Clicks2.9K
jamacor
Kieslowski - Dekalog 8 Studentka przytacza historię, która stanowi fabułę Dekalogu II, a sąsiad pokazuje bohaterce serię znaczków z Dekalogu X. Pomysł na stworzenie Dekalogu narodził w 1983 roku i …More
Kieslowski - Dekalog 8

Studentka przytacza historię, która stanowi fabułę Dekalogu II, a sąsiad pokazuje bohaterce serię znaczków z Dekalogu X.

Pomysł na stworzenie Dekalogu narodził w 1983 roku i wyniknął ze współpracy Kieślowskiego z Krzysztofem Piesiewiczem, który był współautorem scenariusza (obaj nawiązali współpracę przy filmie Bez końca).
Każdy trwający blisko godzinę odcinek, stanowi wariację na temat jednego z Dziesięciu Przykazań. W zamierzeniu twórców seria miała stanowić dziesięć anegdot "łączących Bergmana z Hitchcockiem". Jednak żaden z filmów nie odzwierciedla dosłownie dziesięciu przykazań w kontekście wiary chrześcijańskiej.
Dwa odcinki doczekały się dłuższych o blisko pół godziny, kinowych wersji: Krótki film o zabijaniu (Dekalog V) i Krótki film o miłości (Dekalog VI). W projekcie Dekalog wzięła udział pokaźna grupa wybitnych polskich aktorów, a wśród nich m.in. Tadeusz Łomnicki,Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda i Bogusław Linda.
W roku 1995, w stulecie narodzin kina, obrazy Kieślowskiego znalazły się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne