwyraźniej ci protestujący to chyba ich wierni , bo nas nie dobrze traktują ci pasterze . Wiernych olewają , Boga olewają a przecież to oni powinni wychodzić i bronić owiec. Zachowują się jak królowie …More
Wypowiedzi prymasa i episkopatu , dyspensy od mszy świętych , świętokradcze komunie na ręke , zakaz klękania , odżegnywanie się od wiernych świeckich . Prosi się aby zostawić tych najemników . Bo najwyraźniej ci protestujący to chyba ich wierni , bo nas nie dobrze traktują ci pasterze . Wiernych olewają , Boga olewają a przecież to oni powinni wychodzić i bronić owiec. Zachowują się jak królowie . Zamieszki pod ich kościołami, a nawet nie wyjdą na zewnątrz, bo tak zajęci sobą że co się będą narażać, mają ważniejsze sprawy .
Wieczne Odpoczywanie Amen
mam marzenie...

aby biskup, jeden
obojętnie który

położył ręce
wzniósł oczy w pokorze
poprosił
o
koniec udręki
dla wiernego sparaliżowanego
i
aby on powstał
dając świadectwo
potęgi
wiary
i Boga Wszechmogącego..
Quas Primas
Ot.... owoce soboru wat II!!!
Dodajmy, że śmierdzące owoce!
Marzy im się Miłosierdzie bez żadnej skruchy i nawrócenia.
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
,,To jest decyzja polityczna. To nie Kościół tę wojnę wywołał. Naprawdę nie chcieliśmy tej wojny.'' Czyli Kościół nie wie, czy jest za życiem, czy przeciw? To jakie jest Kościoła jednoznaczne zdanie? Niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie, a co nadto jest od złego pochodzi! Brak jasności wypowiedzi i za dużo bełgotliwych słów, wskazuje od kogo ta mowa pochodzi!!!