pl.news
11.8K

Kardynał Grech: "Synodalność" to wojna cywilna wśród biskupów

Synod o Synodalności to "bezprecedensowe wydarzenie", powiedział Christopherowi Lambowi (podcast, 19 maja) homoseksualny Kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu.

Wcześniejsze synody były przygotowywane przez Watykan, aczkolwiek ten trwający zostanie uformowany przez zgłoszenia konferencji biskupów, utrzymuje Grech. Kardynał podkreśla - "to nieprawda, że nic się nie zmieni. Powiem wam jedno, już nastąpiła zmiana".

Odnośnie do na ogół poruszanych tematów z bielizną i święceniami kapłanek, Grech dodaje "nic nie zostanie zamiecione pod dywan" - mówi to, jakby afery seksualne nie gniły pod kościelnym dywanem od ostatnich pięćdziesięciu lat. Kardynał uważa, że bez przejścia na "Kościół Synodalny" będzie ciężko odnieść się do określonych pytań.

Grech w ogóle nie przejmuje się Niemieckim Synodem. W jego oczach otwarta walka pomiędzy niemieckimi i katolickimi biskupami jest "synodalnoscią". Jak na ironię Lamb sam przyznaje, że niemiecki synod przerodził się w "wojnę zastępczą" wokół pontyfikatu Franciszka i Synodu o Synodalności.

Grafika: Mario Grech © Diocese of Gozo, CC BY-SA, #newsKmaepmgrdx