ľubica
počet k 21.5.......... 2719 /18:00/
One more comment from ľubica
ľubica
TOTO JE UZASNE! TA JEDNOTA VERIACICH, POVEDAT HIERARCHOVI JASNE NIEEE! svatemu prijimaniu na ruku!!!! citajte !
Libanon: biskupovia využívajú koronavírus aby zaviedli sv. prijímanie do ruky
dyk
U nás už nie je problém prijímania na ruku, lebo sa uz môže prijímať na jazyk. A je to :) ale sú ľudia, ktorý prijímajú na ruku. Je to zatiaľ legálne.
ľubica
Ja zas viem o jednom fararovi vraj zvyšoval počas prijímania hlas na dvoch veriacich, ktorí chceli prijať na ruku,Jednému mužovi povedal, že on rozdáva prijímanie a jednej žene povedal, že čaká na jej jazyk :)
Každy knaz ma byt každým dnom , mesiacom , rokom Alter Christus.... ku koncu svojho života ma mať KRISTA V DNA... čiže to Kristus ich napomenul, aby sa nebali prijimat do ust, krásne …More
Ja zas viem o jednom fararovi vraj zvyšoval počas prijímania hlas na dvoch veriacich, ktorí chceli prijať na ruku,Jednému mužovi povedal, že on rozdáva prijímanie a jednej žene povedal, že čaká na jej jazyk :)
Každy knaz ma byt každým dnom , mesiacom , rokom Alter Christus.... ku koncu svojho života ma mať KRISTA V DNA... čiže to Kristus ich napomenul, aby sa nebali prijimat do ust, krásne svedectvo, no nie?
ľubica
vcera bolo evanjelium o tom že Pán Ježiš odíde, aby nám pripravil miesto. A potom sa vráti a vezme nás so sebou. Z Jánovho evanjelia 14 kap. Nie je to uzasne že sa to čítalo práve v týchto časoch utlaku v podobe SP na ruku od KBS?
Milované deti, som celý váš, som vaše Jediné Dobro, som pripravený na stretnutie, v očakávaní povelu Môjho Otca; buďte pripravený, so zažatými pochodňami, so svätým …More
vcera bolo evanjelium o tom že Pán Ježiš odíde, aby nám pripravil miesto. A potom sa vráti a vezme nás so sebou. Z Jánovho evanjelia 14 kap. Nie je to uzasne že sa to čítalo práve v týchto časoch utlaku v podobe SP na ruku od KBS?
Milované deti, som celý váš, som vaše Jediné Dobro, som pripravený na stretnutie, v očakávaní povelu Môjho Otca; buďte pripravený, so zažatými pochodňami, so svätým ružencom v ruke a modlite, modlite sa, aby nadišla hodina v nekonečnom Milosrdenstve Otca.
Rachotia bubny smrti, Moja Cirkev padla! Moja Autorita je popieraná, pyšní prevzali moc, tí ktorí teraz vykrikujú svoje víťazstvo bez toho, aby akokoľvek rozlišovali.

MILOVANÉ DETI, SOM VAŠE JEDINÉ DOBRO, SOM PRIPRAVENÝ NA STRETNUTIE.
...............................
mal by kazdy z nás co tu chodime vediet o Varovani, ktore sa približuje....( je spomínané u viacerých svatych a uz tolkokrát sa o tom tu pisalo... ) a nielen vediet, ale aj sa pripravovat, nekonat skutky zlého....
Peter(skala)
ano mal a hlavne ako Nádej z tejto katastrofy, lebo sa postupne zväčšuje.
... mal by vedieť, že nie Varovanie bude katastrofou, ale východisko zo sučasnej katastrofy.

je to poodbne ako s koncom sveta: mnohí ludia vnimaju koniec sveta ako niečo katastroficke so zlým koncom, ale v skutočnosti je východiskom z toho udolia smrti do života večneho.

.. takže ked ludia vnimaju koniec sveta ako niečo …More
ano mal a hlavne ako Nádej z tejto katastrofy, lebo sa postupne zväčšuje.
... mal by vedieť, že nie Varovanie bude katastrofou, ale východisko zo sučasnej katastrofy.

je to poodbne ako s koncom sveta: mnohí ludia vnimaju koniec sveta ako niečo katastroficke so zlým koncom, ale v skutočnosti je východiskom z toho udolia smrti do života večneho.

.. takže ked ludia vnimaju koniec sveta ako niečo zlé, tak nie lenže sa ho boja, ale dokonca nedufaju v lepší nový začiatok

... a podobne aj s Varovaním, ked počuju ako v ten Deň zatvrdili hriešnici zomru vo svojich hriechoch, tak nie lenže sa boja toho dňa, ale dokonca nedufaju v lepší začiatok, ktorý príde potom.

