tommy1
1593

80. ROCZNICA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI EDYTY STEIN – ŚW. TERESY BENEDYKTY OD KRZYŻA

9 sierpnia 2022

80 lat temu, 9 sierpnia 1942 roku, w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau została zamordowana karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Była pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została wyniesiona na ołtarze.

Rocznica śmierci Edyty Stein jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

Dziś przypada wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, pochodzącej z Wrocławia karmelitanki bosej, męczennicy zagazowanej w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz; patronki Europy 🇪🇺 twitter.com/archkrakowska/status/1556852267650674688

— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) August 9, 2022

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci karmelitanki odbędą się we dziś w Brzezince i Oświęcimiu z udziałem między innymi biskupów z Polski i Niemiec.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zakomunikowało, że uroczystości rozpocznie o godzinie 10.00 „Droga Modlitewna”, która będzie przebiegała wzdłuż rampy kolejowej w byłym obozie Birkenau. Wierni przejdą do pomnika ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.

„Obchody rozpocznie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a ks. bp Bertram Meier z Augsburga na zakończenie wygłosi słowo w imieniu Episkopatu Niemiec” – poinformowało Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Po południu uczestnicy i zaproszeni goście, wśród których będą między innymi członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz polska młodzież spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy na modlitwie o pokój. Połączą się wirtualnie z Niemcami oraz ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki. 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej na to japońskie miasto. Wieczorem w klasztorze sióstr karmelitanek w Oświęcimiu zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem ks. kard. Michaela Czernego, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.


Na wrocławskim placu Solnym (tuż obok Rynku) można zatrzymać się przy wystawie poświęconej św. Teresie Benedykcie od Krzyża – Edycie Stein. twitter.com/archidiecezjawr/status/1556641237821702146

— Archidiecezja Wrocławska (@archidiecezjawr) August 8, 2022

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 roku. Była doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 roku została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana w klasztorze przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę – wraz z blisko 1 tys. Żydów – do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, a także siostra Edyty – Róża. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 roku i dotarł do obozu następnego dnia.

Po selekcji na rampie kolejowej tzw. Judenrampe znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałych, w tym Edytę i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau, tzw. czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została kanonizowana. Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronem Europy.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

PAP

drukuj

Tagi: Edyta Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Udostępnij

Zobacz takżetommy 1
Dziś przypada wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, pochodzącej z Wrocławia karmelitanki bosej, męczennicy zagazowanej w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.