01:47
PUTIN - DAJCIE NAM TURBINY, A JUTRO WŁĄCZYMY NORD STREAM ! Czytaj : Putin: „Gorączka sankcji” zachodnich elit „zamrozi” zwykłych ludzi i zniszczy ich życie Prezydent Rosji Władimir Putin potępił …More
PUTIN - DAJCIE NAM TURBINY, A JUTRO WŁĄCZYMY NORD STREAM !
Czytaj : Putin: „Gorączka sankcji” zachodnich elit „zamrozi” zwykłych ludzi i zniszczy ich życie

Prezydent Rosji Władimir Putin potępił trwającą na Zachodzie „gorączkę sankcji” w szerokim przemówieniu na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku na dalekim wschodzie kraju, w którym, jak wcześniej informowaliśmy, uczestniczyła największa chińska delegacja. Czołowy chiński deputowany Li Zhanshu był obecny, gdy rosyjski przywódca podkreślał, że bez względu na to, jak bardzo chce się izolować Rosję, jest to niemożliwe.

Zamiast tego powiedział, że sprzeciw wobec sankcji UE-USA i próby odłączenia się od rosyjskich paliw kopalnych utrudniają życie Zachodowi. Teraz widzimy zamykanie jednej produkcji i jednej pracy po drugiej w Europie” – powiedział Putin, podkreślając, że robią to „zachodnie elity, które nie chcą, a nawet nie mogą rozpoznać obiektywnych faktów”.

Jego tematem, podobnie jak wielu poprzednich ważnych przemówień, była niezdolność zachodnich elit do zobaczenia nieuniknionego przejścia od jednobiegunowego do wielobiegunowego świata (dosłownie tegoroczne forum nosi nazwę „W stronę wielobiegunowego świata”) lub z dala od „Wielobiegunowego świata”. światowy porządek, który tylko im służy i zmusza wszystkich do życia według wymyślonych przez nich zasad, które regularnie łamią i stale zmieniają w zależności od sytuacji – powiedział, według tłumaczenia państwowych mediów.

O tym, że nie chcą, a nawet nie są w stanie rozpoznać „obiektywnych faktów” dotyczących globalnych zmian, świadczy ich „rosnący dystans” od zwykłych ludzi, których rzekomo reprezentują. A jednak ludność europejska może się teraz „zamrozić”, pozbawiona ważnej rosyjskiej energii przez polityków, którzy chcą zareagować krótkowzrocznie i emocjonalnie na inwazję na Ukrainę:

Epidemia [koronawirusa] została zastąpiona innymi globalnymi wyzwaniami zagrażającymi całemu światu” – powiedział Putin

na Wschodnim Forum Ekonomicznym w rosyjskim mieście portowym Władywostoku na Pacyfiku.


Mam na myśli gorączkę sankcji Zachodu”, powiedział, krytykując „rażące i agresywne” próby „ujarzmienia” krajów, które nie nałożyły ograniczeń ekonomicznych na Rosję.

Odrzucił powszechne twierdzenia, że Rosja używa gazu jako broni energetycznej jako „bzdury”, mówiąc, że było to tak proste, jak uwolnienie części potrzebnych do bezpiecznego i prawidłowego funkcjonowania gazociągów Gazpromu.

„Dajcie nam turbiny, a jutro włączymy Nord Stream, ale nic nam nie dadzą” – powiedział publiczności Putin.
Odniósł się również do ostatnich światowych nagłówków na temat planowanego przez UE limitu cen rosyjskiej ropy i gazu, nazywając tę propozycję „kolejną głupotą”. Powiedział, że dylemat jest dość prosty:

Są zobowiązania traktatowe i jeśli są decyzje polityczne, które są przeciwko nim, to po prostu ich nie wypełnimy. Nie dostarczymy w ogóle niczego, jeśli jest to sprzeczne z naszymi interesami ekonomicznymi, w tym przypadku. Nie dostarczymy gazu, ropy, węgla ani oleju opałowego.

Wśród wspomnianych obiektywnych faktów, których zachodni przywódcy odmawiają uznania, jest to, że kraje importujące rosyjską energię „nie są w stanie dyktować swojej woli”. Putin powiedział, że nadal jest „pewny, że [po inwazji na Ukrainę] nic nie straciliśmy i nic nie stracimy. Naszym głównym zyskiem jest wzmocnienie suwerenności”.

„Powinni się opamiętać” – powiedział Putin. A jednak: „Władze UE odmawiają europejskim firmom dostępu do surowców, energii i rynków”. A zatem spadający poziom życia i rosnąca inflacja, których doświadczają Europejczycy – głównie w miesiącach zimowych – nadal są poświęcane dla amerykańskich interesów, aż do tych przywódcy wreszcie opamiętali się, oświadczył rosyjski przywódca.

Nie będzie zaskoczeniem, gdy udziały w rynku europejskich firm, zarówno na kontynencie, jak i na świecie, przejmą ich amerykańscy patroni. Realizując swoje interesy, nie ograniczają się i nic nie zatrzymują”.

Co ciekawe, odniósł się do statusu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który został wstrzymany, zanim jeszcze mógł zacząć działać po kryzysie na Ukrainie, i powiedział, że Moskwa pozostaje „gotowa” do zaangażowania się w gaz poprzez pompę NS2, gdy druga strona jest gotowa:

Nie budujemy niczego bez powodu. Uzyskaliśmy i udoskonaliliśmy niezbędną technologię. W razie potrzeby włączymy Nord Stream 2 – powiedział Putin.

Według niego Nord Stream 1 jest obecnie praktycznie zamknięty, a Zachód twierdzi, że Moskwa wykorzystuje gazociąg jako broń energetyczną. „To bzdura. Dostarczamy tyle, ile potrzebują nasi partnerzy – spełniamy wszystko, o co proszą” – dodał Putin.

Uznając obecność dużej chińskiej delegacji i udział trzeciego najważniejszego chińskiego urzędnika na forum, Putin powiedział: „Mam nadzieję, że wkrótce zobaczę Xi Jinpinga w Uzbekistanie”.

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom na początku tego tygodnia opublikował to, dość prowokacyjne wideo skierowane do Europy, pokazujące, czego można się spodziewać w nadchodzącej zimie:

Przedstawiciele Kremla potwierdzili następnie, że „Putin i prezydent Chin Xi Jinping spotkają się na szczycie w Uzbekistanie w przyszłym tygodniu”, donosi ABC News. Dwa główne narody uzbrojone w broń nuklearną właśnie zakończyły tydzień wspólnych gier wojennych w Wostoku 2022 w tym samym regionie rosyjskiego Dalekiego Wschodu, w których uczestniczyło również wiele innych narodów.

"We've Lost Nothing" - Putin Warns Western Elites' "Sanctions Fever" Will See European People "Freeze"