pl.news
3.7K

Franciszek bierze się za kolejną rozkwitającą społeczność

Franciszek zlecił dochodzenie w sprawie istniejącej od 1976 roku francuskiej neokonserwatywnej Wspólnoty Św. Marcina, która zrzesza 168 księży i około 100 seminarzystów.

Informacja ta ujrzała światło dzienne za sprawą stronniczego artykułu, opublikowanego 18 maja przez prokomunistyczny portal Liberation.fr. Wizytacja, do której ma dojść już "wkrótce", potrwa co najmniej sześć miesięcy.

Pewna część francuskich biskupów z utęsknieniem czeka, aby przyjąć księży Wspólnoty Świętego Marcina do swoich parafii, podczas gdy inni darzą wspólnotę nienawiścią z racji tego, że jej członkowie odprawiają Novus Ordo zgodnie z księgami, posługują się językiem łacińskim, a sami księża noszą sutanny.

Planowana wizytacja skupi się na zarządzaniu, szkoleniu seminarzystów, finansach oraz dziedzictwie. Jednym słowem, wizytatorzy będą szukać dziury w całym, aby znaleźć coś, co wykorzystają przeciwko wspólnocie.

Watykan wysyła dość sporą komisję dochodzeniową, składającą się z czterech osób, na których czele stanie Biskup Mende Benoît Bertrand, asystowany przez już emerytowanego Biskupa Perpignan André Marceau. Obaj są wrogo nastawieni względem wspólnoty Świętego Marcina.

Przełożony wspólnoty Świętego Marcina, Ojciec Paul Préaux, określa odwiedziny jako "okresową wizytę duszpasterską" – a nie jako wizytację kanoniczną – o którą niby sam zabiegał. W rzeczywistości brzmi to jak marzenie ściętej głowy, ponieważ oficjalnie – jak podkreśla to portal Liberation.fr – wizytacja została zainicjowana przez Watykan.

#newsKsagvpiaak