Marieta Ria
121.6K

Predseda Islamskej nadácie na Slovensku sa stretol s arcibiskupom Boberom a hovorí o prelomovom stretnutí

5.12.2022

Spravodajská agentúra TK KBS uverejnila 1. decembra správu, podľa ktorej predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober prijal v stredu 30. novembra Mohamada Safwana Hasnu, predsedu Islamskej nadácie na Slovensku. Stretnutie sa, ako uviedla TK KBS, konalo na požiadanie Islamskej nadácie.
Ilustračný obrázok – mešita vo Viedni, len na skok – 70 km od Bratislavy
zdroj: wikimedia commons

Na oficiálnej facebookovej stránke Islamskej nadácie na Slovensku sa k stretnutiu vyjadrili nasledovne: „Najvyšší orgán katolíckej cirkvi na Slovensku, Konferencia biskupov Slovenska (TK KBS), má už viac ako mesiac nového predsedu. Je ním košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Dnes ho do funkcie privítal aj predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Safwan Hasna.“

Podľa predsedu KBS Mons. Bernarda Bobera: „Moslimovia na Slovensku nielen chcú vyznávať svoju vieru, ale chcú robiť aj dobro.“ Dodal, že si vymenili s predsedom Islamskej nadácieinformácie o dialógu medzi moslimami a kresťanmi. Myslím, že je to dobrý dôvod na to, aby sme komunikáciu viedli k tomu, aby sa ľudia stretávali a rozprávali o tom, čo im k šťastiu, pokoju a životu chýba.“

Predseda Islamskej nadácie uviedol: „Hovorili sme o dôležitosti dialógu medzi nami, s čím pán arcibiskup súhlasil a ocenil to. Reč bola tiež o možnosti jeho účasti na každoročnom slávnostnom iftáre. Ak by sa to podarilo, išlo by o zásadný posun v našich vzájomných vzťahoch v súlade s trendom, ku ktorému vyzývajú mnohé z dôležitých autorít oboch našich náboženstiev.“

Stretnutie hodnotí ako niečo doteraz nevídané: „Pre moslimov na Slovensku ide o veľmi výnimočné stretnutie. Je to vôbec po prvýkrát, čo sa najvyššie postavený predstaviteľ väčšinového náboženstva v krajine oficiálne stretol s predstaviteľom našej komunity.“ Na fotografii zo stretnutia, ktorú si môžete pozrieť tu: Predseda KBS Bernad Bober prijal predsedu Islamskej nadácie na Slovensku, sa nedá pozorovať prítomnosť kresťanskej symboliky. Obraz na stene, snáď interpretujúci Božieho Syna, pôsobí veľmi indiferentným a nenáboženským dojmom.

Je možné, že predseda Islamskej nadácie vníma tieto kroky ako začiatok oficiálnej legitimizácie moslimskej komunity, ktorej doteraz slovenské zákony neumožňovali vystupovať ako štátom uznanému náboženskému spoločenstvu.

Facebook Islamskej nadácie prináša aj ďalšie zaujímavé informácie. K nim patrí napríklad fotografia kňaza Františka Moška z Kútov v priateľskom objatí s predsedom Islamskej nadácie (facebook.com/photo/?fbid=208591774867894&set=pcb.20859226486784) alebo správa o nových publikáciách sponzorovaných Európskou úniou, ktorých cieľom je vylepšiť obraz islamu medzi Slovákmi.

Ide o knihu sociologičky a riaditeľky Centra pre výskum etnicity a kultúry Eleny G. Kriglerovej O moslimkách trochu inak a publikáciu RE: Framing – Faktami proti stereotypizácii islamu a moslimov. Autorka prvej publikácie nám radí v rozhovore pre Islamonline.sk, žeby sme „odmalička mali viesť deti k vnímaniu rôznorodosti“ a v publikácii druhej sa zase môžeme dočítať, že moslimskí Turci priniesli počas okupácie Uhorska „efektívnejšiu administratívnu organizáciu“ a „zvýšenie hygienických štandardov v mestách zavedením kanalizácie a mestských kúpeľov“.

Natíska sa však otázka, ako sa ku kanalizácii a hygienickým štandardom dopracovali v západnej Európe, ktorá nemala to šťastie, že ju kultúrne obohacovali moslimskí okupanti? Jednoducho, ideu hygieny a administratívy prevzali, rovnako ako moslimovia, z dedičstva po starom Ríme. Na rozdiel od moslimov však dokázali na tejto idei pracovať a nielen parazitovať do jej vyčerpania. S islamom táto hygienická idea nemá spoločné nič.

BM

Zdroj: TK KBS, Islamská nadácia na Slovensku, Islamonline.sk, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
Marieta Ria
Tak pán Hasna to obchádza rad radom...
škoda, že p. Záborská nebola taká ústretová pri hlasovaní o zatváraní kostolov počas covidu, keď podporila segregačný zákon proti katolíkom!!!
3.11.2022
SPLNOMOCNENKYŇA: CHCEME REPREZENTOVAŤ VŠETKÝCH
Dnes nás vo svojom úrade prijala splnomocnenkyňa vlády pre ochranu Sloboda vierovyznania a presvedčenia pani Anna Záborská. Hovorili sme o problémoch,…More
Tak pán Hasna to obchádza rad radom...
škoda, že p. Záborská nebola taká ústretová pri hlasovaní o zatváraní kostolov počas covidu, keď podporila segregačný zákon proti katolíkom!!!

