biniobill
7214

Jest wyrok w sprawie Nergala, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

Adam Nergal Darski, lider zespołu Behemoth (fot. arch. PAP/Photoshot)

Sąd Okręgowy uniewinnił lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. „Nergal”, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”.
rok nie jest prawomocny. Prokurator żądał dla muzyka kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. zł grzywny, a obrońca oskarżonego wnioskował o jego uniewinnienie.
Sąd uniewinnił także dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Darskiego stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który rozpowszechnił grafikę w internecie.
Jak podkreślił sąd, prokurator nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że działanie oskarżonych było działaniem ukierunkowanym na zdeprecjonowanie symbolu państwowego. Sąd zwrócił uwagę, że definicję godła RP określa ściśle konstytucja, w myśl której jest nim wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu, a także ustawa dotycząca symboli państwowych. – Rysunek orła stworzony przez jednego z oskarżonych nie może być uznany za zawierający w swojej treści godło RP, albowiem brak mu istotnego niezbędnego elementu, jakim jest korona. Orzeł bez korony nie jest bowiem godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Może być ewentualnie uznany za godło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale bez wątpienia nie o taki przedmiot ochrony chodzi ustawodawcy. Nie można znieważyć godła państwowego, które w świetle obowiązujących przepisów takim godłem nie jest – powiedział sędzia Kapała.

Nie można udowodnić celowego działania
Dodał, że Darskiemu i dwóch innym oskarżonym nie można też udowodnić, że mieli znieważyć godło polskie w sposób celowy i intencjonalny. – Tak jak nie każde spowodowanie śmierci jest morderstwem, tak nie każdy rysunek, na którym wykorzystano symbole w sposób niewłaściwy czy też nawet nieakceptowany, stanowi przestępstwo znieważenia tego symbolu. Znieważeniem będzie przykładowo oblanie, oplucie, podeptanie, podpalenie i inne podobne czynności – wyjaśnił sędzia. Muzyka ani jego obrońcy nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku.

Trasę zespołu Behemoth pt. „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała - m.in. na plakatach i w internecie - grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.
W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.
www.tvp.info/36817825/jest-wyrok-w-sp…
Młot na posoborowe aberracje
To już szczyt podłości. Talmudyczny admin WYKASOWAŁ ZE STRONY GŁÓWNEJ KAZANIE O NACJONALIZMIE KS. ROMANA KNEBLEWSKIEGO, KTÓRY ON SAM OSOBIŚCIE ZAMIEŚCIŁ NA GLORII. Dałem polubienie pod tym kazeniem i chciałem go zadedykować SEBOL-owi. ale znikło z Glorii księdza Kneblewskiego Pt " Na Jasne Górze o nacjonalizmie [Tuba Cordis] - www.youtube.com/watch
biniobill
adan2
Zadziwia mnie twoje podejście do kobiet. Jesteś prawie jak Rafalala ;-)
-Aniela-
@adan2 przykro mi, ale przyciągam samych dekli, więc odpalam rakietę i posyłam ich w jasną cholerę tak jak ciebie teraz... won szczylu! sraj w innym miejscu
-Aniela-
@biniobill
Ten EON to z choinki noworocznej się spuścił, czy dopiero narodził? :))
One more comment from -Aniela-
-Aniela-
Zamieszczę kilka komentów (niektóre mało cenzuralne, ale cóż życie jest brutalne)
Lubię facetów "z jajami". Sorki, ale nie znoszę mięczaków. Poniżej coś dla Behemota vel Darski.
Ten drugi to chyba znawca napisał :):) Bravo!!!

1) Olek (gość) 26.03.18
Facet pompuje się. Wciąga w zadymy i tym samym rośnie w oczach młodych ludzi szukających wzorca. Staje się męczennikiem, no bo kto mu procesy …More
Zamieszczę kilka komentów (niektóre mało cenzuralne, ale cóż życie jest brutalne)
Lubię facetów "z jajami". Sorki, ale nie znoszę mięczaków. Poniżej coś dla Behemota vel Darski.
Ten drugi to chyba znawca napisał :):) Bravo!!!

1) Olek (gość) 26.03.18
Facet pompuje się. Wciąga w zadymy i tym samym rośnie w oczach młodych ludzi szukających wzorca. Staje się męczennikiem, no bo kto mu procesy wytacza? Dlaczego przedstawiciele Kościoła Katolickiego nie zgłoszą nic do Prokuratury? Wyręczają się wiernymi, a tak być nie powinno, bo to Kościół stoi na straży wiary i to on powinien zwalczać demonizm, satanizm etc. Tak wygląda czysta logika. To wygląda tak jakby Franek zdeptał skradziony bochenek chleba, a gonił go za to strażak z OSP a nie piekarz - właściciel piekarni. W sumie kiedyś jakiś normalny Chrześcijanin na wzór "Księdza z karabinem" ( film taki ) mijając Darskiego na chodniku po prostu strzeli mu w pysk z jednej i z drugiej strony mówiąc: "Czcisz przemoc? No to ją poczuj".

2) wacław (gość) 20.03.18
Jednego oszołoma mniej, ale jedno jest pewne Nergal już trzęsie portkami, bo wie że dla więźniów będzie tylko damulką do dymania, taką zwykłą szmatą w którą wielu nastolatków się spuszcza.
Jeśli za spalenie kukły żyda idzie się siedzieć to za incydenty z udziałem tego pana, minimum 10 lat, posuwać go w kakao codziennie i niech go tłuką, jak alfons tłucze dziwkę która nie oddaje należności
biniobill
EON
Usuńcie tę szpetotę - to brzyda.
-------------

Chyba nie spodziewasz się po diabelskim performansie piękna?
EON
Usuńcie tę szpetotę - to brzyda.