Clicks510
Libor Halik
2

Do 5 let se rozvede 40 % církevních manželství ve Španělsku, PROČ ?

Dle vašich statistik trvají "reprodukční vztahy" bez svatby zhruba stejně dlouho jako vztahy sezdané, ale bezdětné?
Psycholog a katolík Jeroným Klimeš: Statistiky říkají, že dojít na úřad a říci tam svatební "ano" k zátěžovým situacím, které život přinese zvýší stabilitu vztahu ze čtyř let na sedm, takže zvyšuje stabilitu vztahu asi jako jedno dítě. Když si k manželství ještě pořídíte dvě děti, dostane vás to někam na osmnáct až dvacet let. Když budete věřící, posune vám to stabilitu vztahu ještě o deset let... (Více na: www.nastvanematky.cz )

L: Pokud si dobře pamatuji, tak ještě před 30 a více lety, čili donedávna, katolicky konzervativní Španělsko mívalo početné rodiny a manželky nechodily do zaměstnání. Pak náhle vtrhly ženy do zaměstnání a vše se otočilo.

Rozvodovost ve Španělsku roste nejen v případě civilně sezdaných manželství. I ty církevně uzavřené trvají čím dál kratší dobu. Do pěti let se rozvede 40 procent dvojic, které si slíbily věrnost před Bohem. Do patnácti let pak manželství nevydrží až 60 procentům sezdaných. Španělští biskupové proto dvojicím připravili předmanželský manuál společně s kurzem, který by trval dva až tři roky. Více na: www.irozhlas.cz/…/rozvod-manzelst…

L: Domnívám se, podobně jako psycholog Jeroným Klimeš, že toto moc nepomůže: Je antipopulační nálada. Lidi nechtějí děti.
Nejlepší stabilitu mají vztahy, kdy si kolem dvaceti po škole vezmete kluka a za dva roky máte děti.

A znovu katolický psycholog Jeroným Klimeš: U nevěrného typu, i když klečí na kolenou a slibuje věrnost do smrti, varuji jeho partnera, aby se smířil s tím, že to ten druhý udělá znovu, anebo aby do toho vztahu už raději nelezl. Zázraky se sice občas stávají, ale ty neumím garantovat. Proto se spoléhám na statistiky a zázraky přenechávám Ježíši Kristu. Prostě recidiva je nejpravděpodobnější. Když chce holka vědět, jestli jí kluk, se kterým chodí, bude lhát, řeknu jí, ať se dívá, jestli lže lidem okolo. Stejné je to s nevěrou. Nesázíme na kouzelnou změnu osobnosti, ale na stabilitu. Každopádně, když se obnovuje vztah po krizi, musí se vědět, co tu krizi způsobilo, a to napřed odstranit.
(Více na:

www.nastvanematky.cz/ne-svatba-rozvod-je-jen-papir )
.
Public domain
Katolické Španělsko do r.1975. Mou obavou je, že kdybych viděl dnešní Španělsko na vlastní oči a zároveň viděl Španělsko před půl stoletím očima své paměti, zlomilo by mi to srdce. Tehdy Franco tj. Caudillo nastavil pravidla, jimiž se politický život Španělska řídil, a když je nastavil, řídil se jimi. To je protiklad diktatury. V diktatuře občan neví, kde se nachází. Pravidla nejsou jasná. Vše …More
Katolické Španělsko do r.1975. Mou obavou je, že kdybych viděl dnešní Španělsko na vlastní oči a zároveň viděl Španělsko před půl stoletím očima své paměti, zlomilo by mi to srdce. Tehdy Franco tj. Caudillo nastavil pravidla, jimiž se politický život Španělska řídil, a když je nastavil, řídil se jimi. To je protiklad diktatury. V diktatuře občan neví, kde se nachází. Pravidla nejsou jasná. Vše se děje dle chvilkové nálady diktátora. Diktatura není formou vlády. Vyvstává, aby nahradila slabou vládu, nebo při absenci jakékoliv vlády – při anarchii. Porovnejme Franka s jeho současníkem, ryzím diktátorem Josifem Stalinem (sluhou Berji a nejvyššího diktátora v Sovětském svazu Kaganoviče pospolitost.files.wordpress.com/…/uskujnik_kagan-… ).... rexcz.blogspot.com/…/ctyricet-let-po…
acer
V rámci EU byla zavedena např. cizojazyčná studia veteriny v Mendelově univ. v Brně. Tam studují zástupy dívek ze Španělka, a odjinud.