3.11.2022
SPLNOMOCNENKYŇA: CHCEME REPREZENTOVAŤ VŠETKÝCH

Dnes nás vo svojom úrade prijala splnomocnenkyňa vlády pre ochranu Sloboda vierovyznania a presvedčenia pani Anna Záborská. Hovorili sme o problémoch, ktoré moslimská komunita na Slovensku zažíva a pani Záborská nás priamo utvrdila, že poslaním jej úradu je reprezentovať všetky náboženské komunity, nie len kresťanskú, či katolícku.

Pani Záborská si zároveň zaspomínala na čas, keď ako lekárka pôsobila v Alžírsku a ocenila viaceré prvky moslimskej kultúry. Povedala nám, že si želá, aby sa moslimská komunita na Slovensku cítila práve tak príjemne, ako sa ona cítila v moslimskej krajine.

Pevne veríme, že sa nám spoločné podarí tomuto cieľu priblížiť.
Marieta Ria
na stránke Islamskej nadácie na Sk sa dozviete aj o radosti, že aj ich chráni polícia... všimnite si moslimskú rodinu na jej novom titulnom obrázku
no jedna radosť... salámová metóda pokračuje!!More
na stránke Islamskej nadácie na Sk sa dozviete aj o radosti, že aj ich chráni polícia... všimnite si moslimskú rodinu na jej novom titulnom obrázku

no jedna radosť... salámová metóda pokračuje!!
U.S.C.A.E.
ja som hrozný ja veru ako katolík nechcem zastupovať všetkých ale katolíkov a už vôbec nechcem chrániť mohamedánstvo ak by sa diala neprávosť človeku ktorý je mohamedán a tým nemyslím že sa nectí "jeho právo verejne prezentovať bludy" tak sa tá neprávosť týka človeka ako takého a nie mohamedána. Keby mu ničili jeho majetok napríklad.
U.S.C.A.E.
moslimská kultúra to myslí prebratie prvkov tých kultúr ľudí ktorých zotročili jarmom islamu a nestihli zničiť celé dobro pôvodnej kultúry? to je totiž tá moslimská kultúra v reále. Strašný disident veru byť v alžírsku to je veliké utrpenie pod komármi celá pani Záborská.
Kebab je len ukradnutý Giros od grékov áno to je tá krásna bájna osobitá moslimská kultúra v praxi. Ničím originálnym …More
moslimská kultúra to myslí prebratie prvkov tých kultúr ľudí ktorých zotročili jarmom islamu a nestihli zničiť celé dobro pôvodnej kultúry? to je totiž tá moslimská kultúra v reále. Strašný disident veru byť v alžírsku to je veliké utrpenie pod komármi celá pani Záborská.

Kebab je len ukradnutý Giros od grékov áno to je tá krásna bájna osobitá moslimská kultúra v praxi. Ničím originálnym nevynikla mechanicky kopírujú no maximálne tak malý rozvoj a tým to končí ale táto brzda je v samotnom islame. ono je to filozoficko-náboženský problém a nejdem sa rozpisovať islam nie je záruka ničoho iného ako stagnácie a potom úpadku.
forthetruth333
zrada má rôzné podoby,,,
Coburg
Na kávičku k Boberovi Hasna neprišiel. Podľa mňa lobboval o stavbe prvej mešity (s minaretom) na území Slovenska. Pivničných mešít majú u nás už dosť. Len aby sme neboli prekvapení,
forthetruth333
viem,a pevne verím že Boh už b zasiahne
. ARMATA .
Možno sa aj v krátkej dobe dočkáme takej malej požiadavky,aby zmizli všetky kríže zo striech kostolov,aby to našich nových bratov nerozptyľovalo a nerozčuľovalo.Samozrejme v duchu nábožensko-politickej korektnosti,vzájomnej úcty a porozumenia.
Marieta Ria
Však na rokovaní veru kríž nebol - na spoločnej fotke je vzorne schovaný v saku - aby boli naši bratia v šťastí a pokoji...
Marieta Ria
... keď sa stretnutie hodnotí ako nevídané zo strany Hasnu, tak to musí byť niečo veľké, čo sa im podarilo!
Škoda, že sa toľko pozornosti nedostáva ochrane kat. kostolov a kláštorov, ktoré sú v poslednom čase hanobené satanskými a inými vulgárnymi nápismi a náš biskup Orosch a iní statoční kňazi sú vláčení a očierňovaní médiami a ich prisluhovačmi!! Kedy nastane doba, v ktorej budeme …More
... keď sa stretnutie hodnotí ako nevídané zo strany Hasnu, tak to musí byť niečo veľké, čo sa im podarilo!
Škoda, že sa toľko pozornosti nedostáva ochrane kat. kostolov a kláštorov, ktoré sú v poslednom čase hanobené satanskými a inými vulgárnymi nápismi a náš biskup Orosch a iní statoční kňazi sú vláčení a očierňovaní médiami a ich prisluhovačmi!! Kedy nastane doba, v ktorej budeme spokojní a budú naplnené potreby nás, katolíkov!?
forthetruth333
aj jednou kvapkou jedu sa dá otráviť celý pohár,,,nezmení chuť,,nezmení farbu,,,,,zrada dokonaná
dominikguzman
Načo im stavať mešitu, keď máme kostoly, ktoré by sme im mohli dať. Onedlho aj tu príde trend zo Západu predávať kostoly, lebo už nebude veriacich. Veď aj povolaní už máme málo. Viera vymiera.