Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks2.1K

Święci też mylili się i popełniali błędy

Nie wolno podważać ważności i prawomocności liturgii posoborowej, mimo błędnie przeprowadzonej reformy liturgicznej. Jednocześnie należy uczynić wszystko, co możliwe i godziwe, aby liturgia trydencka powróciła do wszystkich polskich parafii, ponieważ obecnie nie ma szans na reformę reformy rozpoczętą przez Benedykta XVI i nieskutecznie kontynuowaną przez osamotnionego i totalnie lekceważonego kard. Saraha.

Niektórzy liturgiści twierdzą, że przedsoborowa reforma liturgiczna Piusa XII również nie była zbyt udana (www.nowyruchliturgiczny.pl/…/reforma-wielkie… ). Z tego powodu słusznie FSSP postarało się o zezwolenie na odprawianie Wielkiego Tygodnia sprzed reform (misyjne.pl/cicha-rewolucja…)

Taki porządek istnieje w Kościele: nic nie wolno zmieniać, ani też niczego przywracać bez zgody papieża. Milsze Bogu posłuszeństwo niż nabożeństwo, dlatego nawet św. o. Pio odprawił nową mszę przodem do ludzi, mimo że jest to liturgiczny błąd.

Nie można wykluczyć, że również św. Pius X w dobrej wierze mylił się co do reformy liturgii (onepeterfive.com/society-cruel-c…). To oczywiście w niczym nie umniejsza świętości tego wielkiego papieża (przy okazji warto przeczytać: Jak Pius X rozbił się na niemieckich modernistach). Nie wolno zapominać, że nawet święci papieże nie posiadali bez przerwy i na stałe przywileju nieomylności, który wykorzystywali niesłychanie rzadko.

Święty Jan Paweł II bez wątpienia jest wielkim świętym, co nie oznacza, że nigdy nie popełnił błędu w dobrej wierze (nie grzechu, jakim jest ignorancja zawiniona, lecz z całą pewnością nieświadomego błędu), dlatego niewłaściwe jest powoływanie się zwolenników liturgicznego błędu versus populum na przykład tego świętego papieża.

Tylko Pan Jezus jest doskonały i nieomylny, a Jego Najświętsza Matka uczestniczy w tej doskonałości, natomiast święci nierzadko mylili się i popełniali błędy w dobrej wierze, wierząc święcie, że pełnią Wolę Boga. Czasami były to bardzo wielkie i szokujące błędy.

Nawet tak wielki święty Tomasz z Akwinu (Doktor Kościoła) popełniał wielkie błędy i nie uznawał (zawartej w Objawieniu Bożym) prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Poza tym nauczał, iż dziecko w łonie matki nie od razu staje się człowiekiem (chodzi o art. 2 kwestii 118 pierwszej części Sumy Teologicznej). Warto przy okazji przeczytać: Św. Tomasz z Akwinu o tym, co dzieje się, gdy wieją wiatry południowe

Św. Apolonia popełniła samobójstwo (pl.wikisource.org/wiki/Żywot_świętej_A…), a św. Wincenty Ferreriusz był kapelanem, spowiednikiem i doradcą antypapieża (www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/04-05a.php3). Takich przykładów można podać wiele.

Absolutnie nieomylnym Autorytetem (przez duże A) jest tylko Bóg Wcielony i nasz Pan Jezus Chrystus, a założony przez Niego Kościół uczestniczy w tej nieomylności, dlatego św. Augustyn stwierdził:

„Nie wierzyłbym Ewangelii, gdyby nie skłaniał mnie do tego autorytet Kościoła katolickiego” (Contra epistulam Manichaei quam vocant fundamenti, 5, 6: PL 42, 176; patrz także: Katechizm Kościoła Katolickiego 119).

Nie wszystko, co czynili święci, jest godne naśladowania. Nie wszystko, czego nauczali święci, można przyjąć i wprowadzać w życie. Dlatego – należy powtórzyć – wielkim błędem jest powoływanie się zwolenników błędu liturgicznego versus populum na przykład świętego papieża Jana Pawła II.

Trzeba też wiedzieć, że Bóg patrzy na serce i dla Niego najważniejsza jest czysta intencja, a nie tylko sam czyn. Świętość nie polega na samych obrzędach liturgicznych i literze doktryny, lecz na MIŁOŚCI, która wszelki błąd ukrywa (Prz 10, 12) i zakrywa wiele grzechów (1P 4, 8). Tylko MIŁOŚĆ jest wszystkim, natomiast same obrzędy i sama doktryna bez MIŁOŚCI jest niczym w oczach Boga, który jest MIŁOŚCIĄ (1J 4, 8).

