Clicks934

List pani Márie Jánovi Mikasovi a odpoveď: Jedlo a pitie v reštaurácii Vám neprekáža. V kostole sú rúška povinné. Ale wellness a plaváreň s nahými ľuďmi je podľa Vás v poriadku

List pani Márie Jánovi Mikasovi a odpoveď: Jedlo a pitie v reštaurácii Vám neprekáža. V kostole sú rúška povinné. Ale wellness a plaváreň s nahými ľuďmi je podľa Vás v poriadku. Dobrý deň, obraciam …More
List pani Márie Jánovi Mikasovi a odpoveď: Jedlo a pitie v reštaurácii Vám neprekáža. V kostole sú rúška povinné. Ale wellness a plaváreň s nahými ľuďmi je podľa Vás v poriadku.

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s otázkami ohľadom povinnosti nosenia rúška.
Na miestach, kde je vysoké riziko prenosu nákazy, ako napr. plaváreň či wellness, nie je potrebné chrániť sa rúškom. Samozrejme, je to technicky nemožné. Prenos vírusu, či inej infekcie, je však na týchto miestach vysoko pravdepodobný, keďže sú vo vode mnohí ľudia aj s ich telesnými otvormi. Na druhej strane, ostáva povinnosť nosiť rúška v budovách, kde neprichádza k žiadnemu telesnému kontaktu. Prepáčte, to nedáva zmysel.

Rovnako sa pozastavujem nad inými Vašimi rozhodnutiami. Ako prvé boli uvoľnené športoviská a priestory pred kostolmi napriek predchádzajúcemu vyhláseniu, že vírus sa pri behu prenáša do 4 – metrovej vzdialenosti. Podobná je situácia v reštauráciách, kde zákazníci nie sú povinní chrániť sa rúškom. A čo kuchár a pomocný personál? Oni sa dotýkajú potravín a riadu. Prečo nie sú povinní preukázať negatívny test na covid? Naproti tomu, pre bohoslužby stále ostáva v platnosti prijímanie Eucharistie na ruku. Hoc je nehorázne prirovnanie – prečo sa teda pivo a rezeň nepodáva do ruky? Pane, keď prídete do práce s čistými rukami a po hodine práce Vám podám práve dezinfikovanou rukou hamburger, vezmete si ho radšej do ruky znečistenej od všetkého, čoho ste sa za hodinu dotkli, alebo Vám radšej budem dávať odhryznúť? No vidíte. Eucharistia Vám prekáža aj keď sa rozdávajúci nikoho nedotkne. Jedlo a pitie v reštaurácii Vám neprekáža.

V kostole sú rúška povinné. Ale wellness a plaváreň s nahými ľuďmi je podľa Vás v poriadku. Rovnako nevidíte problém, ak premiér spraví kávu čašníkovi, alebo ak sú v parlamentnom bufete všetci bez rúšok. Pane, prekvapujete ma. Toto nie je o medicíne. To je proti zdravému rozumu. Robíte si z nás posmech? Videli sme Vás. Na tlačovej konferencii ste sa dotýkali spoločného rečníckeho pultu bez rukavíc. Na tej istej konferencii stál krízový štáb ukážkovo v rozostupoch 25 m2 na osobu. O kus nižšie novinári piati na 1 m2, rozostup 2 cm. Podobné je to vo veľkých obchodoch, kde sa cudzí ľudia chtiac – nechtiac dotýkajú telami. Len malé prevádzky museli byť zatvorené. Dávame zarobiť zahraničnému kapitálu.

S pozdravom, Mária
(Poznámka redakcie AZN: Redakčne upravené)

Od: Mgr. Michal Jajcaj <michal.jajcaj@uvzsr.sk>
Komu: maruska@
Datum: 15. 6. 2020 8:32:28
Předmět: RE: otazka

Dobrý deň,
vo Vašom podnete zo dňa 11.6.2020 poukazujete na opatrenia vydané v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 v SR, ktoré podľa Vášho názoru nie sú vo vzájomnom súlade.

Nakoľko z formulácie Vášho podnetu nie je zrejmé, ktoré opatrenie považujete za neprimerané a nevhodné, uvádzame k obsahu Vášho podnetu vo všeobecnosti, že opatrenia ÚVZ SR vydávané v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 sú výsledkom rokovania konzília odborníkov a následne ústredného krízového štábu, pričom dochádza k ich postupnému uvoľňovaniu v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie, na základe skúseností z praxe i vývoja situácie a prijímaných opatrení v okolitých krajinách.

Zároveň sa pri tvorbe opatrení prihliada na riziká ohrozených skupín populácie. Cieľom postupne uvoľňovaných opatrení je dosiahnutie postupného návratu k štandardnému fungovaniu obchodu, služieb a iných aktivít a zároveň zachovanie priaznivej epidemiologickej situácie.

Niektoré opatrenia uvádzané vo Vašom podnete sú v závislosti od situácie aplikované len na úrovni odporúčania.

S pozdravom
Mgr. Michal Jajcaj
Úrad verejného zdravotníctva SR

alianciazanedelu.sk/archiv/6444
Anton Čulen
Dana22
ľubica tu niekde uverejnila dôležitý článok,ktorý sa dotýka súčasnej situácie vzťahu cirkvi a štátu u nás a vo svete.
Štát sa tvári,že zákony štátu sú nadradené cirkvi.

OMYL!

kath.net/news/71792

Freiheit der Kirche und staatliches Gottesdienstverbot

Sloboda cirkvi a štátny zákaz uctievania

Štátne predpisy , aj keď iba výnimočne a s obmedzeným cieľom, nás nemôžu zaväzovať.Nie na základe …More
ľubica tu niekde uverejnila dôležitý článok,ktorý sa dotýka súčasnej situácie vzťahu cirkvi a štátu u nás a vo svete.
Štát sa tvári,že zákony štátu sú nadradené cirkvi.

OMYL!

kath.net/news/71792

Freiheit der Kirche und staatliches Gottesdienstverbot

Sloboda cirkvi a štátny zákaz uctievania

Štátne predpisy , aj keď iba výnimočne a s obmedzeným cieľom, nás nemôžu zaväzovať.Nie na základe božského práva - komentár Klausa Obenauera
Peter(skala)
.... dobre mu dala... len škoda že neodpisal Mika namiesto Jajcaja
🤔
ale že jako sa vykrucal Jajcaj:) samé vyhovorky
dalila
Konzilium krizovy štáb a bla bla. Mali byť 4 etapy, no tých etáp je viac ako má Sagan.
dalila
Neviem ako kto to vidí, ale ja mám pocit, že máme slabú vieru v Eucharistiu
dalila
Myslím globálne, nie konkrétneho človeka.
dalila
Digmore. Odpoveď hodná politika. Veľa slov o ničom.
Pani, aj keď vám to nič nepomôže,máte u mňa plus.
Ale to všetko je boj temných síl proti nám, aby sme neprišli do neba. Treba volať a prosiť všetkých svätých a kajať sa.
Rosario33
tak sme sa dobre pobavili....
Caesar
ta odpoved su vseobecne hlupe frazy