Clicks51
ewaboryk

Warszawa: Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

Ilustracja archiwalna. Fot. Facebook / Tradycja Łacińska w Warszawie

W sobotę w Warszawie odprawiona została Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Wierni przeszli od kościoła pod wezwaniem świętego Klemensa do grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Nabożeństwo zorganizowane zostało już po raz szósty.

„Państwa chrześcijańskie, czy może raczej postchrześcijańskie, przywiązują do pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa stosunkowo mało uwagi” – przypominają organizatorzy nabożeństwa.

Drogę Krzyżową poprzedziła Msza święta, odprawiona w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Klemensa Hofbauera. Kazanie wygłosił o. Andrzej Kukła z Krakowa.

Chcemy wspomnieć tych wszystkich chrześcijan, którzy na całym świecie drżą, czy przeżyją kolejny dzień. Według danych organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, około 170 tysięcy chrześcijan rocznie ginie śmiercią męczeńską. Gdyby to przeliczyć na czas, można powiedzieć, że co 3 minuty ginie jeden chrześcijanin, oddając życie za Chrystusa – mówił redemptorysta.

Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego, zapraszając na wydarzenie, powiedział: „Chrześcijanie są prześladowani w wielu miejscach świata. Tam, gdzie wciąż utrzymują się tyranie komunistyczne, tam, gdzie mają do czynienia ze skrajnymi rządami islamistycznymi. Również w świecie zachodnim, gdy bronią naturalnego porządku moralnego, spotykają się z odrzuceniem, a czasami z represjami. Myślimy o nich za rzadko, a przede wszystkim powinniśmy się modlić”.

„Dwieście milionów chrześcijan cierpi prześladowania. Represje te mają różne podłoże. Czasami jest to zorganizowane działanie państwowe, którego przyczyna jest albo religijna, jak w Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej religii niż islam jest zakazane, albo ideologiczna, jak w Korei Północnej, gdzie wszystkie religie są zwalczane przez państwo. W niektórych państwach natomiast chrześcijanie są prześladowani przez swoich współobywateli innych wyznań, zaś władza albo przymyka na to oczy (jak w niektórych prowincjach Chin), albo jest zbyt słaba aby zareagować (jak w Iraku czy pogrążonej w wojnie Syrii). Państwa chrześcijańskie, czy może raczej postchrześcijańskie, przywiązują do pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa stosunkowo mało uwagi” – zauważają organizatorzy nabożeństwa.

Drogę Krzyżową w intencji prześladowanych chrześcijan organizuje Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej oraz Instytut Ordo Caritatis. Honorowym patronem wydarzenia jest Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: KAI

RoM

Read more: www.pch24.pl/warszawa--droga…