Namiesto toho, aby sa na ten Deň pripravili pokáním a tým dufali v lepšiu buducnosť a vyslobodenie práve zo sučasnej katasrofickej situácie, tak naopak odsudzuju ten Deň (Varovania) - neveria v Neho a radšej hladaju riešenie v sučasnej nedokonalej možnosti, ktoru ponuka tento svet, či už su to vakciny, alebo vojenska sila atd..

ludia by mali vedieť o Varovaní, že to je Dar od Boha, ktorý bude odmenou pre kajucich a trestom pre zatvrdilých tak ako koniec sveta-obnova sveta
dyk
Dnes u nás jedna pred sv. Prijímaním kľakla a kňaz jej dal Eucharistiu na jazyk. Nebol problém. Potom si však musel dezinfikovať ruky. Za ten čas by podal Eucharistiu piatim ľuďom, lebo musel odniesť kalich na obetný stôl, dezinfikovať si ruky, keby nie, tak riskuje vezenie za šírenie vírusu, potom znova zobrať kalich a prisť k ďalším veriacim podať Eucharistiu. Na omši bolo asi 50 veriacich. …More
Dnes u nás jedna pred sv. Prijímaním kľakla a kňaz jej dal Eucharistiu na jazyk. Nebol problém. Potom si však musel dezinfikovať ruky. Za ten čas by podal Eucharistiu piatim ľuďom, lebo musel odniesť kalich na obetný stôl, dezinfikovať si ruky, keby nie, tak riskuje vezenie za šírenie vírusu, potom znova zobrať kalich a prisť k ďalším veriacim podať Eucharistiu. Na omši bolo asi 50 veriacich. Keby každý chcel Eucharistiu na jazyk, tak by prijímanie trvalo nie 5 minút ale asi 5x dlhšie a aj viac. Uvedomte si, že kňaz má také isté telo ako každý z nás a dezinfekcia mu tak isto ničí pokožku ako kazdému inému človeku a dokonca niektorí sú ešte citlivejší ako ostatný. A potom si uvedomte, že ako dlho by vás bavilo podávať Eucharistiu takým dezinfekčným spôsobom?!
Kňaz a Cirkev si túto situáciu nevymysleli!!! Nemôžu za to a tak niektorí veriaci svojím egoistickým postojom k prijímaniu spôsobia to, že na to doplatia nevinný. A zase samozrejme kňazi.
Začína sa to neposlušnosťou, tvrdohlavosťou a nakoniec príde nejaký pád, alebo odpad od viery, lebo mal prehnané náboženské cítenie (choré náboženské cítenie, bez štipky milosrdenstva, poslušnosti a pokory plné bezcitnosti)... PÝCHA NÁBOŽENSKÁ OBECNÁ. Kto viete latinsky, preložte to.

Tie svoje petície podpisujte každý desaťkrát. Budete mať viac podpisov a skôr ich budete môcť odovzdať Bohu ako prejav svojej lásky a úcty voči Eucharistii a odporu a bezcitnosti voči kňazom.,,
ľubica
dyk si trápny troll, Pavol I,. jasne napísal, aby si prestal a veselo tapetujes dalej....
--------------------------------------------
od poli75, super koment: Je prinajmenšom zaujimave sledovat našich biskupov, ako reaguju na zmeny, napr.ked papež Benedikt žiadal v liste biskupom po celom svete zmenit nespravne slova premenenia zo za všetkých na spravne za mnohých, doteraz sa tak nestalo na …More
dyk si trápny troll, Pavol I,. jasne napísal, aby si prestal a veselo tapetujes dalej....
--------------------------------------------
od poli75, super koment: Je prinajmenšom zaujimave sledovat našich biskupov, ako reaguju na zmeny, napr.ked papež Benedikt žiadal v liste biskupom po celom svete zmenit nespravne slova premenenia zo za všetkých na spravne za mnohých, doteraz sa tak nestalo na Slovensku po takmer 15 rokoch tušim , ale akonahle niečo vyhlasi hygienik, to musi platit z hodiny na hodinu, či už ide o zatvorenie kostolov alebo prijmanie na ruku, počet veriacich v kostole atd, akoby naši knazi a biskupi boli aj radi že maju nejaku výhovorku a nevystavili sa tzv.nakaze. Pačit sa svetu, ludom , štatnej moci je azda doležitejšie ako ucta k Bohu? Jedine riešenie by bolo, tak ako v minulosti v časoch moru, vziat si z domu vlastnu striebornu lyžicu alebo nejaký strieborný či zlatý podnos, nech mi to knaz na to položi a ja takto vezmem Hostiu do ust.