Warto obejrzeć: Nowa Msza odprawiana w sposób prawidłowy

Warto przeczytać: Bóg dopuścił zniszczenie swoich świątyń mimo odprawiania Mszy trydenckiej

oraz: Benedykt XVI: «ROZKAZUJEMY, by obowiązywało... wbrew wszelkim przeciwnym zarządzeniom»
wacula25wp.pl
yuitrel Och ale mądra odpowiedź i to oparta na prawdzie 👏 👏 🤗
Mark0S
Święci też mylili się i popełniali błędy
Kanonizacja nie uświęca ich błędów.
yuitrel
Sw. Apolonia popełniła samobójstwo w rekach katów?
Czy Ty się dobrze czujesz?
Matricaria
Zastarzałe choroby w zasadzie tylko śmierć uleczy.
Artykuł z 1934 r. o tym jak pewien francuski korespondent katolików polskich opisał:

W tym pobożnym kraju grupy katolickie są tem bardziej kwitnące, im bardziej są one w sposób szczególnie specyficzny pobożne, t. j. im więcej organizują zbiorowych komunij, modlitw i nowenn, procesyj i pielgrzymek”. I dalej: „Że te zewnętrzne oznaki kultu …More
Zastarzałe choroby w zasadzie tylko śmierć uleczy.
Artykuł z 1934 r. o tym jak pewien francuski korespondent katolików polskich opisał:

W tym pobożnym kraju grupy katolickie są tem bardziej kwitnące, im bardziej są one w sposób szczególnie specyficzny pobożne, t. j. im więcej organizują zbiorowych komunij, modlitw i nowenn, procesyj i pielgrzymek”. I dalej: „Że te zewnętrzne oznaki kultu doprowadzają często do skostnienia i otępienia ducha wiernych, że przez swą częstość osłabiają na dalszą metę symboliczną wartość gestów i postawy, a nawet wyradzają się w czynności mechaniczne i w widowiska, jest rzeczą niedouniknienia”.
Klerowi, zwłaszcza niższemu, ma autor wiele do zarzucenia. W jego chciwości widzi możliwości niebezpiecznych dla kościoła konfliktów społecznych. „Według konkordatu Kościół zachowuje wszystkie swoje majątki – ksiądz miałby więc zawsze z czego żyć. A jednak chłopi się skarżą. Księża są bardzo często wymagający, jeśli idzie o wynagrodzenie za chrzty, śluby i t. p.
„Bądźmy szczerzy, księża polscy za dużo zajmuja się polityką. Pierwsi za to odpokutują, i rozsądni dostojnicy kościelni, których niebrak w Polsce, zdają sobie z tego dobrze sprawę”.
retropress.pl/…/katolicyzm-pols…
Matricaria
Polski Kościół ma swoje grzechy które doprowadziły do zapaści powołaniowej,ale to dobrze bo może wreszcie nastąpią długo wyczekiwane zmiany.
Model funkcjonowania księdza w Polsce jest modelem opierającym się na osamotnieniu. Powinniśmy to zmieniać, tworząc – jak na przykład we Francji – fraternie kapłańskie. Oraz rewidując sposób formacji seminaryjnej. W Paryżu zlikwidowano koszarowe seminarium, …More
Polski Kościół ma swoje grzechy które doprowadziły do zapaści powołaniowej,ale to dobrze bo może wreszcie nastąpią długo wyczekiwane zmiany.
Model funkcjonowania księdza w Polsce jest modelem opierającym się na osamotnieniu. Powinniśmy to zmieniać, tworząc – jak na przykład we Francji – fraternie kapłańskie. Oraz rewidując sposób formacji seminaryjnej. W Paryżu zlikwidowano koszarowe seminarium, a kleryków posłano – w kilkuosobowych grupach – do parafii. Od samego początku tworzą więc wspólnotę – między sobą i z wiernymi. Przy okazji uczą się zwyczajnego życia, którego wielu polskich księży nie zna – sami sobie gotują, piorą i robią zakupy…deon.pl/czytelnia/maciej-biskup-o…
Weronika-S.
Jeżeli się święci mylili, a być może, to musimy rozpoznać w jaki sposób się mylili i nie naśladować ich w tym, co było ich pomyłką. Reasumując zasada fides et ratio zawsze na czasie.
mulciper
Nie jest Dogmatem bo nie musi. Pius V oglosil Bulle uzywajac wladzy apostolskiej.to wystarczy .
W obronie Tradycji Kościoła
mulciper
nie chce dyskutowac. jesli Dokumenty Soboru Trydenckiego obowiazuja to NOM jest nielegalny.wrecz zakazany.a ci co go wprowadzili sa oblozeni klatwa.
Henri_Kumans
O ile święci i doktorowie Kościoła mogą się mylić i się mylą, to należy zadać proste pytania i na nie odpowiedzieć. Czy suma omylnych osób, wygłaszających błędne poglądy, może prowadzić do nieomylności? Czy z niewiedzy można wyprowadzić prawdę? O ile popełniano błędy w sprawach tak poważnych jak Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny, co dla mnie jest niepodobieństwem aby czynił to …More
O ile święci i doktorowie Kościoła mogą się mylić i się mylą, to należy zadać proste pytania i na nie odpowiedzieć. Czy suma omylnych osób, wygłaszających błędne poglądy, może prowadzić do nieomylności? Czy z niewiedzy można wyprowadzić prawdę? O ile popełniano błędy w sprawach tak poważnych jak Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny, co dla mnie jest niepodobieństwem aby czynił to sztandarowy teolog, to czy ktoś może mnie zapewnić, że podobne błędy teologiczne nie są popełniane w obecnych czasach? Co to jest Kościół i czy jest dogmat o nieomylności Kościoła?
mulciper
sorry nie wiedzialem ze zablokowalem juz naprawiam
mulciper
i wiadomo nie wolno bylo NOM wprowadzic powiada Sobor Trydencki i Pius V ,