Peter(skala)
151

list Patrika Danišku k 4 antiinterrupčným návrhom

Dobrý deň,

v parlamente to opäť poriadne žije, pretože na prebiehajúcej schôdzi parlamentu sú predložené štyri návrhy zákonov na zlepšenie ochrany života.

Krátky súhrn návrhov:

OĽaNO/KÚ – mení terminológiu na umelé ukončenie tehotenstva, predlžuje lehotu na premyslenie zo 48 na 96 hodín, zlepšuje poučenie pred potratom, umožňuje kontrolu potratových kliník ministerstvom zdravotníctva, zavádza dve nezávislé lekárske správy pri potrate zo zdravotného dôvodu, ruší reklamu na potrat, rozširuje možnosti sociálnej pomoci pre tehotné matky, zisťuje viac informácií o príčinách potratu, dáva možnosť prijať časť príspevku pri narodení dieťaťa už počas tehotenstva, dorovnáva príspevok pri narodení štvrtého a ďalšieho dieťaťa a zvyšuje príspevok pri narodení ťažko postihnutého dieťaťa.

Nezaradení poslanci (Taraba, Podmanický, Kuffovci) – zlepšuje poučenie pred potratom, zavádza možnosť utajeného tehotenstva s poberaním nemocenského, ruší preplácanie potratu po 40. roku veku matky.

ĽSNS 1 – znižuje hranicu pre potrat z 12 na 8 týždňov tehotenstva a ruší potratovú turistiku.

ĽSNS 2 – ruší potrat na žiadosť (potraty by zostali legálne len z najvážnejších situáciách – ohrozenie matky, ťažké poškodenie dieťaťa, tehotenstvo ako následok trestného činu) a ruší potratovú turistiku.

Najväčšiu šancu na úspech má návrh poslancov klubu OĽaNO. Ten obsahuje viacero zmien, ktoré sme v pro-life hnutí pri rôznych príležitostiach navrhovali, napríklad aj pri Národnom pochode za život. Podľa všetkého by mal tento zákon prejsť prvým čítaním, zrejme v utorok. Potom však prídu na rad pripomienky, ktoré môžu zákon vylepšiť, ale aj zhoršiť (najmä ak sa bude z jednotlivých bodov ustupovať).

Dúfam, že sa poslanci nenechajú zastrašiť liberálnymi médiami, veď naozaj navrhujú dobré veci. Liberálne médiá a politici opäť ukazujú, že sú ochotní rozpútať vojnu aj voči miernym zmenám, čím jasne ukazujú svoju radikálnu povahu.

Ostatné návrhy zákonov nemajú žiaľ z politických dôvodov veľkú šancu na úspech (ide o opozičné návrhy, navyše niektorí poslanci za návrhy ĽSNS nehlasujú). No napriek tomu verím, že i aktivita opozície má význam, lebo pomáha zviditeľňovať tému a môže tak povzbudiť parlament ako celok, aby sa veci posúvali dopredu.

Na podporu legislatívnych zmien vznikli aj dve petície, ak ste ich ešte nepodporili, prosím urobte tak (môžete obe súčasne):
Petícia CitizenGO: citizengo.org/…/180863-podporuj…
Petícia Fóra života: www.peticia.sk/podporme-matky/

Teraz mi dovoľte krátku úvahu k otázke, ktorá mi veľmi leží na srdci.

V diskusiách sa objavujú rôzne vyjadrenia, či je lepšie podporovať prevenciu proti umelým potratom, alebo sa usilovať o ich zákaz. Akoby prevencia a zákaz boli vzájomne nekompatibilné! Pozrite sa na tému drog – robí sa prevencia, no súčasne je predaj drog zákonom zakázaný. Alebo sa pozrite na tému násilia – robí sa prevencia, no súčasne je ublíženie na zdraví trestný čin. A mohli by sme pokračovať. Prevencia a ochrana sú dva piliere, ktoré sa vzájomne podporujú. Tak by tomu malo byť aj v prípade umelých potratov.

Je úplne legitímne, aby sa politici pokúsili prijať zákon, ktorý zlepší prevenciu. Ak je priechodný, bola by chyba taký zákon nepredložiť a neprijať ho, pretože môže pomôcť v konkrétnych situáciách. Ale súčasne je dôležité, aby sme pamätali aj na to, že umelý potrat je nespravodlivosť, ktorú treba zastaviť. Pro-life hnutie je hnutím za zrovnoprávnenie nenarodených s narodenými. A kým nebude dosiahnutá rovnosť v práve na život všetkých ľudí, stále bude o čo v legislatíve (i praxi) bojovať.

Pekný článok na túto tému napísal Juraj Šúst, ktorý Vám chcem týmto dať do pozornosti: www.christianitas.sk/nevyziadane-rad…

Zdá sa, že nás v téme ochrany života čaká posun vpred. Nechcem predbiehať, stať sa môže čokoľvek, ale ak to vyjde, už veľmi sa na to teším. Bol by to po dlhom čase vytúžený krok k zlepšeniu postavenia nenarodených detí. Podporujme našich politikov, aby odhodlane vykročili vpred.
Peter(skala)
... načo sa ludia vôbec pýtajú, ktoré zo 4 navrhov uprednostňovať, keď aj tak poslanci majú dať hlas každému jednému návrhu?!
... samozrejme, aj ostatní ludia sa maju snažiť jednak informovať o všetkých 4 navrhoch, ale zaroven aj ich podporovať, lebo aj keby len 1 z nich mal prejsť, tak je to krok vpred ako hovoril už sv.JPII., že je potrebné zmeniť interupčný zakon aj keby malo ísť len o malý …More
... načo sa ludia vôbec pýtajú, ktoré zo 4 navrhov uprednostňovať, keď aj tak poslanci majú dať hlas každému jednému návrhu?!
... samozrejme, aj ostatní ludia sa maju snažiť jednak informovať o všetkých 4 navrhoch, ale zaroven aj ich podporovať, lebo aj keby len 1 z nich mal prejsť, tak je to krok vpred ako hovoril už sv.JPII., že je potrebné zmeniť interupčný zakon aj keby malo ísť len o malý krok k vylepšeniu.

Čo sa týka hlasovania poslancov:
Znova uvidíte ktorý politik (poslanec) ako bude hlasovať - ktorý podporí z jednotlivých navrhov a to svojim hlasom. Podotýkam, kto by nevedel, tak poslanec môže dať hlas každému jednému navrhu.

Znova budeme svedkami toho, ako poslanci nebudu chcieť podporiť navrh, ktorý najviac zakazuje potraty a napriek tomu ho nepodporia svojim hlasom, pretože ho navrhuje strana, ktoru neznášajú.

Tam sa ukaže charakter aj pokrstených ako viac daju na stranickosť, ako keby mali podporiť čo najlepší navrh.

Mrzí ma, že najlepšie navrhy zo strany LSNS su medialne málo zname až zamerne ututlávané, dokonca aj samotná NRSR a Media nezverejnuju presný datum tejto tak velkej udalosti.

Keby nebolo niekolkých kresťanských medií, ktoré o tom píšu, tak až do utorka by sa málo, čo vedelo, ale keby išlo o korupciu zo strany liberalnych medii, tak to by bolo v každom zapredanom médiu.

Ináč, ked sme pri korupcii: ževraj korupcia je dôležitejšou temou ako interupcie.... a o čom je asi tak iterupcia? Ved za nou sa skrývaju korupčne škandali, ale to akosi nechcu počuť a ani vidieť, lebo im ide znova o stranicke tričko