Teraz sa pekne ukaže , kto ma uctu k Eucharistii a kto nie, kolki sa len usmeju a vlažne kývnu rukou, že to je jedno, biskupi povolili a čo ma byt atd, a ktori radšej nebudu prijmat než by pachali svatokradež.

LEN SI DAJME POZOR, ABY SME SI NEJEDLI A NEPILI VLASTNE ODSUDENIE...
ľubica
DOMINUS EST=
JE TO PÁN online k prečítaniu www.corpus-christi.cz/dominus-est/
PŘÍJÍMÁNÍ NA RUKU – HISTORICKÁ STUDIE
online k prečítaniu
www.corpus-christi.cz/prijimani-na-ruku/
One more comment from ľubica
ľubica
Kardinál Sarah prohlásil, že mnohé návrhy na způsob podávání eucharistie v čase pandemie jsou „čiré šílenství“. „Bůh si zaslouží úctu: nemůžete ho strčit do pytlíku! Nevím, kdo takovou absurditu mohl vymyslet. Nejsme v supermarketu,“ prohlásil prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti. Podobně kritizuje opatření zavedená ve Spojených státech známý blogující kněz J. Zuhlsdorf: „Jako kdyby přijí…More
Kardinál Sarah prohlásil, že mnohé návrhy na způsob podávání eucharistie v čase pandemie jsou „čiré šílenství“. „Bůh si zaslouží úctu: nemůžete ho strčit do pytlíku! Nevím, kdo takovou absurditu mohl vymyslet. Nejsme v supermarketu,“ prohlásil prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti. Podobně kritizuje opatření zavedená ve Spojených státech známý blogující kněz J. Zuhlsdorf: „Jako kdyby přijímání na ruku už nebylo dost zlé – a je to ohavnost –, teď kněžím říkají, že mají hostii lidem na ruku upustit z výšky!“
dyk
Dnes som videl, že kňaz dal sv. Prijímanie na jazyk. Bola to posledná osoba v rade. Pred tým si ale kňaz musel zavolať miništranta aby mu musel doniesť dezinfekčný prostriedok, vydezinfikoval si ruky a podal na jazyk. Teraz si zoberte, že príde 70 veriacich a chce na jazyk. Pred každým si musí vydenzifikovať ruky!!! Chápete, čo by to bolo pri 70 tich údajných veriacich?! Ten kňaz pride o ruky!!! …More
Dnes som videl, že kňaz dal sv. Prijímanie na jazyk. Bola to posledná osoba v rade. Pred tým si ale kňaz musel zavolať miništranta aby mu musel doniesť dezinfekčný prostriedok, vydezinfikoval si ruky a podal na jazyk. Teraz si zoberte, že príde 70 veriacich a chce na jazyk. Pred každým si musí vydenzifikovať ruky!!! Chápete, čo by to bolo pri 70 tich údajných veriacich?! Ten kňaz pride o ruky!!! Po druhej Sv. Omši môže ísť rovno ma kožné a aj to mu nepomôže!!?

