Clicks872
Anton Čulen
3
Svätý mučeník Emilián zničil v pohanskom chráme oltáre a poprevracal sochy, za čo ho popravili. Svätý mučeník Hyacint zoťal strom, ktorý slúžil ako modla. Svätý mučeník Emilián zničil v pohanskom …More
Svätý mučeník Emilián zničil v pohanskom chráme oltáre a poprevracal sochy, za čo ho popravili. Svätý mučeník Hyacint zoťal strom, ktorý slúžil ako modla.

Svätý mučeník Emilián zničil v pohanskom chráme oltáre a poprevracal sochy, za čo ho popravili. Svätý mučeník Hyacint zoťal strom, ktorý slúžil ako modla
Bol Mojžiš, Gedeon, alebo aj svätý mučeník Emilián netolerantný rasista? Schvalovali by pohanské modly v kostoloch vo Vatikáne?

Svätý mučeník Emilián

Meno dnešného svätca má latinský pôvod a znamená „horlivý“.
Emilián je mučeníkom z čias Juliána Odpadlíka. Bol otrokom miestneho starostu. Ako o jeho živote hovorí legendami opradená správa, po tom, čo miestodžiteľ prečítal cisárov edikt namierený proti kresťanom, Emilián zničil v pohanskom chráme oltáre a poprevracal sochy, za čo ho popravili.

Jeho pozostatky preniesli do Konštantínopolu, kde sa stal patrónom jedného chrámu.
(Svätý mučeník Hyacint z Amastridy)

Meno Hyacint má grécky pôvod a je odvodené od kvetiny Hyacint.
Dnešný mučeník trpel v paflagónskom meste Amastris. Ako píše grécky Synaxár, jeho rodičia sa volali Teoklit a Neonila, alebo Teonila. Bohaté životopisné legendy neponúkajú informácie o dobe, v ktorej žil.

Obyvatelia mesta, kde Hyacint zomrel, si vraj uctievali ako božstvo strom brest, alebo lotus. Hyacint presviedčal obyvateľov a tým sa snažil modloslužbu odstrániť. Keď nebol úspešný, strom tajne zoťal. V meste zavládli nepokoje a podozrenie padlo na Hyacinta. Hnev ľudu sa vyvŕšil na Hyacintovi, až kým ho nepostavili pred sudcu Canstritia. Keď priznal vinu, sudca ho odovzdal davu, ktorý ho zlynčoval na smrť. Pri jeho hrobe sa v deň jeho spomienky vraj zvykol tvoriť vzdušný vír naplnený pieskom, ktorý mnohí dlho považovali za prostriedok na uzdravenie z mnohých chorôb.

Svätého Hyacinta z Amastridy si ctia aj na západe, o čom svedčí Rímske martyrológium.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa heiligenlexikon.de a VHL spracoval Ján Sabol

alianciazanedelu.sk/archiv/4475