Púť v Levoči – po dvoch rokoch môžeme slobodne prísť. Pustia nás v septembri aj k Sedembolestnej do Šaštína?

Púť v Levoči – po dvoch rokoch môžeme slobodne prísť. Pustia nás v septembri aj k Sedembolestnej do Šaštína?

Pred dvoma rokmi bola púť na Mariánsku horu v Levoči zrušená, minulý rok výrazne obmedzená.
Počas nadchádzajúceho víkendu si však môžeme uctiť Matku Božiu tak ako kedysi. Štát nám to konečne dovolil…
Kým pred pandémiou prichádzalo na púť počas hlavného víkendu aj 400-tisíc veriacich, minulý rok horu navštívilo len približne 5 000 ľudí. Podľa organizátorov sa však v tomto roku nepočíta s nijakými obmedzeniami.

V sobotu 2. júla sa na Mariánskej hore uskutoční aj odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie, ktorej je zasvätená bazilika na hore.
Tohtoročnou témou púte na Mariánskej hore bude: Rodina, láska, povolanie a cesta k svätosti. Hlavným celebrantom bude olomoucký arcibiskup a metropolita Jan Graubner. Počas vyvrcholenia Mariánskej púte, to znamená počas tohto víkendu, bude platiť zákaz vjazdu pre motorové vozidlá na Mariánsku horu. Pútnici môžu prísť len pešo.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, prvá kaplnka tam bola postavená ešte v roku 1247. V roku 1995 na Mariánsku horu zavítal aj sv. Ján Pavol II., ktorý pritiahol na pútnické miesto doteraz najväčší počet ľudí v celej histórii – viac ako 650-tisíc.

Tento rok sa na mieste oslávi aj 100 rokov od konsekrácie baziliky minor na Mariánskej hore Božím sluhom Mons. Jánom Vojtaššákom.
MM
Púť v Levoči – po dvoch rokoch môžeme slobodne prísť. Pustia nás v septembri aj k Sedembolestnej do Šaštína?