CHÁPETE?
dyk
Počuli ste o. Kramaru Martina dnes 7.5.2020 o 17:55 hod. na TvLux čo povedal o tom prečo nežiadali biskupi Vatikán ohľadom prijímania na ruku?
Jednoducho preto, lebo sa nejedná o trvalý stav a tak aby ušetrili Vatikán, aby tých žiadosti nebolo veľké množstvo. Je to iba DOČASNÉ!!! Pochopia jazyčkárovia? : )
dyk
ľubica
17:30 7.5..... 2277podpisov
ľubica
S bolesťou v srdciach sme sa dozvedeli, že katolícki veriaci sú svojimi pastiermi vyzývaní k tomu, aby prijímali Telo Kristovo do rúk, namiesto do úst, ako to bolo tisíc rokov prejavom zbožnej úcty v Cirkvi. Vedení láskou a úctou k Nášmu Pánovi, ktorú kladieme nad ľudské ohľady, prosíme všetky duchovné osoby, ktoré sú Bohom poverené k tomu, aby viedli ľud k pravej zbožnosti a viere, nech zvážia …More
S bolesťou v srdciach sme sa dozvedeli, že katolícki veriaci sú svojimi pastiermi vyzývaní k tomu, aby prijímali Telo Kristovo do rúk, namiesto do úst, ako to bolo tisíc rokov prejavom zbožnej úcty v Cirkvi. Vedení láskou a úctou k Nášmu Pánovi, ktorú kladieme nad ľudské ohľady, prosíme všetky duchovné osoby, ktoré sú Bohom poverené k tomu, aby viedli ľud k pravej zbožnosti a viere, nech zvážia tieto výzvy a prehodnotia ich, s ohľadom na nadradenosť bohopocty nad všetky iné ľudské ciele.
Nie! - Sv.Prijímaniu na ruku! To by bol prejav ozajstného milosrdenstva !!!
dyk
Benedikt XVI. zakázal ku koncu svojho úradu podávať Eucharistiu do rúk. Súhlasím s tým.
Pápež František to hneď zrušil!!!
"Čo rozviažete, bude rozviazané a čo zviažete, bude zviazané"!!! Pápež má moc a ak on rozhodol o prijímaní na ruku, tak je to odobrené aj v nebi. V tom prípade by biskupská konferecia nemusela žiadať o povolenie podávania Eucharistie na ruku.
Tu je hadka iba o vhodnosti, alebo…More
Benedikt XVI. zakázal ku koncu svojho úradu podávať Eucharistiu do rúk. Súhlasím s tým.
Pápež František to hneď zrušil!!!
"Čo rozviažete, bude rozviazané a čo zviažete, bude zviazané"!!! Pápež má moc a ak on rozhodol o prijímaní na ruku, tak je to odobrené aj v nebi. V tom prípade by biskupská konferecia nemusela žiadať o povolenie podávania Eucharistie na ruku.
Tu je hadka iba o vhodnosti, alebo nevhodnosti, čo je to isté, či si vziať ma bál lodičky alebo štekle :) Čo je vhodnejšie :) ?
Musíme si uvedomiť situáciu aká je a aby sme sa vyhli rôznym problémom, tak sa rozhodlo o prijimaní na ruku. Je to tak ťažké pochopiť?
Vraj že niekto stratí úctu k Eucharistii. On ju už nemá a tak ju ani nemôže stratiť. Keď ju má, tak ju nestratí.
Človek sa musí modliť za svoju vieru a potom mu ju Boh pomôže udržať aj v ťažkých časoch.
dyk
Je to hriech prijímať na ruku? A ak to je hriech, kto to vyhlásil za hriech? Kde? Aká autorita?
Ak to hriech nie je, tak potom čo?
To, že je to nevhodné je strašne malo na to, aby sa niekto s tým zaoberal.
Dana22
Dana22
re:dyk

Ak veríš,že premenenie znamená skutočnú zmenu hostie na TELO KRISTOVO,tak nepoložíš takúto otázku.
Pomazané ruky kňaza majú právo dotýkať sa Božieho Tela.
A toto všetko spadá pod 1. Božie prikázanie.
dyk
ľubica
od poli75, super koment: Je prinajmenšom zaujimave sledovat našich biskupov, ako reaguju na zmeny, napr.ked papež Benedikt žiadal v liste biskupom po celom svete zmenit nespravne slova premenenia zo za všetkých na spravne za mnohých, doteraz sa tak nestalo na Slovensku po takmer 15 rokoch tušim , ale akonahle niečo vyhlasi hygienik, to musi platit z hodiny na hodinu, či už ide o zatvorenie …More
od poli75, super koment: Je prinajmenšom zaujimave sledovat našich biskupov, ako reaguju na zmeny, napr.ked papež Benedikt žiadal v liste biskupom po celom svete zmenit nespravne slova premenenia zo za všetkých na spravne za mnohých, doteraz sa tak nestalo na Slovensku po takmer 15 rokoch tušim , ale akonahle niečo vyhlasi hygienik, to musi platit z hodiny na hodinu, či už ide o zatvorenie kostolov alebo prijmanie na ruku, počet veriacich v kostole atd, akoby naši knazi a biskupi boli aj radi že maju nejaku výhovorku a nevystavili sa tzv.nakaze. Pačit sa svetu, ludom , štatnej moci je azda doležitejšie ako ucta k Bohu? Jedine riešenie by bolo, tak ako v minulosti v časoch moru, vziat si z domu vlastnu striebornu lyžicu alebo nejaký strieborný či zlatý podnos, nech mi to knaz na to položi a ja takto vezmem Hostiu do ust.

Teraz sa pekne ukaže , kto ma uctu k Eucharistii a kto nie, kolki sa len usmeju a vlažne kývnu rukou, že to je jedno, biskupi povolili a čo ma byt atd, a ktori radšej nebudu prijmat než by pachali svatokradež.

