POLITICO: Národné združenie Le Penovej vyhralo vo francúzskom hlasovaní kreslá, vysielací čas aj peniaze. S 89 kreslami bude môcť Národné združenie vysloviť aj nedôveru vláde

POLITICO: Národné združenie Le Penovej vyhralo vo francúzskom hlasovaní kreslá, vysielací čas aj peniaze. S 89 kreslami bude môcť Národné združenie vysloviť aj nedôveru vláde

„Krajne pravicová strana“ (pozn.: čiže francúzska vlastenecká strana), získala dostatok kresiel na vyslovenie nedôvery a vo volebnej miestnosti prekonala aj svoje vlastné očakávania, píše portál POLITICO o výsledku francúzskych parlamentných volieb.
Národné združenie ( Rassemblement National, RN) Marine Le Penovej rozbilo sklenený strop v nedeľných francúzskych parlamentných voľbách – s jedenásťnásobným nárastom na 89 kresiel, čo dáva strane bezprecedentnú moc v nadchádzajúcom Národnom zhromaždení Francúzska

S 89 poslancami nielenže bola Le Penová vzkriesená – po tom, čo sa po prehre s prezidentom Emmanuelom Macronom držala v úzadí –, ale znovuobnovená „krajne pravicová strana“ (pozn.: rozumej „vlastenecká“) sa po prvý raz od roku 1986 stane parlamentnou skupinou.

Ľudia sa rozhodli poslať na zhromaždenie veľmi silnú skupinu poslancov Národného zhromaždenia… zďaleka najpočetnejšiu v našej politickej histórii

povedala v nedeľu večer jasajúca Le Penová svojim priaznivcom a voličom v meste Hénin-Beaumont na severe krajiny. V pondelok ráno oznámila, že sa nepostaví do čela samotnej strany, aby sa mohla sústrediť na svoju úlohu budúcej predsedníčky parlamentného klubu, kde bude sedieť ako jedna z hlavných síl v opozícii.

Doteraz mala jej strana v poslednom zložení francúzskej dolnej komory len osem poslancov, nesplnila hranicu 15 kresiel, ktorú musia politické strany dosiahnuť na vytvorenie parlamentnej skupiny (poslaneckého klubu) vo svojom poslednom volebnom období.

Poslanci, ktorí nie sú v skupinách, majú menej rečníckeho času, menej prostriedkov a menej hovoria do fungovania parlamentu. Skupiny tiež získajú kancelárske priestory a zasadacie miestnosti.

S 89 kreslami bude môcť Národné združenie vysloviť aj nedôveru vláde. To by sa mohlo ukázať ako riskantné pre vládu premiérky Elisabeth Borneovej, ktorá nemá za sebou väčšinou poslancov, ale naopak – proti sebe a vláde. Je tiež nad hranicou 60 miest, ktorá je potrebná na postúpenie schváleného zákona ústavnému súdu, ktorý môže cenzurovať texty, ktoré považuje za protiústavné.

Strana Le Penovej tiež získala skutočný jackpot, pretože francúzsky štát dáva viac peňazí stranám, ktoré dosahujú úspechy vo voľbách. Strana bude dostávať približne 10 miliónov eur ročne až do roku 2027. Podľa oficiálnej správy o transparentnosti mala strana na konci roka 2020 dlh takmer 24 miliónov eur.

Aj keď sa od formácie Le Penovej očakávalo, že v týchto voľbách dosiahne výrazné zisky, jej Národné združenie prekonalo prieskumy a svoje vlastné očakávania. V nedeľu skoro sa členovia strany usilovali o približne 40 kresiel, informoval denník POLITICO’s Playbook Paris.

Obyčajne sa predpokladá, že dvojkolový systém volieb s jedným volebným obvodom prospeje stranám bližšie k stredu, ale tiež trochu riskuje projekcie miest, pretože jednotlivé preteky často závisia od niekoľkých stoviek alebo dokonca desiatok hlasov, uzatvára portál POLITICO svoju analýzu.

V tejto súvislosti sa otvára aj otázka o tom, či v prezidentských voľbách Le Penovú skutočne porazil Emmanuel Macron…

POLITICO: Národné združenie Le Penovej vyhralo vo francúzskom hlasovaní kreslá, vysielací čas aj peniaze. S 89 kreslami bude môcť Národné združenie vysloviť aj nedôveru vláde