Clicks405

Arabia Saudyjska z Izraelem negocjują kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym - raport

1 czerwca 2020 r. saudyjski dyplomata ujawnił, że od grudnia 2019 r. Izrael i Arabia Saudyjska z udziałem Stanów Zjednoczonych prowadzą tajne rozmowy dotyczące wprowadzenia przedstawicieli Arabii Saudyjskiej do składu muzułmańskiego Waqfu, sprawującego opiekę nad Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie. Waqf podlega władzom Jordanii.

Tajne negocjacje są prowadzone w ramach planu pokojowego Trumpa.

Podobno rosnące zaangażowanie Turcji w regionie, skłoniło Jordanię do dyskusji na ten temat.

Palestyńczycy pozwolili tureckim organizacjom islamskim wejść na teren meczetu Al Aqsa i zarządzać funduszem, na który turecki rząd przekazał dziesiątki milionów dolarów.

W związku z tym Jordańczycy wysłali tajną wiadomości do Izraela i Stanów Zjednoczonych, że są gotowi złagodzić swoje stanowisko w sprawie Waqfu, o ile zostaną spełnione pewne warunki.

Utrzymana ma zostać wyjątkowa uprzywilejowana rola Jordanii w meczecie Al-Aqsa, a Arabia Saudyjska przekaże miliony dolarów jako darowiznę na rzecz islamskich organizacji działających w arabskich dzielnicach Jerozolimy i na Wzgórzu Świątynnym.

Zostanie również wywarta presja dyplomatyczna i polityczna, aby usunąć islamskie organizacje tureckie działające pod auspicjami Autonomii Palestyńskiej.

Obecność Arabii Saudyjskiej w Waqfu będzie niosła ze sobą wsparcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, a równocześnie ograniczy wpływ Jordanii.

______________________

za: www.facebook.com
www.jpost.com/middle-east/saudi-arabia-is…