LEN SI DAJME POZOR, ABY SME SI NEJEDLI A NEPILI VLASTNE ODSUDENIE...
Peter(skala)
Mna by zaujímalo dokedy bude možné zbierať hlasy-podpisi?
🤔
Dana22
Je to iste urgentné,lebo keď sa to už rozbehne a zaužíva,ťažko niečo zmeníš.
Peter,ďakujem Ti,že uverejňuješ počty podpisov.
poli75
Je prinajmenšom zaujimave sledovat našich biskupov, ako reaguju na zmeny, napr.ked papež Benedikt žiadal v liste biskupom po celom svete zmenit nespravne slova premenenia zo za všetkých na spravne za mnohých, doteraz sa tak nestalo na Slovensku po takmer 15 rokoch tušim , ale akonahle niečo vyhlasi hygienik, to musi platit z hodiny na hodinu, či už ide o zatvorenie kostolov alebo prijmanie na …More
Je prinajmenšom zaujimave sledovat našich biskupov, ako reaguju na zmeny, napr.ked papež Benedikt žiadal v liste biskupom po celom svete zmenit nespravne slova premenenia zo za všetkých na spravne za mnohých, doteraz sa tak nestalo na Slovensku po takmer 15 rokoch tušim , ale akonahle niečo vyhlasi hygienik, to musi platit z hodiny na hodinu, či už ide o zatvorenie kostolov alebo prijmanie na ruku, počet veriacich v kostole atd, akoby naši knazi a biskupi boli aj radi že maju nieaku výhovorku a nevystavili sa tzv.nakaze. Pačit sa svetu, ludom , štatnej moci je azda doležitejšie ako ucta k Bohu? Jedine riešenie by bolo, tak ako v minulosti v časoch moru, vziat si z domu vlastnu striebornu lyžicu alebo nieaký strieborný či zlatý podnos, nech mi to knaz na to položi a ja takto vezmem Hostiu do ust.

Teraz sa pekne ukaže , kto ma uctu k Eucharistii a kto nie, kolki sa len usmeju a vlažne kývnu rukou, že to je jedno, biskupi povolili a čo ma byt atd, a ktori radšej nebudu prijmat než by pachali svatokradež.

LEN SI DAJME POZOR, ABY SME SI NEJEDLI A NEPILI VLASTNE ODSUDENIE...
dalila
Boli ste niekto na stránke svetlo sveta?
ľubica
6.5. o 20 h ...1870
ľubica
hádam večer/ v noci/ do potiahne na 2000 podpisov, teraz je 1740
ľubica
ľubica
dyk, je to tu už dávno..., a vy tvrdite že nikto nikde.... prečo ste pohodlný siahnuť po tom?Nie! - Sv.Prijímaniu na ruku! To by bol prejav ozajstného milosrdenstva !!!
ľubica
pre dyka: od G, Amortha:O prijímaní Eucharistie do ruky
dyk
Faktom je, že nikto nikdy nepovedal, že prijímanie na ruku je hriech, ako sa tým teraz oháňajú odporcovia prijímania na ruku. Preto si myslím, a história dáva za pravdu, že kritika a vzbury proti predstaveným viedli k odpadu od viery.
Ak prijimanie na ruku nie je hriechom, tak načo toľko kritiky a odporu proti rozhodnutiam biskupov?
Vypočuli ste si kázeň arcibiskupa Bobera zo soboty 2.5.2020? Čo …More
Faktom je, že nikto nikdy nepovedal, že prijímanie na ruku je hriech, ako sa tým teraz oháňajú odporcovia prijímania na ruku. Preto si myslím, a história dáva za pravdu, že kritika a vzbury proti predstaveným viedli k odpadu od viery.
Ak prijimanie na ruku nie je hriechom, tak načo toľko kritiky a odporu proti rozhodnutiam biskupov?
Vypočuli ste si kázeň arcibiskupa Bobera zo soboty 2.5.2020? Čo mu vytkniete? Lebo sa bavíte akoby tá kázeň neexistovala.
V 6. storočí sa začínalo s prijímaním na jazyk, lebo ľudia mali špinavé ruky a odnášali si Eucharistiu domov. Nie kvôli tomu, že je to dôstojnejšie. To potom musíme odsúdiť aj všetkých kresťanov do 6. st.
ľubica
kto by už počúval modernistickych biskupov, ktorí si nevedia ubrániť liturgické predpisy a dodožiavanie zmluvy s VAT!!!
Podľa konkordátu uzavretého so štátom má Cirkev pri výkone svojej služby úplnú slobodu a samostatnosť. Žiadna autorita nemôže zasahovať do tejto služby, a to ani so súhlasom cirkevnej autority, ktorá nie je pánom, ale iba správcom milosti udelenej veriacim prostredníctvom sviat…More
kto by už počúval modernistickych biskupov, ktorí si nevedia ubrániť liturgické predpisy a dodožiavanie zmluvy s VAT!!!
Podľa konkordátu uzavretého so štátom má Cirkev pri výkone svojej služby úplnú slobodu a samostatnosť. Žiadna autorita nemôže zasahovať do tejto služby, a to ani so súhlasom cirkevnej autority, ktorá nie je pánom, ale iba správcom milosti udelenej veriacim prostredníctvom sviatostí, zdôraznil arcibiskup. Podobná situácia je i na Slovensku, stačí len rešpektovať základnú zmluvu medzi Vatikánom a SR, a neprekrúcať význam článku 5 a bodu 4 v tomto článku, ako aj odvolať sa na článok 7 tej istej zmluvy, spolu s inými deklaráciami základných práv človeka, ktoré prikazujú zachovanie týchto práv. „Právomoc nad miestami bohoslužby preto patrí výlučne a výhradne miestnemu ordinárovi (biskupovi), ktorý s úplnou samostatnosťou rozhoduje, v prospech duší zverených svojej pastoračnej starostlivosti, o tom, ktoré služby a kým sa tam majú sláviť. Premiér nemôže rozhodovať o prístupe do kostolov, nehovoriac o tom, čo môžu robiť veriaci alebo kňazi, “dodal arcibiskup. viac:Toto je hlas skutočného otca, arcibiskupa Viganó, ktorý sa nekláti pod svetským tlakom hygienikov
Peter(skala)
ked je rečo Vatikane, tak doteraz sa nevyjadrili k prijímaniu do ruky. Takže platí, čo naposledy sv.Pavol VI. napísal a to, že ak chcu biksupi zmeniť spôsob prijmania, tak maju o to požiadať Svätu Stolicu. Kedže na zmenu nedostali od pápeža odpoved, stale by malo platiť stare zname: prijmanie do ust.

.. a keby to biskupi zmenili, čiže by vyžadovali do ruky, tak tí, čo žiadaju do ust, by mali …More
ked je rečo Vatikane, tak doteraz sa nevyjadrili k prijímaniu do ruky. Takže platí, čo naposledy sv.Pavol VI. napísal a to, že ak chcu biksupi zmeniť spôsob prijmania, tak maju o to požiadať Svätu Stolicu. Kedže na zmenu nedostali od pápeža odpoved, stale by malo platiť stare zname: prijmanie do ust.

.. a keby to biskupi zmenili, čiže by vyžadovali do ruky, tak tí, čo žiadaju do ust, by mali mať na to právo.
johanika
Sväté prijímanie do úst alebo do ruky?

Autor: Tobias Glenz

Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinál Robert Sarah, nedávno požiadal veriacich, aby sa vrátili k praxi ústneho prijímania Eucharistie. Jeho hlavnou starosťou je dôstojné prijatie sviatosti, výraz väčšej úcty k prítomnosti Krista v hostiteľovi - argument, ktorý zdieľa mnoho zástancov. Zástancovia podávania …More
Sväté prijímanie do úst alebo do ruky?

Autor: Tobias Glenz

Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinál Robert Sarah, nedávno požiadal veriacich, aby sa vrátili k praxi ústneho prijímania Eucharistie. Jeho hlavnou starosťou je dôstojné prijatie sviatosti, výraz väčšej úcty k prítomnosti Krista v hostiteľovi - argument, ktorý zdieľa mnoho zástancov. Zástancovia podávania Eucharistie do rúk na druhej strane zdôrazňujú, okrem iného, že Eucharistia je rituálne jedlo - a pri jedle musí byť samozrejmosťou, že jedlo si do úst vkladá sám spotrebiteľ.

Faktom je, že prijímanie do úst je prax, ktorá je v cirkvi bežná mnoho storočí. Predpoklad, že je staršie ako prijímanie do ruky, je však nesprávny. Až na konci prvého tisícročia cirkev prešla z prijímania Eucharistie do rúk na prijímanie Eucharistie do úst. Napríklad pre Gallicanský rituál - liturgiu vo Franskej ríši, ktorá trvala až do 8. storočia platilo (kázeň arcibiskupa Caesaria von Arles (470-542)) „Všetci ľudia si umyjú ruky pred tým, ako sa postavia pred oltár, ženy majú v ruke čistý obrúsok, až potom dostávajú telo Kristovo. “ Zdroj z 8. storočia hovorí o prijatí Eucharistie v rímsko-franskom obrade: „Potom biskup zostúpi zo svojho kresla a odovzdá Eucharistiu ľuďom, ktorí vystierajú ruky ...“

Až do 9. storočia bolo bežné prijímať Eucharistiu do ruky. Táto prax však nebola totožná s dnešným prijímaním do rúk. Vyplýva to z pokynu učiteľa cirkvi Cyrila z Jeruzalema, ktorý adresoval svojim katechuménom v 4. storočí. Na rozdiel od dnešného dňa, nebolo Kristovo telo prijaté v plochej ľavej ruke, ale v dutej pravej ruke. Okrem toho sa Eucharistický chlieb nesmel vložiť ručne do úst. Predpokladá sa, že Eucharistia (a možné jej fragmenty) sa z pravej ruky priamo perami vložila do úst.

Už v 6. storočí sa zvykla Eucharistia vložiť priamo do úst. Od 9. storočia sa všeobecne praktizovalo prijímanie do úst. Koncil v Rouene v roku 878 vyhlásil za platnú normu prijímanie Eucharistie do úst a prijímanie do rúk bolo zakázané. Súčasne sa obrad spájal s pokľaknutím - postoj pôvodne bežný v kláštoroch. Dôvodov pre zmenu na prijímanie Eucharistie ústami bolo niekoľko: Na jednej strane sa chcelo docieliť, že úcta k sviatosti bude jasnejšie vyjadrená. Na druhej strane existoval strach zo zneužitia sviatosti. Existovali tiež obavy, že na zem padnú úlomky Eucharistie. Nakoniec išlo aj o vytvorenie rozdielu medzi laikmi a kňazmi, iba kňaz mal byť predurčený na dotyk Eucharistie.

Neskôr sa frekvencia svätého prijímania všeobecne znížila. Dôvodom bol silnejúci pocit hriechu u ľudí, takže neprijímali. Namiesto toho, aby dostali Telo Kristovo, ľudia ho len zďaleka uctievali. Rôzne formy zbožnosti, bohoslužby Najsvätejšej sviatosti v monštrancii siahajú práve do tejto doby. V dôsledku tohto vývoja musel štvrtý Lateránsky koncil v roku 1215 povzbudiť veriacich, aby aspoň raz ročne počas Veľkej noci prijali Eucharistiu. Až pápež Pius X (1903-1914) priniesol svojimi dekrétmi o každodennom prijímaní (1905) a najvhodnejšom čase prijímania detí (1910) zmenu, ktorej cieľom bolo zvýšiť frekvenciu prijímania Eucharistie.

Všeobecná prax prijímania Eucharistie do úst pokračovala do 20. storočia. Nedotkla sa ani II. Vatikánskeho koncilu (1962 - 1965), ktorého liturgická reforma priniesla zásadne obnovený obrad. Koncil zdôraznil „aktívnu účasť“ (participatio aktuosa) všetkých veriacich v liturgii a tak prerušil delenie medzi účastníkmi svätej omše a klerikmi - ciele takzvaného liturgického hnutia boli teda splnené. To následne vyvolalo túžbu niektorých teológov v rôznych krajinách vrátiť sa k starej cirkevnej praxi prijímania do rúk. Pápež Pavol VI. (1963-1978) prišiel s inštrukciou „Memoriale Domini“ v roku 1969 : "Biskupské konferencie môžu dostať výnimku z pravidla prijímania Eucharistie do úst." Ešte v tom istom roku Svätá stolica udelila Indult - výnimku na prijímanie Eucharistie do rúk nemeckým a francúzskym biskupom.
Výnimka však neznamená, že v príslušných krajinách bolo zrušené sväté prijímanie do úst. Zdôrazňuje to aj vatikánska inštrukcia „Redemptionis Sacramentum“ z roku 2004 (RS 92). Príjemca sa rozhodne, ako príjme Telo Kristovo a sväté prijímanie do úst zostalo normou pre cirkev ako celok. Teda až vďaka právnym výnimkám sa prijímanie do rúk stalo bežnou formou prijímania v Nemecku a rôznych ďalších krajinách.

V roku 2007 pápež Benedikt XVI svojím listom „Summorum Pontificum“ opäť navrhol všeobecne sláviť „starú“ Tridentskú omšu v kostole. Jedná sa pritom o omšový rituál podľa Missale Romanum z roku 1962. Pri tejto mimoriadnej forme slávenia svätej omše je sväté prijímanie do rúk zásadne vylúčené. V upresneniach k „Summorum Pontificum“ je stanovené, že liturgické normy vydané po roku 1962, medzi nimi aj „Memoriale Domini“ z roku 1969, neplatia pre "starú" omšu.
Benedikt XVI počas svojho pontifikátu vystupoval ako zástanca prijímania Eucharistie do úst. Napríklad požiadal účastníkov Svetového dňa mládeže 2008 v Sydney, aby prijímali do úst. V roku 2010 vyhlásil, že na pápežských omšiach bude povolené sväté prijímanie iba do úst. Toto bolo okrem iného odôvodnené skutočnosťou, že hostia bola považovaná a odnášaná ako suvenír. Toto nariadenie bolo opäť zrušené za pápeža Františka.

Ktorá z dvoch foriem prijímania Eucharistie je teda „vhodnejšia“ ako tá druhá? Vtedajší kardinál Joseph Ratzinger vo svojej knihe „Boh je blízko nás - Eucharistia, stred života“ odpovedal, že obidva postoje sú možné a vyzval všetkých kňazov, aby uplatňovali toleranciu pred každým rozhodnutím. Uviedol, že je známe, že až do 9. storočia sa uskutočňovalo sväté prijímanie do ruky. V tejto súvislosti zdôraznil, že nie je možné, aby cirkev nenáležitým nevhodným spôsobom uctievala Eucharistiu 900 rokov. Napriek tomu mladší spôsob prijímania Eucharistie do úst je, okrem iných dôvodov, vysokým prejavom úcty.
Kardinál Ratzinger však nezatracuje ani sväté prijímanie do rúk. Svoje tvrdenie zdôvodňuje, že "ruky človeka tvoria kríž, ktorý sa stáva trónom, na ktorom sa skláňa Kráľ. Natiahnutá, otvorená ruka sa tak stáva znamením, že človek ide oproti Pánovi, otvára pre neho ruky, chce sa stať jeho nástrojom vo svete." Podľa Ratzingera je nesprávne sporiť sa o ten alebo onen vonkajší postoj. Rozhodujúcim je skôr správny vnútorný postoj veriacich, „úcta srdca“ a o tú by mala Cirkev počas trvania sveta bojovať.
johanika
Ja som si len prečítala tento nemecký článok, zaujal ma, preložila som ho a chcela som sa podeliť o jeho obsah. Nič iné. Nehovorím, že sa to týka nás, chcela som len poskytnúť pohľad do histórie a všetky skutočnosti, ktoré sa okolo prijímania Eucharistie udiali.
ľubica
Felicitaa nežijete v SR, takže máte iný výhľad.... ste v Nemecku a možno aj vy ste naučená tak nehodne prijímať.... Sväté prijímanie na ruku nie je vhodné
Felicitaa@Na Slovensku sa prijimalo a prijima na ruku v pocetnych komunitach neokatechumenalneho hnutia.
V inej komunite sa prijimalo tak, ze si clen vzal hostiu a namocil ju do konsekrovaneho vina.

............................................…More
Felicitaa nežijete v SR, takže máte iný výhľad.... ste v Nemecku a možno aj vy ste naučená tak nehodne prijímať.... Sväté prijímanie na ruku nie je vhodné
Felicitaa@Na Slovensku sa prijimalo a prijima na ruku v pocetnych komunitach neokatechumenalneho hnutia.
V inej komunite sa prijimalo tak, ze si clen vzal hostiu a namocil ju do konsekrovaneho vina.

....................................................
neokatechumenat je celý uletený a mimo tradičnej katolíckej viery, ich experimenty sa podobaju protestatntom, ved to sama píšte že člen si VZAL SAM HOSTIU.... ved to je urážka voči SVIATOSTI! Co si to dovolujete nás tu poučovať! Vy ste zrejme takto naučená ako káva so sebou v zápalkovej krabičke!!!! Radšej sa starajte o vašich modernistov a ako laicka navrhnite zrusenie nemeckej synody ktora oroduje za tzv homosexualne manželstva, tam si robte petície a poriadok a nie tu u nás!!!
johanika
Nie som zástankyňou prijímania Božieho tela na ruku. Myslím si, že, keď si človek prečíta aj tento článok, jasne z neho zamietavé stanovisko vyplýva. Prekvapili ma však tie výnimky, to je niečo, čo by, podľa môjho názoru) nemalo v cirkvi existovať. Aké výnimky?
Takisto z opatrení Benedikta XVI. počas pontifikátu mi jasne vyplynul jeho postoj voči prijímaniu do rúk. Akurát na záver to musel …More
Nie som zástankyňou prijímania Božieho tela na ruku. Myslím si, že, keď si človek prečíta aj tento článok, jasne z neho zamietavé stanovisko vyplýva. Prekvapili ma však tie výnimky, to je niečo, čo by, podľa môjho názoru) nemalo v cirkvi existovať. Aké výnimky?
Takisto z opatrení Benedikta XVI. počas pontifikátu mi jasne vyplynul jeho postoj voči prijímaniu do rúk. Akurát na záver to musel trochu upokojiť, aby nevznikli vážne trenice.
Myslela som si, že je to poučné čítanie.
Dana22
Nezabudnime,že donedávna bol predsedom KBS Nemecka kardinál Marx-slobodomurár.
fiat33
podpísané a rozoslané známym